01. 03. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zo šéfa elitnej jednotky Vorobjova, ktorý lustroval Kuciaka, je už radový policajt

Vorobjov mal vyšetrovaciemu tímu povedať, že lustráciu mu nariadil vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar.

Pavol Vorobjov.
Pavol Vorobjov. Foto: TVNOVINY.sk

Zo šéfa elitnej jednotky radový policajt. Pavol Vorobjov, ktorý lustroval Jána Kuciaka, požiadal o uvoľnenie z funkcie šéfa finančnej spravodajskej jednotky. Dohodol sa tak s policajným prezidentom. Markíza zistila, že by mal pôsobiť v Nitre ako kriminalistický technik.

Pavol Vorobojov spolu s ďalšími vtedajšími funkcionármi policajného prezídia podával ruky s poslancami europarlamentu. Tí sa prišli pýtať na vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Vtedy ešte nikto netušil, že novinára lustroval len pár mesiacov pred vraždou. Vo funkcii šéfa finančnej spravodajskej jednotky bol krátko. "To, že bol Ján Kuciak lustrovaný, je fakt. Prišiel som za pánom Vorobjovom a požiadal som, aby bol zbavený mlčanlivosti cez vedúceho tímu. Ministerka ho zbavila mlčanlivosti a pán Vorobjov naozaj vypovedal. Vypovedal koncom minulého roka. My v súčasnej dobe čakáme ďalšie výsluchy," povedal šéf protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Vorobjov mal vyšetrovaciemu tímu povedať, že lustráciu mu nariadil vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar - ten to ale kotegoricky odmietol. Otázkou teda zostáva, prečo funkcionár hľadal o Jánovi Kuciakovi informácie a načo mu boli. Isté ale už je, že Pavol Vorobjov vo funkcii vysokopostaveného funkcionára skončil. 

"Po dohode s prezidentom policajného zboru požiadal Pavol Vorobjov o preloženie na inú policajnú zložku k 1. marcu 2019," reagoval hovorca Policajného prezídia Michal Slivka.

Vracia sa do Nitry, kde už pred tým pôsobil. Podľa našich informácií má byť radovým policajtom. Niektoré zdroje tvrdia, že bude robiť kriminalistického technika. Keď sme sa ho na to chceli spýtať, telefón zložil.

Úlohou kriminalistického technika je napríklad zaisťovať stopy na mieste činu, niektorí aj skladajú identikity páchateľov.

Pavol Vorobjov je v zbore vyše 14 rokov. Najskôr pracoval v Bratislave na poriadkovej polícii, neskôr prestúpil do Nitry. Robil tam aj na kriminálke. Do Národnej kriminálnej agentúry - protizločineckej jednotky prešiel v apríli 2016. Robil operatívca. Po pár mesiacoch ho riaditeľ NAKA Peter Hraško ustanovil za riaditeľa odboru podpory riadenia. No a práve tam spravujú informačný systém NAKATOK. Neskôr ho opäť Peter Hraško posadil do funkcie riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky.

Pavol Vorobjov síce už pred vyšetrovacím tímom vypovedal. No čaká ho výsluch aj na úrade inšpekčnej služby. Obvinený zatiaľ z ničoho nie je. Policajti kvôli neoprávneným lustráciám chystajú zmeny. 

"Sedeli sme s pánom prezidentom ohľadom toho. Pripravujeme nejakú novelu, nariadenia o lustráciách, ktorá bude pritvrdená a určite bude zamedzené takýmto lustráciám ako bola táto," dodal  šéf protizločineckej jednotky NAKA Branislav Zurian.

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?