18. 12. 2017 10:00 | STUPAVA/TV Markíza

Nové domy s katastrofálnou prístupovou cestou. Nevybudoval ju developer ani samospráva

Mesto totiž zmenilo územný plán bez toho, aby vyriešilo prístupové cesty.

Majú domy, no nemajú prístupovú cestu.
Majú domy, no nemajú prístupovú cestu. Foto: TVNOVINY.sk

Majú domy, no nemajú prístupovú cestu. Realita nejednej novej štvrte našich miest. Developeri totiž využívajú, že cestu ich nikto nezaviaže vybudovať a pre samosprávy je, zdá sa, kvalita bývania až vec druhoradá.

Úzka cesta, po ktorej prejde len jedno auto. Každodenný stres pri odchode do práce aj návrate domov a časté kolízie. Kedysi, keď bolo v tejto časti Stupavy iba zopár domov, takáto cesta stačila. No, za posledné roky tu nové domy a developerské rošády spôsobili, že v ranných hodinách sa ľudia nevedia z domov dostať preč. Navyše zvyšok ulice už skôr pripomína pole.

„Je to tu strašne úzke. Je tu obrovský problém. Vidíte sám, že samé havárie tu vznikajú. Ľudia si tu autá škrkajú," povedal miestny obyvateľ.

Napriek tomu, že stavebný úrad povoľoval výstavbu v tejto lokalite, cesta ostala rovnaká. Nevybudoval ju ani developer, ani samospráva. Mesto totiž zmenilo územný plán bez toho, aby vyriešilo prístupové cesty.

„Všetci sa sťažujú, že nikto s tým nič nerobí. Napriek tomu, sa stále podpisujú stavebné povolenia, územné konania v tejto lokalite a nikto nerieši prístupovú cestu," uviedla obyvateľka Lesnej ulice Denisa Klačmanová.

Rieši ju iba pani Denisa, ktorá v tejto lokalite býva vyše dvadsať rokov. „Ľudia chodili individuálne na stavebný úrad a nevedeli si pomôcť. Stavebný úrad ich stále posielal s vysvetlením, že všetko je v rámci zákona," vyvetlila Klačmanová.

Mesto, ktoré divokú výstavbu umožnilo, teraz dáva od problému ruky preč, primátor nás odkázal na prednostu úradu. Ten však tvrdí, že, za jemu podriadený stavebný úrad ,hovoriť nemôže.

„Ako prednosta úradu sa nemám kompetenciu vyjadrovať k stavebným veciam. Ale pokiaľ je výstavba v súlade s územným plánom a spĺňa všetky súhlasné stanoviská, stavebný úrad zo zákona musí vydať stavebné povolenie," povedal prednosta Mestského úradu v Stupave Tomáš Muroň.

A práve tu je jadro problému. Samosprávy totiž často, bez akejkoľvek dohody s developerom o vybudovaní cesty, povoľujú výstavbu, lebo podľa nich musia.

„Samospráva má dve možnosti: buď zaťaží toto územie poplatkom za územný rozvoj, alebo sa s investorom dohodne pred samotnou výstavbou, čo všetko a kedy musí urobiť na vlastné náklady," opísal Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska.

Prax však ukazuje, že pre samosprávy je často prvoradé nepohnevať si developera. Ťarcha vybudovania ciest tak ostáva na nich, hoci by nemusela.

„Najhoršie je teraz dokázať investorovi, že to má on urobiť na svoje vlastné náklady. Vec môže byť na konci dňa riešená práve tak, že to zaplatí samospráva z daňových príjmov vlastných obyvateľov," dodal Michal Kaliňák.

Tak isto dopadne aj Lesná ulica v Stupave. Mesto sa už vraj chystá cestu vybudovať. No až po veľkom tlaku obyvateľov a z vlastného vrecka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?