08. 10. 2019 19:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pavol Vorobjov si v polícii asi nateraz neškrtne. Kariérny pád zažil aj exfunkcionár NAKA

Toho zadržali spolu s Vorobjovom.

NAKA.
NAKA. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Vorobjov lustroval Jána Kuciaka na jeseň 2017, teda pár mesiacov pred vraždou.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Vorobjova zadržal a noc strávil v cele. Obvinili ho zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Na Vorobjova pred inšpekciou čakalo auto s bratislavskou poznávacou značkou. Vzadu malo však označenie, ktoré štandardne prislúcha len diplomatickým autám. Na blatníkoch sme zase videli držiaky na vlajky.

Bývalý funkcionár najskôr tvrdil, že Kuciaka lustroval na pokyn nadriadeného. Označil Tibora Gašpara, ten to ale kategoricky odmieta. Potom pôvodnú výpoveď stiahol a stiahol sa aj z NAKA. Odišiel do Nitry na envirokriminálku. Čo s ním bude teraz?

Podľa šéfa policajných odborov by ho mali postaviť mimo služby. Počas tohto obdobia poberá takýto policajt minimálnu mzdu a musí sa v rámci pracovnej doby zdržiavať doma.

Ak mu vinu dokážu, zo zboru ho musia prepustiť. Pavla Vorobjova sme sa chceli spýtať, či nezvažuje odchod z polície sám. Zložil nám telefón.

Spolu s Vorobjovom však zadržali aj ďalších dvoch mužov, ich ale neobvinili. Michal Zubčák odišiel z polície na vlastnú žiadosť.

Aj kariéra bývalého zástupcu riaditeľa jednotky finančnej polície, Milana Mihálika, sa tiež pohla iným smerom. NAKA prechádzala v čase, keď ho zadržali, reorganizáciou.

Mihálika podľa našich informácií preradili do Nitry na okresnú kriminálku. Z vysokopostaveného funkcionára NAKA sa tak stal radový policajt.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?