24. 10. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mŕtvi majú prednosť pred živými. Tak vidia novinky v zdravotníctve lekári

Rezort hovorí, že si len zle vysvetlili slovíčko.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Mŕtvi majú prednosť pred živými. Aspoň tak vidia novinky ministerstva zdravotníctva lekári. Zosnulých by totiž po novom mali prehliadať hneď, ako ich zavolajú. A to aj vtedy, ak by mali ambulanciu plnú ľudí. Rezort hovorí, že si len zle vysvetlili slovíčko.

Keď niekto zomrie doma alebo napríklad na ulici, k telu zvyknú zavolať všeobecného lekára, ktorý má pohotovosť. Ten istý doktor môže však v tom čase ordinovať v ambulancii plnej pacientov. Stalo sa to aj v Kežmarku, rodina tak čakala päť hodín s mŕtvou mamou pri výťahu.

Menia sa pravidlá

Základom je, že doktor má k telu prísť hneď, ako ho zavolajú. V zákone sa doslova píše - bezodkladne. Jeden problém sa tým vyriešil, no objavil sa nový.

„Slovíčko bezodkladne určite neznamená, že by mal lekár opustiť pacientov v ambulancii a urobiť prehliadku mŕtveho tela. Znamená to, aby lekár išiel urobiť túto prehliadku v čo najskoršom možnom čase," objasnila hovorkyňa MZSR Zuzana Eliášová.

Lekárov na obhliadky po novom zabezpečia firmy, ktoré vyberie Úrad pre dohľad. Ak sa im to nepodarí, povolá do služby lekárov, ktorí majú záujem. Ak ani tých nebude dosť, do služby musia nastúpiť aj ostatní doktori.

A čo na to lekár, ktorý dlhé roky ordinuje a aj dobrovoľne chodí k mŕtvym? Hovorí, že skĺbiť prácu v ordinácii a službu sa dá, no je to individuálne. Ani jemu sa však slovíčko „bezodkladne" nepozdáva.

O význame slova bezodkladne môžeme dnes len polemizovať. Rezort zdravotníctva trvá na tom, že to znamená čo najskôr. Zákon čaká ešte druhé čítanie v parlamente. Tak uvidíme, či slovíčkarenie vyriešia tam.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?