13. 12. 2018 13:14 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Zuby si čistíme len s pastou bez vody. Stomatológ ukázal, ako sa starať o svoj chrup

Okrem klasickej kefky by sme mali používať aj kefku jednozväzkovú a medzizubnú.

Správne čistenie zubov.
Správne čistenie zubov. Foto: TVNOVINY.sk

Čistenie zubov patrí ku každodennej rutine každého z nás. Aby sme však dosiahli dokonale čisté zuby, nestačí použiť iba klasickú kefku. Zubný lekár Vlastimil Graus nám ukázal, čo všetko by sme mali používať.

 

Začíname klasickou kefkou

Základom je správna zubná kefka. Tá by mala byť jemná, aby neporanila ďasná. Zvážiť by sme mali aj veľkosť kefy. S menšími hlavičkami dokážeme vyčistiť jednotlivé zuby lepšie a detailnejšie.

TIP. Zubný lekár: K chrupu sa veľakrát správame ľahostajne, potom sa čudujeme, koľko musíme platiť

Zubnú pastu nanášame na suchú kefku vo veľkosti hrášku. Najskôr ju rovnomerne rozotrieme po žuvacích plôškach, potom prechádzame na samotné čistenie.

Ak si zuby umývate iba sprava doľava alebo zhora dole, je načase to zmeniť na malé krúživé pohyby. Zuby treba očistiť z každej strany. Vodu použijeme až na záver, a to iba na vyplachovanie.

Čistenie klasickou kefkou.
Čistenie klasickou kefkou. Foto: TVNOVINY.sk
 

Pokračujeme jednozväzkovou kefkou

Jej výhodou je, že sa dá použiť kdekoľvek a kedykoľvek. Hlavička kefky má byť kolmo na zub. Jemnými krúživými pohybmi ňou odstraňujeme nečistoty a povlak z okolia ďasien a neprístupných miest.

Čistenie jednozväzkovou kefkou.
Čistenie jednozväzkovou kefkou. Foto: TVNOVINY.sk
 

Nezabúdajte na medzizubné priestory

Na vyčistenie medzizubných priestorov máme dve základné pomôcky. Prvou z nich je medzizubná kefka, ktorú vsunieme medzi zuby a vytiahneme von. Keďže každý z nás má inú veľkosť medzizubných priestorov, je dobré, aby nám zubný lekár alebo dentálny hygienik takúto kefku nakalibroval. Ak máme pri používaní medzizubných kefiek problém, môžeme použiť aj dentálnu niť.

Medzizubná kefka.
Medzizubná kefka. Foto: TVNOVINY.sk
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?