28. 05. 2018 06:00 | NITRA/TV Markíza

Včelie úle lemujú R1 od Nitry. Na odpočívadle postavili cestári aj včelí hotel

Cestári po sezóne pošlú med na rozbor

Postavili aj hotel pre včely.
Postavili aj hotel pre včely. Foto: TVNOVINY.sk

Popri rýchloceste nasťahovali 20 rodín. Na odpočívadle zas postavili hotel pre samotárky. Cestári sa pustili do chovu včiel. Pomôžu im zistiť, ako je na tom príroda pri ceste a po sezóne pošlú med na rozbor.

Úle z cesty zaiste neprehliadnete. Dve desiatky ich lemujú R1-tku od Nitry až po Tekovské Nemce. Včelári už dlho varujú, že včely na Slovensku ubúdajú. V úľoch popri autostráde teraz cestári ubytovali jeden a pol milióna včiel. "Všetky sú otočené na tie lúky, lesy a polia, takže žiadna včela nebude mať taký nápad, žeby si zaletela na cestu," uviedla hovorkyňa správcu cesty Mia Bajaková.

Na odpočívadle postavili cestári aj včelí hotel. Do cudzieho remesla sa viac miešať nebudú. Na včely v úľoch odteraz dohliadnu včelári z dedín z okolia rýchlocesty. „To sú tie včielky o ktorých sa veľa nerozpráva, ale sú to najlepšie opeľovače. nelietajú na veľké vzdialenosti ale zostávajú vám v tej záhradke a opeľujú buď ovocné sady alebo budúcu úrodu," vysvetlil včelár z občianskeho združenia Včelí kraj David Turčani.

Peľu je popri R1-tke dosť - nedávno odkvitla na poliach repka - v lete zakvitne slnečnica. Včelár sa ale neobáva, že do medu diaľničných včiel sa dostanú škodliviny z áut. "Včela je skvelý indikátor životného prostredia a vie odbúravať škodliviny, ak by ona vyhodnotila, že tieto zdroje tu nie sú vhodné, takže tie včielky pôjdu aj ďalej do okolia," dodal včelár Turčani.

Či je med jedlý si dajú po sezóne aj otestovať. Niekoľko vzoriek medu ale aj peľu a vosku z diaľničných úľov cestári pošlú na biochemický rozbor, ktorý ukáže aj to, ako je na tom príroda pri autostráde. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?