04. 12. 2017 14:30 | CARACAS/TASR

Venezuela vytvorí vlastnú digitálnu menu, chce bojovať proti blokáde USA

Oznámil to prezident Nicolás Maduro.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. Foto: TASR

Mena sa bude volať petro a bude krytá venezuelskými zásobami ropy a plynu, a tiež zlatými a diamantovými rezervami krajiny, vyhlásil prezident cez víkend v televíznom programe. "To nám umožní posun k novým formám medzinárodného financovania hospodárskeho a sociálneho rozvoja krajiny," povedal prezident.

Vláda tiež oznámila vytvorenie softvérovej platformy pre nákup a predaj virtuálnej meny. Hoci prezident neposkytol veľa detailov, analytici sa domnievajú, že vyhliadky na úspech venezuelskej digitálnej meny sú obmedzené. Pripomínajú, že nie vytvorenie, ale dôvera, akceptácia a využívanie je to, čo určuje úspešnosť kryptomeny. A venezuelská mena bolívar, ktorá je tiež krytá rezervami krajiny, nemá pritom žiadnu silu.

Dôvera v krajinu závisí od úrovne jej produkcie a bohatstva, ktoré generuje. Ľudia napríklad veria americkému doláru práve pre úroveň bohatstva, ktorá je s ním spojená. Venezuela v súčasnosti čelí akútnym problémom s financovaním po tom, čo renomované agentúry zhoršili rating krajiny aj štátnej ropnej spoločnosti PDVSA na úroveň tzv. selective default (SD), čo znamená čiastočný bankrot alebo čiastočnú platobnú neschopnosť za to, že nezaplatila včas úroky ani splátky z dlhopisov.

Prezident Maduro obviňuje z problémov krajiny sankcie, ktoré na ňu uvalili USA v auguste. Tie bránia americkým občanom a spoločnostiam kupovať dlhopisy venezuelskej vlády aj firmy PDVSA. Venezuela sa zmieta v hlbokej hospodárskej kríze, ktorú vyvolal najmä pokles cien ropy aj jej ťažby. Ropa je pre túto krajinu hlavným zdrojom devíz. Podľa odhadu analytikov hodnota venezuelského bolívaru oproti doláru za uplynulý rok klesla na čiernom trhu o 95,5 %. Virtuálna mena nie je pre Venezuelu nič nové.

Táto krajina je považovaná za "raj" pre "ťažbu" digitálnej meny bitcoin vďaka minimálnym nákladom. Odhaduje sa, že desaťtisíce ľudí vo Venezuele ťažia bitcoiny, aby sa ochránili pred infláciou, ktorá by v roku 2018 mala prekročiť 2300 %. Svoje príjmy z produkcie bitcoinov si menia za doláre alebo investujú do bitcoinu. Zákony vo Venezuele výslovne nezakazujú ťažbu bitcoinov. Podľa odborníkov sa na ich produkcii podieľajú aj tamojší predstavitelia, pričom úrady prenasledujú len tých, ktorí to robia preto, aby si "ukradli" moc.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?