15. 08. 2018 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Aj svetové pivá majú príchuť Slovenska. Chmeľ u nás zažíva znovuzrodenie

Na Považí sa po rokoch budujú nové chmelnice.

Pivo (ilustračná snímka)
Pivo (ilustračná snímka) Foto: Shutterstock.com

Takmer všetka úroda, ktorá sa pozbiera z nových chmelníc, smeruje zo Slovenska do pivovarov v zahraničí.

Sezóna chmeľu práve vrcholí. Zber révy je v plnom prúde. Úroda prišla tento rok o dva týždne skôr ako vlani a sucho sa podpísalo aj na týchto rastlinách.

Kedysi najväčšie chmelárstvo u nás dnes patrí k tým menším. Asi 40-ročné drátenky sú dnes jedinou spomienkou na staré časy. Z pôvodných výmer zostalo iba torzo.

No a práve v Nemšovej na sever od Čachtíc dnes hrajú prvé husle. Miestny podnik dokonca naťahuje nové drátenky a rozširuje chmelnicu o štyri hektáre.

Zdá sa ale, že biznis so zelenými šiškami vstáva z popola. Po rokoch nepriaznivých cien sa pestovanie tejto rastliny začína skutočne vyplácať.

Pre porovnanie na repke, pšenici či cukrovej repe dokážu farmári zarobiť len približne 2000 eur. Vyššia cena chmelu však nie je zadarmo. Náročná rastlina si vyžaduje ošetrovanie, starostlivosť a ľudskú prácu.

Pestovatelia chmeľu majú napriek tomu veľké plány. Do budúcnosti chcú pestovať túto rastlinu na 500 hektároch, čím by sa Slovensko dostalo na desatinu výmery, na ktorej dnes pestujú chmeľ v susednom Česku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?