26. 04. 2018 19:21 | KOŠICE/TV Markíza

Nespokojní farmári zoči-voči ministerke. Matečná od nich dostala „Košickú výzvu"

Zhrnuli v nej, čo v našom poľnohospodárstve nefunguje.

Farmári verzus ministerka Matečná
Farmári verzus ministerka Matečná Foto: TV Markíza

V Košiciach sa uskutočnilo stretnutie farmárov s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou. Roľníci rezortu vyčítajú, že ich dostatočne nechráni pred veľkými hráčmi v agrobiznise. Mnohí z nich sa vraj nevedia dostať k vlastnej pôde a k dotáciám.

Bitky, nevraživosť, vyhrážanie, nespravodlivosť. Takto vyzerá na Slovensku boj o pôdu. Medzi roľníkmi to vrie, ministerku čakali už o 9 hod. ráno.

Farmári prišli na stretnutie s ministerkou úplne zbytočne, tlačový odbor ministerstva totiž plánované stretnutie posunul na popoludnie.

Ministerstvo sa chcelo postupne stretnúť s vybranými farmármi individuálne. O posunutom stretnutí ale mnohí nevedeli.

Okolo desiatej však medzi roľníkov prišiel šéf pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch. Búrlivá diskusia plná emócií pokračovala aj na stretnutí s ministerkou.

S farmármi diskutovala ministerka, zástupcovia polície, justície, prokuratúry i poľnohospodárskej platobnej agentúry. No aj napriek tomu poľnohospodári z tohto stretnutia neodchádzali úplne spokojní.

Nepríjemné skúsenosti majú pri uplatňovaní vlastníckych práv viacerí farmári. Pri žatve zbili aj Juraja Béreša.

Kde je pravda, musí zistiť polícia. Tá však tvrdí, že za posledné 4 roky riešila na poliach iba 19 trestných oznámení, ktoré sa týkali fyzických útokov a vyhrážok.

Štát si roľníkov všimol, až keď viacerí z nich zverejnili svoje nešťastné príbehy a najmä potom, ako vyšli na traktoroch do košických ulíc.

Farmári odovzdali ministerke tzv. „Košickú výzvu", v ktorej zhrnuli, čo podľa ich názoru v našom poľnohospodárstve nefunguje.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?