07. 08. 2018 11:22 | BRATISLAVA/TASR

V Bratislavskom kraji pribúda chorých na syfilis aj kvapavku

Najviac sa toto ochorenie vyskytovalo u mladých slobodných mužov.

Testy na syfilis.
Testy na syfilis. Foto: TASR

Počet pacientov chorých na syfilis alebo kvapavku pribúda. "Hlásených bolo 386 prípadov syfilisu, z toho bolo 278 mužov a 108 žien. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet vzrástol o 6,6 percenta. Najviac sa toto ochorenie vyskytovalo u mladých slobodných mužov vo veku 15 až 34 rokov," informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

"Kvapavku sme zaznamenali u 379 pacientov, z toho u 292 mužov a 87 žien. V porovnaní s rokom 2016 to predstavuje nárast takmer o 35,4 percenta. Choroba sa v 80 prípadoch nevyhla ani zadaným, z toho ženatých mužov bolo 51, vydatých žien 29," uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Najviac liečených pacientov so syfilisom zaregistrovalo NCZI v Košickom a Bratislavskom kraji. Najmenej prípadov bolo v Prešovskom a Žilinskom kraji. Kvapavka sa najčastejšie vyskytovala v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Najmenší počet prípadov riešili zdravotníci v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.

"Zatiaľ čo pri syfilise a kvapavke mali prevahu muži, iné, prevažne sexuálne prenosné choroby boli diagnostikované častejšie u žien," dodal Blaškovitš. Ich počet však medziročne klesol o takmer 25 percent. Išlo najmä o chlamýdiové choroby. Sexuálne prenosné choroby boli najviac registrované v januári.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?