12. 06. 2019 17:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prečo ceny zemiakov lámu rekordy a musíme ich dovážať? Pestovatelia tvrdia, že to tak nemusí byť

Momentálne je Slovensko, čo sa týka zemiakov, sebestačné na 50 percent.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Tak drahé zemiaky ako teraz sme už dávno nekupovali. Ceny sa oproti vlaňajšku niekde aj zdvojnásobili. Za kilo starých, keď nie sú v akcii, zaplatíme aj dve eurá. Záchranou sú nové zemiaky.

Slovák ročne spotrebuje 50 kilogramov zemiakov. Zásoby starých zemiakov v skladoch nie sú a tak kupujeme zahraničné. V rámci krajín V4 sú u nás najdrahšie.

Môže za to najmä vlaňajšie sucho v západnej Európe odkiaľ dovážame staré zemiaky. Aby sme neboli odkázaní na tie zo zahraničia, potrebujeme ich vypestovať 250-tisíc ton. Momentálne je Slovensko, čo sa týka zemiakov, sebestačné na 50 percent.

Na poli v Pustých Uľanoch už niekoľko dní vyorávajú nové zemiaky . Okamžite ich dodávajú obchodníkom.

Úrodu si zatiaľ pochvaľujú. Pár mesiacov vraj nebude treba objednávať zemiaky z Francúzska, Nemecka, či Holandska. Neexistuje tak dôvod, prečo by na pultoch obchodných reťazcov nemohli byť iba slovenské zemiaky.

My sme v obchode zatiaľ našli len zahraničné zemiaky. Koncom týždňa očakávajú aj dodávku od slovenských pestovateľov.

Zemiaky z Grécka tu predávali za euro deväťdesiat. Za takúto sumu si môžete kúpiť napríklad menšie chladené kura. Ľudia hundrú , ale zemiaky potrebujú a kupujú.

Slovenskí pestovatelia tvrdia, že potrebujú peniaze na budovanie závlah, skladových kapacít a investovať treba aj do techniky. Ak im štát vytvorí podmienky, dokázali by vraj zabezpečiť stopercentnú sebestačnosť Slovenska v pestovaní zeleniny.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?