08. 06. 2018 19:11 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hydinári sa búria: Vajíčka v obchodoch majú prejsť veľkou reformou

Vyzerá to tak, že hydinárom neostáva nič iné, ako sa prispôsobiť požiadavkám trhu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Doteraz sme v ich produkcii boli sebestační, no hrozí, že ich budeme musieť dovážať. Vajíčka v obchodoch majú prejsť veľkou reformou. Reťazce nútia farmárov, aby prešli z klietkového chovu na podstielku.

Hydinári sa búria. Obchodné reťazce už nechcú vajcia z klietkového chovu. No práve tie tvoria skoro 90 percent slovenskej produkcie.

Desať vajec z klietkového chovu sme v potravinách kúpili za euro a 29 centov. Za desať vajec z podstielkového chovu sme zaplatili niečo cez dve eurá. Celkový rozdiel bol teda 80 centov. Vyzerá to tak, že tie lacnejšie čoskoro z pultov zmiznú .

„Na Slovensku výrazne rastie dopyt zákazníkov po vajciach vyššej kvality. Zahraničné reťazce združené v SAMO už od roku 2025 nebudú predávať spotrebiteľom vajcia z klietkového chovu," povedala predsedníčka Aliancie moderného obchodu (SAMO) Katarína Fašiangová.

„V apríli 2018 oznámili dva zahraničné reťazce producentom vajec na SVK, že už v priebehu roku 2018 nebudú nakupovať žiadne slovenské klietkové," povedal Daniel Molnár z Únie Hydinárov Slovenska.

Vyzerá to tak, že hydinárom neostáva nič iné, ako sa prispôsobiť požiadavkám trhu. Zmena z klietkového chovu na podstielkový bude podľa nich stáť približne 45 miliónov eur a ako krkolomný vnímajú aj termín 2025. Podstielkový chov však podporuje aj ministerstvo pôdohospodárstva a hydinárom sľubuje finančnú pomoc.

Viac sa dozviete z reportáže Lucie Hlaváčkovej

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?