27. 01. 2018 19:19 | TREBIŠOV/TV Markíza

Na epidémiu syfilisu v Trebišove reaguje nemocnica. Chystá zásadnú zmenu v liečbe

Aby nemuseli pacienti prichádzať pravidelne do ambulancie na injekciu, nemocnica prichádza s riešením.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na epidémiu syfilisu v Trebišove reaguje tamojšia nemocnica. Pre pacientov chce liek, ktorý by nahradil nepríjemnú liečbu injekciami. Sľubuje si od toho lepšiu spoluprácu nakazených pri liečbe ochorenia.

Trebišov dostal v posledných dňoch nálepku mesto syfilisu. Tunajší ľudia sú z toho nešťastní.

Za možné ohnisko nákazy hygienici označujú trebišovskú rómsku osadu. Až 90 percent žije v zlých hygienických podmienkach, na pokraji chudoby.

Za prudkým nárastom ochorenia je ľahkovážnosť nakazených. Mnohí z nich, aj napriek zákazu, striedajú sexuálnych partnerov a zanedbávajú liečbu.

Aby nemuseli pacienti prichádzať pravidelne do ambulancie na injekciu, nemocnica prichádza s riešením. Injekcie chce nahradiť liekom.

Nemocnica sa rozhodla požiadať ministerstvo zdravotníctva o povolenie na mimoriadny dovoz 200 balení penicilínu s postupným uvoľňovaním.

Liek u nás z registrácie vyradili, lebo sa málo používal. Teraz by sa ale zišiel. Trebišovská nemocnica si sľubuje lepšie výsledky v liečbe syfilisu.

Nakazení by nemuseli chodiť na injekcie každý deň. Liek sa bežne používa v Česku a Rakúsku.

Minulý rok počet ochorení na syfilis v Trebišove a okolí stúpol štvornásobne. Hygienici evidujú vyše 400 prípadov. Nakazení by si mali uvedomiť, že jeho šírenie je trestným činom.

Syfilisom sa možno najčastejšie nakaziť pri sexe. Ak sa ochorenie nelieči, je smrteľné. Prostitúciu sa z mesta snaží vytlačiť aj samospráva. V náplni práce to majú rómske poriadkové hliadky.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?