20. 02. 2018 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Vodičák nemajú dlho, na cestách ale jazdia ako pretekári: Odborník varuje pred mladými vodičmi

Vodiči do 25 rokov sú zodpovední za každú piatu dopravnú nehodu na Slovensku.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Vodičský preukaz majú sotva pár mesiacov, no na cestách sa správajú ako rodení pretekári. Neskúsenosť a rýchla jazda sa už podpísali pod nejednu dopravnú nehodu. Na mladícku nerozvážnosť za volantom však doplácajú aj nevinní, legislatíva príliš nepomáha, skôr naopak.

V piatok popoludní sa Južnou triedou v Košiciach na svojom BMW rútil 18-ročný mladík. Auto, do ktorého narazil, sa obtočilo okolo stromu, jeho vodič skončil v umelom spánku v nemocnici, jeho stav je kritický. O deň neskôr zrazil ďalší 18-ročný vodič muža na cyklistickom chodníku pri obci Ždaňa.

Vodič preletel s autom niekoľko desiatok metrov a skončil v rieke Hornád. Akoby zázrakom sa mu nič nestalo. Úplne zbytočne však vyhasol ľudský život, keďže 59-ročný chodec zomrel po prevoze do nemocnice.

„Urobia rýchlo vodičský preukaz, kúpia si silné autá, ktoré majú dve a pol tony, veľké kubatúry a nezvládajú to," povedal dopravný expert Marián Ürge.

Zo štatistík predajcov ojazdených vozidiel vyplýva, že mladí ľudia čoraz častejšie siahajú po veľkých a výkonných autách. Tie sú síce pre posádku bezpečnejšie, no v rukách neskúseného vodiča pôsobia ako odistená zbraň.

„Ja už dávno hovorím, že treba týchto mladých obmedziť, nakázať v rámci legislatívy, aby mohli jazdiť iba do 1000 kubických centimetrov," doplnil Ürge.

Vodiči do 25 rokov sú zodpovední za každú piatu dopravnú nehodu na Slovensku. Často je za tým práve neprimeraná rýchlosť.

Viac nájdete v reportáži Dušana Tokarčíka

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?