16. 05. 2019 17:07 | SVRČINOVEC/TV Markíza

Kvôli mostu pre zvieratá chcú zničiť osadu, v ktorej žije asi 40 ľudí

Ekomost má vyrásť pri Svrčinovci.

Osada v Svrčinovci, kadiaľ má ísť ekodukt pre zvieratá.
Osada v Svrčinovci, kadiaľ má ísť ekodukt pre zvieratá. Foto: TV Markíza

Stavba novej diaľnice zasiahne do života zvierat aj ľudí. Vo Svrčinovci na severe Slovenska vybudujú pre migrujúcu zver ekomost. Prechádzať má ale osadou, v ktorej žijú ľudia. Obec ich nemá kam presťahovať.

Most pre zvieratá vo Svrčinovci postavia ako súčasť diaľnice. Plánovaný ekodukt by mal v budúcnosti stáť na miestach, kde dnes žijú desiatky obyvateľov.

Pre zelený most prídu domáci o strechu nad hlavou. Obec ich ale nemá kam dať. Starostka Svrčinovca Renáta Majchráková tvrdí, že umiestniť 40 obyvateľov by bol pre obec veľký problém.

Domáci o sťahovaní nechcú ani počuť. Ak by sa to stalo, chcú mať istotu, že budú mať kde hlavu skloniť. Hovoria, že ak by mali ísť preč, mali by dostať náhradné bývanie. Jedným dychom však dodávajú, že z osady sa im pôjde preč ťažko. „Nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v pásme výstavby tohto ekoduktu, je zaťažená exekúciami a tiež nie je vysporiadaný pozemok," hovorí však starostka. Jeden z obyvateľov osady nám povedal, že nemajú peniaze na to, aby ho mohli vyplatiť.

Starostka požiadala o pomoc ombudsmanku aj splnomocnenca pre rómske komunity. „Je veľmi dôležité, aby sme tú komunitu nenechali napospas osudu. Potrebujeme v nejakej forme buď ich tam nechať, alebo keď ich tam nenecháme, tak vybudovať náhradné bývanie," tvrdí splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Podľa hovorkyne NDS Michaely Michalovej predpokladaný začiatok výstavby je v prvom polroku budúceho roku a Národná diaľničná spoločnosť bude postupovať v zmysle platnej legislatívy.

Reportáž spracovala Zuzana Holienčíková.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?