12. 01. 2020 17:32 | PEZINOK/TASR

Začína sa megaproces: Čo všetko sa bude diať a ako budú sudcovia postupovať?

Proces budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia.

Ján Kuciak.
Ján Kuciak. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

V pondelok sa začína dlhoočakávaný proces v prípade vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček tak dostanú šancu vôbec prvýkrát pred senátom a verejnosťou vypovedať k tomuto zločinu. Zisťovali sme, čo všetko sa na pojednávaní bude diať a ako budú sudcovia postupovať.

 

Proces budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. Všade muži v uniformách so zbraňami či špeciálne vycvičenými psami. Do budovy justičnej akadémie najskôr privezú obžalovaných.

Na pojednávanie sú akreditovaní novinári z celého sveta. Dnu môžeme vstupovať od siedmej ráno, za každú redakciu len dvaja, aj to až po dôkladnej osobnej prehliadke.

Na súde budeme mať redaktorov aj my. Pripravujeme živé vstupy do Telerána, na Facebook Televízne noviny TV Markíza aj na webe tvnoviny.sk. Nenechajte si tiež ujsť večerné spravodajstvo.

Proces sa začína o deviatej hodine. Má svoje pravidlá, ktoré musia všetci dodržiavať. Do pojednávacej miestnosti vstupujú najskôr členovia senátu, neskôr rodiny zavraždených, ich splnomocnenci, prokurátori a advokáti obžalovaných. Až potom sú na rade novinári. Tesne pred začiatkom privedú obžalovaných. Alenu Zsuzsovú bude sprevádzať minimálne jedna príslušníčka zboru väzenskej stráže.

Práve to je moment, keď obžalovaných môžeme fotografovať a snímať. Nakrúcať sudcov je prísne zakázané. Chráni ich zákon.

Keď predsedníčka senátu oficiálne vyhlási, že otvára pojednávanie, v tom momente už nakrúcať nemôžeme. Je však povolené zachytávať zvuk, no nie vysielať priamy prenos.

„Začne sa to tým, že budú obžalovaní a prokurátor oslovení, či majú záujem uzatvoriť dohodu o vine a treste. Následne bude prednesená obžaloba. Tie skutkové vety," vysvetľuje advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje Kuciakovcov.

Obžalobu prečíta prokurátor. Potom vyzve predsedníčka senátu obžalovaných, aby sa k nej vyjadrili. Hovoriť môžu aj ich obhajcovia.

„Budú uplatnené nároky poškodených. Potom urobia jedno z troch vyhlásení. Či sa cítia byť vinní, nevinní alebo nepopierajú spáchanie skutku. A potom sa začne dokazovanie, to sa začína výsluchmi obžalovaných," pokračuje Lipšic.

Obžalovaní vypovedať môžu aj nemusia. Alena Zsuzsová hovoriť bude. Markíze to potvrdil jej advokát.

„Moja klientka určite bude vypovedať na hlavnom pojednávaní. Čo sa týka viny, od začiatku sa cíti byť nevinná. A takéto vyhlásenie urobí, že sa cíti byť nevinná," prezradil advokát Štefan Neszméry.

Zsuzsová prípravu podľa slov jej advokáta nepodceňuje, študuje si všetky dôkazy a spis. Vo vražde mala mať úlohu sprostredkovateľky.

Aj obhajkyňa Tomáša Szabóa Ivana Kochanská nám potvrdila, že jej klient vypovedať chce. No do vyhlásenia viny sa nechystá. Szabóa najskôr považovali za strelca.

Marek Para, advokát Mariana Kočnera, nám na túto otázku odpovedať nechcel. Podnikateľ si mal likvidáciu Kuciaka objednať. Ani Martin Endrödy, právnik Miroslava Marčeka, sa k výsluchu svojho klienta vyjadriť nechcel. Marček sa ale podľa nepotvrdených informácií chystá spraviť vyhlásenie o vine. K vražde snúbencov sa v apríli minulého roka priznal.

Čo bude nasledovať, keď Miroslav Marček vyhlási vinu?

„Tam je možností viac. Predpokladám, že nebude vylúčený na samostatné konanie, ale vo vzťahu k nemu sa už budú vykonávať len dôkazy, ktoré sa týkajú výšky uloženého trestu, ale bude mať možnosť vypovedať," tvrdí Lipšic.

Na pondelok poobede je naplánovaný výsluch Viktórie Langerovej, bývalej partnerky zavraždeného podnikateľa Petra Molnára a tiež jeho sestry, Silvie. Vypovedať by mali od 13.00 h.

Na pojednávanie sa chystajú aj rodiny zavraždených snúbencov Kuciakovci aj pani Zlatica Kušnírová. Ich výsluchy sú naplánované už na utorok.

Okrem poškodených už má senát jasno aj na ďalšie dni. Vypočúvať budú vyše 20 svedkov. Medzi nimi sú napríklad bývalý SISkár Peter Tóth, muži jeho sledovacieho komanda, Zoltán Andruskó, ktorý je ako jediný za vraždu právoplatne odsúdený a je zároveň kľúčovým svedkom, ale aj Norbert Bödör, Jaroslav Haščák a kolegovia Jána Kuciaka i znalci.

„Ten rozpis dokazovania je pomerne ambiciózny, čo si myslím, že je správne. Je pomerne veľa svedkov predvolaných na každý pojednávací deň. Pevne verím, že ten časový rámec bude dodržaný," uzatvára Lipšic.

Senát zatiaľ vytýčil deväť pojednávacích dní. Z toho šesť v januári.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?