20. 12. 2017 10:18 | JELŠAVA/TASR

Závažná smogová situácia v Jelšave a okolí, SHMÚ vydal varovanie

V meste namerali meteorológovia v ovzduší 106 µg/m3 prachových častíc PM10.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil na zhoršenú kvalitu ovzdušia v Jelšave. Výstraha pred závažnou smogovou situáciou, ktorú vyhlásil pre toho mesto a okolie v utorok (19.12.) večer, potrvá až do odvolania.

V Jelšave namerali meteorológovia v ovzduší 106 µg/m3 prachových častíc PM10. Príčinou vysokej koncentrácie sú emisie z vykurovania pevným palivom a ďalších lokálnych zdrojov skombinované s nepriaznivými rozptylovými podmienkami, spôsobenými polohou v horskej doline.

Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti, aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10, napríklad lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo a podobne, uvádza SHMÚ.

V daných lokalitách bude aj v noci a vo štvrtok (21.12.) pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti, teda jasné počasie, ráno hmlisto, bezvetrie alebo len slabý vietor. SHMÚ odporúča obmedziť dobu pobytu a fyzickú námahu vonku i skrátiť vetranie obytných miestností. Obyvateľstvo by tiež nemalo spaľovať odpad vrátane odpadového dreva a udržovať spaľovanie, pokiaľ možno v optimálnych podmienkach.

K najcitlivejším skupinám populácie na prachové častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?