08. 04. 2019 16:42 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Počet potratov na Slovensku neustále klesá

Počet interupcii klesol o štyri percentá, oproti predchádzajúcemu roku je spontánnych potratov menej o desať percent.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock/megaflopp

Počet potratov na Slovensku klesá. Uvádzajú to najnovšie čísla Národného centra zdravotníckych informácii. Najvýraznejšie sa prepadol počet spontánnych potratov, no ubúda aj umelých prerušení tehotenstva.

Najviac ubúda spontánnych potratov

V roku 2018 zaznamenali v slovenských nemocniciach či klinikách dokopy 15 274 potratov. Oproti predchádzajúcemu roku klesol ich celkový počet o 655, teda o štyri percentá. Pokles o desať percent sa podaril dosiahnuť pri spontánnych potratoch.

Najvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili interupcie - 48 percent, po nich nasledovali spontánne potraty - 32 percent, nasledovali ostatné potraty a mimomaternicové tehotenstvá.

"Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet umelých interupcii výraznejšie klesá," povedal Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácii.

Najčastejšie došlo k umelému prerušeniu tehotenstva do ôsmeho týždňa. K umelému potratu došlo v šestnástich percentách kvôli zdravotným problémom.

Aj maloleté dievčatá

U maloletých dievčat do 14 rokov zaznamenali 20 potratov. Vo vekovej skupine mladistvých 15 až 19-ročných dievčat to bolo 979 potratov.

Podľa doterajších zistení nemá vývoj potratov jednoznačný charakter. Najmenší počet sme zaznamenali v rokoch 2009 a 2010, kedy sa počty pohybovali do pättisíc.

Podľa údajov sa potraty týkali aj 1350 žien bez trvalého pobytu na Slovensku, z ktorých väčšina podstúpila interupciu na vlastnú žiadosť. Dá sa možno predpokladať, že išlo o ženy z krajín, kde sú interupcie zakázané.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?