13. 03. 2019 09:37 , článok bol aktualizovaný 13. 03. 2019 10:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Prezident Andrej Kiska vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra NBS

Funkcie sa ujme 1. júna, v najbližších dňoch sa vzdá všetkých politických funkcií.

Peter Kažimír si preberá menovací dekrét šéfa NBS od prezidenta Andreja Kisku.
Peter Kažimír si preberá menovací dekrét šéfa NBS od prezidenta Andreja Kisku. Foto: TASR

Peter Kažimír sa stal guvernérom Národnej banky Slovenska. Do funkcie ho v stredu (13. 3.) vymenoval prezident Andrej Kiska. Ujme sa jej 1. júna.

Stalo sa tak mesiac po tom, ako sa obaja ústavní činitelia stretli na spoločnom rozhovore. rezident pripomenul, že Kažimír nastupoval do funkcie ministra financií, keď Slovensko bojovalo s vysokým deficitom a nezamestnanosťou. "Hoci som mal iný názor na hospodársku a finančnú politiku štátu, našu ekonomiku sa podarilo naštartovať. Máme návrh vyrovnaného rozpočtu," ocenil.

Podľa hlavy štátu však v súčasnosti existujú signály, že môže prísť ďalšia kríza, preto je podľa nej dôležité mať vyrovnaný rozpočet. Taktiež je dôležité, aby "sa nerozdávalo v rámci neoficiálnej predvolebnej kampane". "Je potrebné myslieť na roky, kedy sa darí, aj kedy sa nedarí. Treba byť opatrný, som rád, že máme nastavený vyrovnaný rozpočet," zhodnotil Kiska.

Podľa neho sú slovenské banky pripravené na možné krízy. Ocenil tiež zavedenie projektu Hodnota za peniaze počas ministrovania Kažimíra. Upozornil však aj na potrebu nezávislosti v novej funkcii.

"Ako guvernér NBS musíte byť nezávislý a nestranný. Vy ako dlhoročný podpredseda a člen politickej strany budete predmetom verejného záujmu a kontroly, každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované," podotkol prezident.

Od Kažimíra ako šéfa centrálnej banky očakáva zapájanie sa do verejnej diskusie, aby "bola NBS generátorom nových nápadov z pohľadu ekonomiky a prosperity krajiny ako takej".

Peter Kažimír (Smer-SD) sa plánuje vzdať všetkých svojich politických funkcií. Po dohode s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom oznámi dátum rezignácie na post ministra financií a následne odstúpi zo všetkých funkcií v strane Smer-SD.

Na novom poste guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) chce pokračovať v práci doterajšieho guvernéra Jozefa Makúcha, aby bola NBS vnímaná ako moderná inštitúcia a chce, aby reagovala na výzvy napríklad v oblasti fintechov.

Kažimír vystrieda na poste guvernéra NBS Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021. Makúch naznačil skorší odchod z funkcie už vlani v septembri. Zdôvodnil to obavami o stabilitu politického prostredia v budúcnosti, tiež mal pochybnosti o reprezentatívnosti budúceho parlamentu.

Post viceguvernéra NBS ostane zatiaľ neobsadený. Hlava štátu zatiaľ o Jozefovi Hudákovi, ktorý do tejto funkcie kandiduje ako jediný, nerozhodla.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?