20. 11. 2017 16:57 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2017 21:02 | BRATISLAVA/TASR

Bratislava neuspela v súboji o Európsku agentúru pre lieky, vyhral to Amsterdam

O víťazovi rozhodol žreb, Slovensko sa zdržalo.

Tomáš Drucker.
Tomáš Drucker. Foto: TASR

Slovenská republika v pondelok (20. 11.) neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Po marci 2019 bude teda EMA sídliť v Amsterdame, Kodani alebo Miláne, ktoré postúpili do druhého kola. Po ňom zostali v hre iba holandské a talianske mesto. Nakoniec sa agentúra presťahuje do Amstrerdamu.

O Bratislave rozhodlo pondelňajšie hlasovanie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Ministri členských krajín EÚ pristúpili k procesu hlasovania s dvojhodinovým meškaním. Najskôr bola na stole EMA, o sídle EBA sa bude hlasovať až po tom, ako bude známy konečný výsledok prvého súboja.

Diplomatické zdroje z prostredia EÚ potvrdili, že ministri začali s prvým kolom hlasovania o sídle EMA krátko po 16.00 h miestneho času. O 16.30 h prišla správa, že prebieha sčítavanie hlasov odovzdaných v prvom kole a krátko nato aj zistenie, že Bratislava prvé kolo hlasovania "neprežila".

Drucker: Slovensko zamiešalo karty

Slovensko aj napriek neúspechu v súboji o sídlo EMA zamiešalo karty pri finálnom hlasovaní o víťazovi. Tým, že sa zdržalo hlasovania v posledných dvoch kolách, nastala patová situácia, keď aj Amsterdam, aj Miláno mali zhodne po 13 hlasov a o víťazovi musel rozhodnúť žreb. Uviedol to minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

 

Reakcia našej diplomacie a opozície

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti netají sklamanie z toho, že Slovensko neuspelo s kandidatúrou. Pripomína, že sa tak stalo napriek vynikajúcej ponuke, ktorú spolu s ministerstvom zdravotníctva predložilo.

"Sme presvedčení, že občania Európskej únie z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu," povedal hovorca rezortu Peter Susko.

Ako poznamenal, život ale ide ďalej. "A nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové," zhrnul Susko.

Za neúspech a prehru súčasnej slovenskej diplomacie a vlády označili výsledok SR v boji o sídlo EMA opozičné strany SaS a OĽaNO. "Nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie," uviedla členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS). 

 Poukázala pritom na potrebu boja proti korupcii, snahu o transparentnosť či nešírenie "proruských naratív", čím narážala na návštevu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) v Rusku. "Vo všetkých týchto oblastiach Ficova vláda zlyháva. Na druhej strane, Slovensko a Bratislava sa doteraz zaobišli bez tejto agentúry, takže život ide ďalej. Len občania by mali vedieť, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) poškodzuje Slovensko, a treba ju po nasledujúcich voľbách vymeniť," zhrnula Cigániková.

Hnutie OĽaNO považuje prehru Slovenska za zlyhanie vládnej koalície. Pripomína, že sídlo agentúry mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a poskytnúť lepšie príležitosti pre slovenské univerzity a výskumníkov. Tvrdí, že vláda sa zobudila, už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry.

"Je to o to väčšia škoda, že v EÚ sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín," napísalo v reakcii OĽaNO.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok si nie je vedomý toho, že sa niečo podcenilo či neurobilo v intenzívnom lobingu. "Naopak, klobúk dolu pred ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD)... Výsledok tiež ukazuje, že aj v EÚ sú národné záujmy, a nehovoriac ekonomické, 'až' na prvom mieste. Život v Únii je aj o tom, že raz je prehlasovaný jeden, inokedy druhý. Takýmito skúsenosťami musíme prejsť tak ako všetci," zhrnul Korčok.

Všetkým, ktorí chcú výsledok "ako nanajvýš povolaní odborníci" hodnotiť, odkázal, že nech kritizujú, ale nech nie sú útlocitní a malicherní. To, že Bratislava neuspela, ho mrzí. Víťaznému Amsterdamu zagratuloval. "Bude to dobré miesto. Tak, ako by bola Bratislava. Kandidovalo 16 krajín. To nie je útecha, víťaz však môže byť len jeden," poznamenal.

Ďalšie kolá

Do druhého kola sa posunuli kandidatúry Amsterdamu, Kodane a Milána, teda členských krajín, na ktorých území už sídlia nejaké agentúry EÚ. Znamená to, že Slovensko v politickom hlasovaní neuspelo s argumentom o regionálne rovnomernejšom prerozdelení agentúr s dôrazom na krajiny, ktoré ešte žiadnu agentúru nehostia.

Po ňom zostali v hre už len Miláno a Amsterdam. Uviedli to diplomatické zdroje z prostredia EÚ. V druhom kole, v ktorom bola ešte v hre aj Kodaň, museli kandidáti získať najmenej 14 hlasov pre postup do konečného kola hlasovania, ktoré sa konalo počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Nakoniec Rada rozhodla, že agentúra sa z Londýna presťahuje do Amsterdamu. Agentúra sa do tak holandského hlavného mesta presunie z Londýna po brexite v marci 2019, rozhodli v pondelok v konečnom kole hlasovania ministri členských krajín EÚ, informovala agentúra DPA. Amsterdam porazil v treťom a poslednom kole hlasovania Miláno.    

"Gratulujem Amsterdamu k víťazstvu v hlasovaní na presídlenie EMA!" uviedol na Twitteri nemecký štátny minister pre európske záležitosti Michael Roth. "Je to vynikajúca voľba, ktorá garantuje kontinuitu pri zaisťovaní bezpečných medicínskych produktov pre európskych zákazníkov," dodal. 

EMA so sídlom v Londýne sa pokladá za "klenot" medzi viac ako štyridsiatkou špecializovaných agentúr Európskej únie. EMA má zhruba 900 zamestnancov na plný úväzok a hrá dôležitú úlohu pri schvaľovaní nových liekov na trh EÚ. Agentúra začala svoju činnosť v roku 1995 a do jej portfólia patrí vedecké hodnotenie, dohľad a monitorovanie bezpečnosti liekov v európskom bloku.

Obe agentúry - EMA a EBA - budú musieť opustiť Londýn po tom, ako Spojené kráľovstvo koncom marca 2019 vystúpi z Európskej únie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?