04. 10. 2017 06:00 | BRATISLAVA/Reflex

Samo bral 12 rokov heroín. Dnes vie, že sestre zničil život

Zo zlyhania vinil rodičov, ale jedno je isté. Rodina trpí oveľa viac ako ten závislý.

Samuel Bogár.
Samuel Bogár. Foto: Reflex

O problémoch závislých sa hovorí veľa, no už menej o tom, ako veľmi zasiahne rodinu, ak je jeden z jej členov závislý. Rodičia často nevedia, ako majú pristupovať k vlastnému dieťaťu, z ktorého sa zrazu stal takmer cudzí človek.

Samo bral heroín 12 rokov a dnes otvorene priznáva, že sestre úplne zničil detstvo, a že v tom čase mu to bolo jedno. Od rodičov totiž potreboval jediné - peniaze a raz za čas teplú posteľ.

Samo bral heroín 12 rokov a niekedy ho kombinoval aj s pervitínom. S drogami prestal pred ôsmimi rokmi. To už mal nohy také dopichané, že mu hrozila amputácia.

Aby narkoman dostal svoju dávku je schopný urobiť čokoľvek, dokonca aj ublížiť svojim najbližším. Nejeden prípad sa potom končí vo väzení, kedy jeden z rodičov podá trestné oznámenie.

Spoločnosť často viní zo zlyhania rodičov, no nemusí to tak byť vždy. Väčšinou sa príbehy drogovo závislých vyvíjajú podobne a vždy sa tento problém najviac dotkne ich rodín. Ak ide o dieťa - rodičia ho prinútia ísť na liečenie, no čo ak má narkoman viac ako 18 a s drogami prestať nechce?

Nadobro odstrihnúť vlastné dieťa je hlavne pre matky veľmi ťažké. Narkoman ich navyše manipuluje pocitom viny.  Samovi rodičia sa rozviedli, ale po celý čas bol s nimi v kontakte. Pre jeho závislosť trpela aj malá sestra.

 

Samovi trvalo 12 rokov, kým sa mu podarilo skoncovať so závislosťou. Dnes sa snaží napraviť škody, ktoré v tom období napáchal a obnoviť vzťahy so svojimi blízkymi.

Dnes sám pomáha rodinám, v ktorých bojujú so závislosťou niektorého člena. Odborníci upozorňujú, že do terapie sa musia zapojiť úplne všetci.

Samuel Bogár.
Samuel Bogár. Foto: Reflex
 

Väčšinou sa závislému všetko podriaďuje a psychológovia upozorňujú na fakt, že medzi členmi domácnosti sa vytvoria chorobné vzťahy.

Často dokáže pomôcť iba odborník, ktorý im poradí, ako správne pracovať so vzniknutou situáciou. Skúsenosti majú aj terapeuti v resocializačných centrách, pretože problém závislosti v rodine vždy prechádza niekoľkými fázami.

Tou prvou je odmietanie. Potom nastupuje obviňovanie. Rodina má byť pre závislého oporou, no nie ochrancom. Dotknutí rodičia si neuvedomujú, že závislosť má zväčša rovnaké znaky a v každej rodine sa vyvíja podobne.

Pri liečbe závislých treba počítať s rizikom recidívy. No niekedy práve rodičia v snahe o „záchranu" svojho syna či dcéry urobia fatálne chyby.

A aké? Pozrite si reportáž magazínu Reflex, ktorú nakrútila Kristína Raševová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?