05. 02. 2019 15:04 | OTTAWA/kc

Desiatky miliónov v kryptomenách sú nedostupné. Majiteľ firmy si heslá zobral do hrobu

Bezpečnostní experti sa už vyše mesiaca snažia heslo prelomiť alebo obísť, žiaľ neúspešne.

Kryptomeny.
Kryptomeny. Foto: shutterstock/Wit Olszewski

Kanadská firma QuadrigaCX, ktorá sa zaoberá spravovaním uložených kryptomien, má veľký problém. Po smrti svojho majiteľa, ktorý ako jediný poznal heslo, spoločnosť nemá prístup k účtom a nie je tak schopná vyplatiť klientom ich peniaze. Na nedostupných účtoch by mala byť väčšina zo 166 miliónov eur, ktoré ľudia firme zverili.

Zakladateľ firmy Gerald Cotten (†30) náhle zomrel v Indii koncom roka 2018 na komplikácie spojené s Crohnovou chorobou. Zanechal po sebe iba počítač, cez ktorý všetko riadil, dokumentácia však chýba.

Bezpečnostní experti sa už vyše mesiaca snažia heslá prelomiť alebo obísť, žiaľ neúspešne. Firma požiadala úrady o ochranu pred veriteľmi a klientov prosí, aby boli trpezliví.

V dátovom sklade, ktorý je nedostupný, by sa malo nachádzať 26 500 bitcoinov, 11-tisíc v kryptomene bitcoin cash CV, 35-tisíc v bitcoin gold, asi 200-tisíc litecoinov a 430-tisíc v kryptomene ethereum. Celková hodnota predstavuje zhruba 128 miliónov eur.

QuadrigaCX tajila správu o úmrtí svojho zakladateľa asi mesiac a okamžite sa objavili špekulácie, že na účtoch došlo odvtedy k pohybom. Dokonca sa objavila teória, že Cotten svoju smrť nafingoval. Kanadské úrady však potvrdili, že v Indii skutočne zomrel.

Kanadská televízna stanica CBC v tejto súvislosti pripomenula, že QuadrigaCX mala v nedávnej minulosti finančné problémy. Pred rokom jej kanadská banka CIBC zmrazila 26 miliónov dolárov, potom keď zistila, že na účtoch prebiehajú podozrivé transakcie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?