20. 08. 2018 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vyšetrovanie vraždy Ernesta Valka definitívne ukončili: Za všetkým sú obyčajní lupiči

Na rade je teraz prokurátor, ktorý v prípade, že sa s výsledkami vyšetrovania stotožní, predloží prípad súdu.

Smútočné zátišie pri dóme svätého Martina na Kapitulskej ulici.
Smútočné zátišie pri dóme svätého Martina na Kapitulskej ulici. Foto: TASR

Vyšetrovanie vraždy renomovaného právnika Ernesta Valka po takmer ôsmych rokoch policajti ukončili. Celý spis aj s dôkazmi je teraz na Generálnej prokuratúre. Za všetkým sú podľa policajtov dvaja obyčajní lupiči.

Vražda právnika Ernesta Valka otriasla Slovenskom 8. novembra 2010. Sedem rokov policajti prípad bezvýsledne vyšetrovali. Aj preto sa o smrti bývalého predsedu Ústavného súdu Československej federatívnej republiky šírili mnohé špekulácie. Teraz, po takmer ôsmych rokoch policajti vyšetrovanie skončili, celý spis zbalili a zaslali na Generálnu prokuratúru.

Zvrat v celej kauze nastal po bankovej lúpeži v Kremnici, v máji 2017. Policajti vtedy zadržali lupiča, menom Jaroslav Klinka. Práve tento muž, ponúkol informácie k vražde Ernesta Valka výmenou za nižší trest. O päť mesiacov neskôr zo streľby na advokáta obvinili Jozefa Radiča. Muža známeho z bankových lúpeži, spáchaných v maskách Arnolda Schwarzeneggra a Václava Klausa. Klinku zas z účasti na lúpeži v advokátovom dome.

Zaujímavosťou je, že obaja muži sa k účasti na vražde priznali. Obaja tvrdia, že išli do domu Ernesta Valka lúpiť a všetko to podľa ich slov začalo informáciou o tom, že právnik nosí pri sebe väčšiu hotovosť. Vo Valkovom dome urobili policajti rekonštrukciu. Ta mala overiť pravdivosť výpovedí oboch obvinených.

Podľa výsledkov vyšetrovania, všetko aj s prípravou a sledovaním právnikových zvykov, trvalo asi týždeň. Do okien Valkovho domu navŕtali diery, ktorými dovnútra nastriekali zapáchajúcu chemikáliu. Keď advokát prišiel domov, nechal otvorené okno na terase, aby vyvetral. Tento moment podľa obvinenia Radič s Klinkom využili a vošli dnu. Valko práve vyšiel s kúpeľne, keď sa ocitol zoči voči lupičom. Vtedy padol výstrel. Podľa obvinenia bol strelcom Jozef Radič. Ten však vinu popiera a ako strelca označil svojho kumpána.

Právny zástupca druhého obvineného tvrdí niečo iné. Znalecké skúmanie policajtov je vraj jednoznačné.

Vyšetrovanie kauzy, ktorá roky traumatizovala Slovensko teda policajti ukončili. Na rade je teraz prokurátor, ktorý v prípade, že sa s výsledkami vyšetrovania stotožní, predloží prípad súdu. Ten rozhodne, či sa skutok skutočne stal tak ako ho policajti zadokumentovali a rozhodne o vine či nevine obvinených.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?