03. 12. 2019 10:01 | PEZINOK/tvnoviny.sk

Andruskó sa ešte tento rok dozvie, aký trest dostane za vraždu Kuciaka

Na výške sa dohodol s prokurátorom, na rade je senát ŠTS.

Zoltán Andruskó.
Zoltán Andruskó. Foto: TVNOVINY.sk

Obžalovaný Zoltán Andruskó sa 30. decembra dozvie, či si odsedí za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice trest, na ktorom sa dohodol s prokurátorom. Jeho výška nie je známa, hovorí sa o 11 rokoch. Pôvodne mu hrozilo 25 rokov alebo doživotie.

Informáciu potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Andruskó dohodu uzavrel 18. októbra s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku, teraz je na rade senát Špecializovaného trestného súdu so sudkyňou Pamelou Záleskou. Základnou podmienkou uplatnenia inštitútu dohody o vine a treste je priznanie skutku a uznanie viny.

Jeho advokátka po Lívia Kňažiková po uzavretí dohody v októbri nepovedala, na akej výške trestu sa jej mandant dohodol. Odôvodnila to tým, že dohodu musí ešte schváliť súd. Priblížil však, že mu znížili trest o viac ako tretinu, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová.

"V takomto prípade je možné výraznejšie znížiť výšku trestnej sadzby aj pod jednu tretinu trestnej sadzby. To sa udialo, dalo sa to aj predpokladať, pretože spolupracoval od začiatku a jeho výpoveď bola kľúčová pre identifikáciu a obvinenie ďalších páchateľov, najmä sprostredkovateľky a finálneho objednávateľa," skonštatoval vtedy advokát poškodenej strany Daniel Lipšic.

Čo je dohoda o vine a treste

Docent trestného práva a advokát Peter Kováč vysvetlil, že dohodu schvaľuje súd, kde musí obvinený kladne odpovedať na všetky zákonom predpísané otázky. Poznamenal, že dohoda môže priniesť výhodu aj obvinenému. Pri uzavretí dohody o vine a treste totiž možno uložiť trest až o tretinu pod dolnou hranicou zákonnej sadzby.

V prípade obvineného, ktorý významnou mierou prispel k objasneniu trestného činu spáchaného v prospech zločineckej skupiny, zníženie môže byť ešte väčšie, avšak nesmie byť uložený trest nižší ako osem rokov.

Zoltán Andruskó s políciou spolupracuje od začiatku. Hovorí o tom, ako mu mala Alena Zsuzsová zadať objednávku na vraždu novinára, koľko za to údajne zaplatila a že na vykonanie tohto zločinu si mal najať Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.

Andruskó ešte koncom apríla poslal rodinám zavraždených list. Žiada v ňom o odpustenie a ospravedlňuje sa za to, čo spravil. Okrem žiadosti o odpustenie v ňom vraj píše, že ak by sa dal vrátiť čas, tak to určite neurobí. Listy obom rodinám poslal sedem mesiacov po tom, čo ho zadržali a obvinili.

Pozrite si archívnu reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?