12. 11. 2018 19:16 | CHMINIANSKE JAKUBOVANY, OSTROVANY/TV Markíza

Rómskych starostov pribudne. Svojho kandidáta si osadníci zvolili v ďalších 10 dedinách

Na Slovensku je po voľbách 40 obcí, kde budú vládnuť Rómovia.

Starosta obce Ostrovany Rastislav Popuša a starosta v Chminianskych Jakubovanoch Jozef Červeňák.
Starosta obce Ostrovany Rastislav Popuša a starosta v Chminianskych Jakubovanoch Jozef Červeňák. Foto: TV Markíza

Rómskych starostov v našich obciach opäť pribudne. Svojho kandidáta si osadníci zvolili v ďalších 10 dedinách, najmä na východnom Slovensku. Niektorí z nich pritom skončili len základnú školu, ľudia sa preto obávajú, či zvládnu riadiť obec.

V Chminianskych Jakubovanoch pri Prešove si za nového starostu zvolili Jozefa Červeňáka. Netají sa tým, že za úspech v sobotňajších voľbách vďačí voličom z osady. Poďakoval všetkým voličom, ktorí mu dali dôveru. Doterajší starosta Jozef Lukáč končí vo funkcii po troch volebných obdobiach. „Zanechávam obec v dobrej kondícii, urobili sa nejaké veci a aj projekty," povedal nám.

Osadníci si zvolili svojho kandidáta vraj preto, že na nich doterajšie vedenie obce akoby zabudlo „Chceme lepšie bývanie a vodu a záchod, aby sme mali," uviedol jeden z voličov.

Novozvolený starosta má len základné vzdelanie, doteraz pôsobil ako obecný poslanec a zástupca starostu. Je presvedčený, že náročnú funkciu zvládne. Jeho hlavným cieľom je odkúpenie pozemkov a zlegalizovanie osady. „Neviem akí vlastníci tam sú, keď budú chcieť, tak kúpim. Keď nie, tak pôjdem inou cestou," sľúbil nový starosta Červenák.

Prvého rómskeho starostu si zvolili aj v Ostrovanoch pri Sabinove. Vysokoškolsky vzdelaný učiteľ učí matematiku a telocvik na špeciálnej škole.

Aj on chce najmä zmeniť životnú úroveň v zaostalej osade, kde aj sám býva. „Naším cieľom je pomôcť ľuďom nielen v osade. Nie som tu na to, aby som robil rozdiely," tvrdí novozvolený starosta Rastislav Popuša

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity napočítal až 40 obcí, v ktorých už budú starostovať Rómovia.

Podmieňovanie kandidatúry vzdelaním by bolo protiústavné. A tak je len na kandidátovi, či sa cíti schopný takúto verejnú funkciu zastávať aj keď má ukončenú len základnú školu. „Už dopredu by mal zvážiť svoje možnosti, schopnosti, vrátane svojej kvalifikácie," myslí si politológ Gabriel Székely.

Novozvolení starostovia by si čo najskôr mali naštudovať potrebné zákony i kompetencie. Oporou by im malo byť obecné zastupiteľstvo. „Starostovia nie sú na to úplne sami, majú aj poslancov, ktorí vedia pomáhať starostom ak majú nejaký problém," dodal Ravasz.

Nakrúcal Martin Jedinák.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?