20. 08. 2019 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kto lustroval prokurátorov? Vypátrať vinníka sa možno bude dať vďaka digitálnej stope

Okrem Maroša Žilinku, ktorý dozoroval Kočnerove prípady, lustrovali aj Dagmar Mištíkovú. Tá tiež pracovala na jeho kauzách.

Zuzana Ferenčáková zisťovala, prečo lustrovali prokurátorov.
Zuzana Ferenčáková zisťovala, prečo lustrovali prokurátorov. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby už pátra po tých, ktorí zneužili policajné databázy, aby zistili citlivé informácie o prokurátoroch Úradu špeciálnej prokuratúry.

Televízii Markíza to potvrdilo ministerstvo vnútra. Lustrácia takýchto ľudí zanechá v systéme digitálnu stopu. Informácie o nich totiž spadajú do utajeného režimu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka sa dostal do hľadáčika obvinených pre svoju prácu. Dozoroval prípady, v ktorých figuruje Marian Kočner. Pred prípravou na jeho vraždu sa ho niekto vraj pokúšal lustrovať. No lustrovaných prokurátorov malo byť viac.

Podľa našich informácií aj jeden z dozorujúcich prokurátorov prípadu Kuciak. Z komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Norbertom Bödörom, ktorú zverejnil Denník N, vyplýva, že citlivé údaje chcel Kočner aj na ďalšiu prokurátorku.

Aj Dagmar Mištíková pár mesiacov dozorovala kauzy, v ktorých figuruje Marian Kočner, a síce Donovaly a Welten. V prvom prípade šlo o daňové úniky, v druhom o ovládnutie golfového areálu v Báči. V utorok sme prokurátorke poslali otázky a pýtali sa jej aj na to, či už bola vypovedať. Odpoveď sme zatiaľ nedostali.

Úrad inšpekčnej služby požiadal vyšetrovací tím, aby mu poslal všetky informácie týkajúce sa možnej trestnej činnosti spáchanej policajtmi.

Získať informácie o prokurátoroch špeciálnej prokuratúry je zložité. Podliehajú akémusi utajenému režimu a ich údaje v policajných databázach sú blokované. Bývalý funkcionár NAKA nám priblížil, ako to funguje.

Peter Chudý tvrdí, že to funguje podobne, ako keď sa prihlasujete napríklad v práci do počítača. Zadávate prihlasovacie údaje. No dokazovanie, že to spravil ten alebo onen policajt, nie je vždy jednoduché.

Koľko prokurátorov nakoniec lustrovali, kto konkrétne, a prečo o takéto informácie mal žiadať Marian Kočner? Na odpovede si zrejme budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?