26. 11. 2019 08:39 | BRATISLAVA/TASR

V Ružomberku namerali zvýšenú koncentráciu smogu v ovzduší

Obyvateľom radia obmedziť pobyt vonku, skrátiť vetranie a obmedziť fyzickú námahu vo vonkajšom prostredí.

Hmlisté počasie
Hmlisté počasie Foto: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na koncentráciu smogu v meste Ružomberok. Prekročenie limitov namerala monitorovacia stanica Ružomberok-Riadok.

"Nepriaznivú situáciu spôsobujú vysoké emisie pevných a kvapalných častíc vo vzduchu pochádzajúce z vykurovania pevným palivom, z priemyslu, dopravy a ďalších lokálnych zdrojov znečistenia," ozrejmuje SHMÚ vo vydanom upozornení, ktoré platí do odvolania.

Meteorológovia poukazujú na to, že vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie častíc PM10 v oblastiach, v ktorých sa nachádzajú ich relevantné zdroje (napríklad lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo). Obyvateľom v dotknutých oblastiach radia obmedziť pobyt vonku, skrátiť vetranie obytných miestností a obmedziť fyzickú námahu vo vonkajšom prostredí.

Znečistené ovzdušie najhoršie vplýva na starých ľudí, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, alergikov, astmatikov, veľmi malé deti a tehotné ženy. Akútne účinky sa môžu prejavovať vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?