23. 06. 2018 09:50 | BRATISLAVA/TASR

Zákon o interrupciách meniť netreba, politika tejto téme škodí, tvrdí poslanec Bastrnák

Napriek svojej kvalifikácii ho poslanci nezavolali do pracovnej skupiny, ktorá sa má zmenou zákona zaoberať.

Aktivistky na tichom proteste proti navrhovanému zákonu strany ĽSNS o interrupciách.
Aktivistky na tichom proteste proti navrhovanému zákonu strany ĽSNS o interrupciách. Foto: TASR / Som reportér

Zákon o interrupciách by sa meniť nemal. Ten súčasný je dobrý, termíny v ňom majú svoje opodstatnenie a téme navyše politika škodí. Myslí si to predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák, ktorý je zároveň gynekológ. Napriek svojej kvalifikácii ho poslanci nezavolali do pracovnej skupiny, ktorá sa má zmenou zákona zaoberať.

„Viem, že má takáto skupina vzniknúť, ale neviem o nej nič. No myslím si, že o takejto veci nemajú rozhodovať politici, ale ženy a odborná verejnosť. Navyše, ako gynekológ si tiež myslím, že zákon by sa meniť nemal. Ten súčasný je dosť prísny a je dobrý," povedal a poukázal na klesajúci trend pri interrupciách.

Nepozdávajú sa mu zámery skrátiť súčasné zákonné termíny. Pripomína postupy a vyšetrenia, ktoré si vyžadujú čas. Vývinové chyby sa podľa Bastrnákových slov skôr ako po určitom počte týždňov nepreukážu. Zdôrazňuje, že pri klesajúcom počte interrupcií by bolo lepšie sústrediť sa na prevenciu a nie sprísňovať zákon.

Sprísnenie zákona o interrupciách mali poslanci na stole aj pred niekoľkými dňami. Stopli ho, ale viacerí zákonodarcovia sa téme chcú venovať ďalej. Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára je medzi poslaneckými klubmi snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel. 

Blanár mieni presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.

Bastrnák chce presviedčať kolegov v strane aj koalícii, aby pri tejto téme počúvali najmä odborníkov a ženské organizácie. Na nápady, ktoré už odzneli v médiách, Bastrnák reaguje tým, že sa debatovať dá o čomkoľvek. „Ale toto je taká vec, pri ktorej platí, že čím menej politiky do nej vstúpi, tým lepšie," uzavrel.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?