19. 08. 2019 14:53 , článok bol aktualizovaný 19. 08. 2019 19:08 | BRATISLAVA/TASR

ÚŠP vyšetruje trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície

Prokurátor ÚŠP odmietol špecifikovať konkrétnych ľudí.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku na tlačovej besede.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku na tlačovej besede. Foto: TASR

V rámci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšetruje Úrad špeciálnej prokuratúry aj trestnú činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. Prokurátor ÚŠP to povedal na tlačovej konferencii v Pezinku s tým, že o nej získali vážne poznatky.

Prokurátor ÚŠP odmietol špecifikovať konkrétnych predstaviteľov, avšak neskôr spresnil, že išlo o predstaviteľov štátnych a justičných orgánov. „Nikdy som nepodľahol žiadnym vplyvom a v tomto mienim pokračovať aj do budúcnosti," povedal na margo svojej nezávislosti jeden z dvoch dozorujúcich prokurátorov vraždy Kuciaka.

Ďalej uviedol, že opakovane upozorňoval na to, že sa budú stupňovať snahy spochybňovať ich osoby ako členov vyšetrovacieho tímu. Ako dôvod uviedol fakt, že v rámci vyšetrovania sa dozvedeli poznatky a získali dôkazy o "závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti ďalších osôb, vrátane predstaviteľov štátnych orgánov".

Ďalej prokurátor ÚŠP spresnil, že práve tieto osoby z prostredia štátnych orgánov majú dôvodný záujem na tom, aby spochybnili členov vyšetrovacieho tímu, a aj dôkazy, aby zmarili objektívne vyšetrovanie ich činnosti.

Reakcie na vyhlásenie prokurátorov

Trestná činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov by sa mala vyšetriť. Poslankyňa a predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí o vyvodení trestnoprávnej aj politickej zodpovednosti v reakcii na vyjadrenie prokurátorov.

Remišová zdôraznila závažnosť prepojení predstaviteľov štátnych orgánov s ľuďmi okolo podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. "Má ísť o veľmi dôležité mená, ktoré komunikovali s Kočnerom a následne aj istým spôsobom konali. Každý, kto na tomto obludnom systéme participoval, musí niesť plnú zodpovednosť," uviedla na sociálnej sieti.

Za zvláštny považuje prístup prokuratúry k nitrianskemu podnikateľovi Norbertovi Bödörovi. Prokurátori podľa jej slov potvrdili dostatok zákonných dôvodov na domovú prehliadku a zadržanie Bödöra. "Avšak o plánovanom úkone sa dozvedel, preto ho zrušili," podotkla s tým, že je nutné sa pýtať, či neexistuje ohrozenie vyšetrovania z jeho strany.

Koalícia mimoparlamentných strán PS/Spolu chcú vymeniť súčasných politikov s podobnými prepojeniami za ľudí, "ktorí nie sú zaťažení žiadnymi kontaktmi s mafiou". Zdôraznili, že stoja za prokurátormi, vyšetrovateľmi a policajtmi, vďaka ktorým sa odhaľujú "fakty o fungovaní mafiánskych praktík" generácie Mariana K. na Slovensku.

"S hrôzou zisťujeme, ako fungovalo prepojenie zločinu so štátom a kto všetko tomu slúžil. To je veľmi zlá správa. Dobrá správa je, že nikdy nie je neskoro, začať odznovu," skonštatovalo v tejto súvislosti KDH. Tridsiate výročie Novembra '89 považuje hnutie za symbolické, a to nielen pre nový začiatok, ale aj na urobenie poriadku.

Hnutie Sme rodina verí, že v polícii a na prokuratúre pracuje množstvo svedomitých a statočných ľudí, ktorých vždy podporí. Dôležité je však podľa neho zistiť, kto sú "čierne ovce v ich radoch". "K čiastkovým informáciám z tlačovej konferencie prokurátorov nemôžeme zaujať komplexné stanovisko. Musíme si počkať na ďalšie informácie, pretože nechceme vynášať súdy, kým nebudeme poznať viac podrobností," dodalo hnutie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?