30. 05. 2019 15:34 , článok bol aktualizovaný 30. 05. 2019 18:51 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vražda Ernesta Valka: Prokurátor sa dohodol s Klinkom na treste. Na krku má toho viac!

TV Markíza sa rozprávala s prokurátorom na NAKA tesne po tom, ako dokumenty podpísali.

Ernest Valko
Ernest Valko Foto: TASR

Jaroslav Klinka s prokurátorom dnes na Národnej kriminálnej agentúre podpísal dohodu o vine a treste. Pripisujú mu však len lúpež. No recidivista toho má na krku oveľa viac.

Policajti márne pátrali po vrahoch Ernesta Valka niekoľko rokov. Zlom prišiel po tom, ako chytili Jaroslava Klinku. Pri lúpeži v kremnickej banke ho postrelili a hrozil mu vysoký trest. Ponúkol ale kľúčové informácie a podmienil to tým, že chce, aby ho obhajoval Daniel Lipšic.

Jazyk sa Klinkovi rozviazal pre granát, ktorý mal počas lúpeže pri sebe. Po odistení mu mohol ublížiť. Tvrdí, že ho mal od komplica Jozefa Radiča. Jozefovi Radičovi ale nedokázali, že mu tento granát dal či predal. No a Jaroslav Klinka označil práve jeho za strelca na Ernesta Valka. Ten ale vinu odmieta.

Rekonštrukcia potvrdila Klinkovu výpoveď

Výpovede oboch mužov overovali počas rekonštrukcie vraždy. Prokurátor nám povedal, že sa ňou a znaleckými posudkami potvrdila Klinkova verzia. Práve preto na dohodu o vine a treste pristúpil.

Dohodovacie konanie trvalo ani nie hodinu. Jaroslav Klinka prijal trest, ktorý mu navrhol prokurátor generálnej prokuratúry. "Všetko prebehlo tak, ako sme mali naplánované, trest vo výmere sedem rokov a dva mesiace bol dohodnutý. Podľa mňa tento trest vzhľadom na to, ako pomohol, je dostatočný," povedal prokurátor Jozef Kandera.

„Ja som rád, že sa v tomto štádiu podarilo objasniť tak mimoriadne závažnú vraždu, ako bola vražda Ernesta Valka,“ povedal nám bezprostredne po uzavretí dohody Klinkov advokát Daniel Lipšic.

Klinka si odpykáva šesť rokov a osem mesiacov za lúpež v Kremnici, znamená to, že sa ak dohodu schváli súd, pobyt za mrežami sa mu predĺži o pol roka.

Pred Valkovým domom v Limbachu platia prísne bezpečnostné opatrenia.
Pred Valkovým domom v Limbachu platia prísne bezpečnostné opatrenia. Foto: TV Markíza
 

Klinka má na krku aj ďalšie stíhania

Klinkovi ale pripisujú aj iné zločiny. Stíhajú ho pre ďalšie lúpeže - v banke a v dome zlatníka v Limbachu. Ten je len pár metrov od toho Valkovho. Aj spôsob vniknutia do vily bol podobný. Páchatelia navŕtali diery do okien a vpustili zapáchajúcu látku. Keď majiteľ vetral, vtrhli dnu dvaja. Manželov zviazali a surovo dobili. Klinka vinu odmieta a kto bol ten druhý, zatiaľ jasné nie je.

Ani to ale nie je všetko. Recidivistu Klinku obvinili aj z pokusu o vraždu. Do konfliktu sa pred rokmi dostal s piťovcami, konkrétne s Jozefom Šefránkom. Po hádke mu strelil do nohy. 

Obžalobu na Radiča ešte prokurátor nepodal

Na Jozefa Radiča prokurátor ešte obžalobu za vraždu Ernesta Valka nepodal. „Čakám, ako dopadne toto dohodovacie konanie, pretože rozhoduje o tom súd. V prípade, že by to dohodovacie konanie nebolo úspešné, tak by došlo k spojeniu týchto dvoch vecí a bola by podaná jedna obžaloba na jeden súd,“ dodal Jozef Kandera.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?