05. 05. 2018 19:33 | NOVÉ ZÁMKY/TV markíza

Extrémne sucho a horúčavy: Predčasné leto robí problémy

Pôda na juhu Slovenska vyzerá tak, ako tomu bolo vlani v lete počas extrémnych horúčav.

Predčasné leto robí problémy.
Predčasné leto robí problémy. Foto: TV Markíza

Extrémne sucho a horúčavy ako by bolo leto. Teplé dni a málo dažďa najviac trápi pôdu. Ovocinári a poľnohospodári už nedočkavo očakávajú dážď. Najhoršie sú na tom tí, ktorí nemajú závlahy.

Pôda na juhu Slovenska vyzerá tak, ako tomu bolo vlani v lete počas extrémnych horúčav. Na poliach sa objavili aj praskliny.

„Priemerná mesačná teplota dosiahla na niekoľkých meteorologických staniciach na západnom Slovensku teraz v apríli 16 stupňov a viac, čo je taká hodnota, ktorá možno ani v máji nie je dosiahnutá," hovorí klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

Nielen extrémne teplý apríl, ale aj veľké sucho cítia ovocinári z Dvorov nad Žitavou. Nebyť závlahy, mali by veľký problém.

„V našej lokalite je závlaha nevyhnutnosť, je veľmi dôležité, aby sad mal počas celého roka závlahu. V našich sadoch máme kvapkové závlahy," vysvetľuje vedúci výroby Peter Drobňák.

Používajú ju aj pri jahodách. Vďaka nej by nemal byť ohrozený ani tohtoročný obľúbený samozber.

„Pozorujeme už aj pôdne sucho, pričom na základe expertných hlásení, ktoré zbierame každý týždeň, vieme, že tieto prejavy sucha začínajú mať určité prvé pozorovateľné dopady aj na poľnohospodársku produkciu, respektíve plodiny," tvrdí Lívia Labudová z SHMÚ.

Závlaha chýba aj poľnohospodárom na poliach neďaleko Nových Zámkov. Najväčší problém je zdroj vody, a tak dopady sucha vidieť aj tu.

„My hovoríme tak, že 100 milimetrov dobre rozdelených zrážok v máji a 100 milimetrov dobre rozdelených v júni, je v tejto dobe pre nás ďaleko viac ako dotácie," konštatuje Pavol Hudák, riaditeľ Poľno SME z Palárikova.

Podobne to vyzerá aj v susednom Česku, no v porovnaní s Kapským mestom na juhu Afriky je to stále nič. Obrovské suchá ich sužujú už tri roky. Mestu hrozí, že zostane bez vody. Momentálne uvažujú, že z antarktídy dotiahnu veľkú ľadovú kryhu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?