22. 11. 2017 12:41 | BRATISLAVA/TASR

Fico o sťahovaní liekovej agentúry: Kritériá boli absolútne odignorované

Reagoval na fakt, že EMA bude napokon sídliť v Amsterdame.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR

Kritériá nastavené pre premiestňovanie európskych inštitúcií z Veľkej Británie boli porušené. Na margo neúspechu Slovenska pri rozhodovaní o novom sídle Európskej agentúry pre lieky (EMA) to v stredu vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Fakt, že EMA bude napokon sídliť v Amsterdame a nie v jednej z nových členských krajín, menoval Fico ako príklad toho, že sa v poslednom čase porušujú kritériá nastavené v EÚ. „Boli jasne nastavené kritériá, ako sa budú premiestňovať agentúry z Veľkej Británie do Európy. Tieto kritériá boli absolútne odignorované a veľkí hráči si urobili s malými hráčmi, čo chceli," kritizoval premiér v rámci svojho prejavu na konferencii spoločnosti OIG Power o energetických úsporách a možnostiach decentralizovanej energetiky.

„Je to dnes úplne jasné, sú to veci, ktoré budú naďalej rozdeľovať Európsku úniu. Mne je to veľmi ľúto a musíme o týchto veciach v rámci Európskej únie veľmi, veľmi otvorene hovoriť," doplnil.

Slovensku sa agentúru získať nepodarilo

Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízeka je škoda, že sa liekovú agentúru nepodarilo Slovensku získať. „Ponuka bola dobrá, to veľmi dobre viete, bolo to tak aj ocenené v rámci procesu prípravy, kedy sa projekty predkladali, zvyšok sú už politika a dohody medzi štátmi, no a tu sa nám to jednoducho nepodarilo. Takže budeme veriť, že pri nejakej inej príležitosti uspejeme" konštatoval v stredu po zasadnutí vlády.

Štátny tajomník odmietol v tejto súvislosti interpretáciu, že Európa sa stále delí na „východnú" a „západnú".

„Takto by som to nekomentoval. Jednoducho, vždy rozhodovanie pri takýchto súťažiach, keď kandidujú krajiny o získanie agentúry alebo nejakého iného subjektu, je tam tvrdý konkurenčný boj, predsa ide aj o nejaké výhody, aj o financie. Tam jednoducho treba využiť všetok potenciál a politickú váhu, akú daná krajina má," vysvetlil.

Slovenská republika v pondelok (20.11.) neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?