26. 09. 2019 09:36 , článok bol aktualizovaný 26. 09. 2019 18:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg, TASR

Zadržali Vorobjova, ktorý lustroval Jána Kuciaka

Inšpekcia zadržala aj Milana Mihálika a Michala Zubčáka.

Pavol Vorobjov.
Pavol Vorobjov. Foto: TVNOVINY.sk

Bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova zadržala policajná inšpekcia. Informuje o tom portál nastope.sk, ktorému to potvrdili dva nezávislé zdroje.

Kto sú zadržaní policajti

Pavol Vorobjov je v zbore vyše 14 rokov. Najskôr pracoval v Bratislave na poriadkovej polícii, neskôr prestúpil do Nitry. Robil tam aj na kriminálke. Do Národnej kriminálnej agentúry - protizločineckej jednotky prešiel v apríli 2016. Robil operatívca. Po pár mesiacoch ho riaditeľ NAKA Peter Hraško ustanovil za riaditeľa odboru podpory riadenia. No a práve tam spravujú informačný systém NAKATOK. Neskôr ho opäť Peter Hraško posadil do funkcie riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky.

Po dohode s prezidentom policajného zboru požiadal Vorobjov o preloženie na inú policajnú zložku k 1. marcu tohto roka. Vrátil sa do Nitry, kde už predtým pôsobil.

Milan Mihálik.
Milan Mihálik. Foto: TV Markíza
 

V rukách inšpekcie skončil aj zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milan Mihálik, ktorý mal blízky vzťah Norbertom Bödörom.

Tretím zadržaným je Michal Zubčák. Je to to bývalý podriadený Vorobjova a pracuje na Odbore podpory riadenia (pozn. red. patrí pod NAKA) ako vedúci oddelenia kriminálnych analýz. Práve jeho ľudia spravovovali aj NAKATOK.

Michal Zubčák.
Michal Zubčák. Foto: TV Markíza
 

Po vypočutí oznámil novinárom, že v policajnom zbore končí k 1. októbru, nesúvisí to však nijako s jeho zadržaním.

Mihálika a Zubčáka podvečer prepustili, vyjadrovať k prípadu sa nechceli.

 

Dôvody ich zadržania

Dôvodom ich zadržania majú byť nezákonné lustrácie novinárov, medzi ktorými mal byť aj zavraždený Jána Kuciak.

„V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali tri osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania, nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie," uviedli z rezortu vnútra.

Lustrácie novinárov

V kauze lustrácie Kuciaka a ďalších novinárov, vrátane reportérov TV Markiza, začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roku pre prečiny zneužívania právomocí verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.

Vzťahový diagram redaktora Tv Markíza.
Vzťahový diagram redaktora Tv Markíza. Foto: TVNOVINY.sk
 

Na každého redaktora i moderátora robili vzťahové diagramy, tzv. pavúky. Boli v nich mená a citlivé údaje ich rodinných prísluslušníkov - detí, rodičov, manželiek, súrodencov. Neskôr sa tieto pavúky objavili v rukách sledovacieho komanda exsiskára Petra Tótha. Vyšetrovatelia lustrovaným novinárom doteraz nepovedali, kde tieto diagramy skončili.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej

 

Gašpar a lustrácie

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar začiatkom marca vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Poslanec Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

Rajtár podal trestné oznámenie

Aj na základe tohto trestného oznámenia inšpekcia konala.

„V marci tohto roka som podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, pretože vo výpovedi bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara v súvislosti s lustráciou novinárov v policajných záznamoch nesedeli dátumy. Ten lustráciou argumentoval prípadom môjho asistenta Filipa Rybaniča, ktorý bol však uzavretý v máji 2017. Predmetná lustrácia zavraždeného novinára Jána Kuciaka sa napokon odohrala na jeseň 2017,“ pripomenul  Rajtár.

Strana SaS žiada dôsledné vyšetrenie konania Pavla Vorobjova. „Pýtame sa, prečo Vorobjov najskôr tvrdil, že vykonával lustrácie na pokyn Tibora Gašpara, avšak následne túto výpoveď zmenil. Je kľúčové, aby bola táto skutočnosť vyšetrená orgánmi činnými v trestnom konaní,“ uzavrel Jozef Rajtár.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?