15. 10. 2019 14:54 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kde Kuciak býva, polícia nevedela. Kočner sa to dozvedel až od Tótha

Lustrácie pre Kočnera vraj zabezpečil cez Bödöra´ten najvyšší".

Peter Tóth na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek.
Peter Tóth na hlavnom pojednávaní v kauze zmeniek. Foto: TASR

Exsiskár Peter Tóth vo výpovedi na policajnej inšpekcii uviedol, že polícia nepoznala skutočné bydlisko investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Ako informuje Dennik N, až vďaka tomu, že ho sledovali sa podnikateľ Marian Kočner dozvedel, že býva v rodinnom dome vo Veľkej Mači. Polícia lustrovala 29 novinárov, vrátane reportérov TV Markíza, ale aj ich 140 príbuzných. Nezákonné lustrovanie novinárov bolo v roku 2017, na sledovaných novinárov vypracovali vzťahový diagram, tzv. pavúk.

Podľa portálu výber novinárov, ktorých následne sledovali, urobil Kočner s Tóthom, sprostretkovať ho mal údajne podnikateľ s väzbami na Smer-SD Norbert Bödör.

Kuciaka po jeho lustrácii sledovali Tóthovi ľudia a nie je vylúčené, že poznatky zo sledovania využili vrahovia vlani vo februári, keď ho vo Veľkej Mači zavraždili spoločne so snúbenicou Martinou Kušnírovou.

Tóth mal vypovedať, že v prípade Kuciaka nebol v diagrame získanom z polície ako miesto jeho pobytu uvedený dom vo Veľkej Mači, v ktorom reálne býval, ale dom rodičov v okrese Bytča. "Nepriamo tak priznáva, že informáciu o Kuciakovej skutočnej domácej adrese pre Kočnera podozrivého z objednávky novinárovej vraždy zistil on cez ľudí, ktorých na sledovanie novinárov najal. Z uvedeného dôvodu sa paparazzovanie novinára Jána Kuciaka muselo začať pred redakciou aktuality.sk v Bratislave a až tak sa zistilo, že Ján Kuciak býva vo Veľkej Mači pri Galante," píše portál.

Tóth vo svojej výpovedi opisoval, ako najprv Kočnerovi povedal, že pre úspešné sledovanie novinárov by pomohlo, keby poznal miesto ich bydliska, prípadne akými autami jazdia. Vraj sa ho opýtal, či by vedel tieto základné informácie získať prostredníctvom Bödöra. Kočner mu povedal, že to vie zabezpečiť a začiatkom roku 2017 mu dal obálku A4, v ktorej boli lustrácie 28 novinárov s tzv. vzťahovými diagramami.

Keď sa ho údajne opýtal, odkiaľ má lustrácie, tak ho upozornil, aby s nimi zaobchádzal veľmi opatrne, lebo to zabezpečoval ´ten najvyšší´. "Neviem uviesť, či tým myslel prezidenta PZ Tibora Gašpara, alebo riaditeľa NAKA Petra Hraška, alebo niekoho z riaditeľov jednotiek NAKA,“ povedal Tóth vo výpovedi.

Novinárov lustroval Pavol Vorobjov. V kauze lustrácie Kuciaka a ďalších novinárov, vrátane reportérov TV Markiza, začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roku pre prečiny zneužívania právomocí verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra. Vyšetrovatelia lustrovaným novinárom doteraz nepovedali, kde tieto diagramy skončili.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?