13. 01. 2020 07:00 , článok bol aktualizovaný 13. 01. 2020 19:46 | PEZINOK/Katarína Kiššová, tvnoviny.sk, TASR

Megaproces: Marčekovo svedomie prehovorilo o detailoch vraždy, Zsuzsová podržala Kočnera

Prečítajte si, čo všetko odznelo počas prvého pojednávacieho dňa.

Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka.
Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka. Foto: TASR

Prvé hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prinieslo priznanie viny. Urobil tak Miroslav Marček, ktorý detailne opísal, ako strelil tri smrteľné rany Jánovi a Martine. Svoju výpoveď začal ospravedlnením rodinám zavraždenej dvojice. Povedal im, že si uvedomuje, že svojím činom im spôsobil nenapraviteľnú škodu. Ich bolesť, ktorú videl z médií ho prinútila prehovoriť.

Potom sa však slovu dostal Tomáš Szabó a ten Marčekove slová považoval za nezmysly. Podľa Szabóa dostal od Andruskóa zadanie zbiť Jána Kuciaka. Na túto prácu si zavolal Szabó Marčeka, ktorý mal byť vraj veľmi iniciatívny. Marček ho volal na obhliadky domu vo Veľkej Mači, no samotnému Szabóovi sa vraj nechcelo.

V osudný deň 21.2. 2018 išli do Veľkej Mače rozhodnutí, že Marček novinára zbije. Keď sa Szabó vrátil po Marčeka, Marček mu vraj povedal, že uvidel v dome dve mŕtve telá. Z miesta odišli za Andruskóm. Ten mal vraj opakovane dôrazne hovoriť Szabóovi, aby sa o to viac nezaujímal, pretože sú v tom mocní ľudia a môže skončiť zle.

Podľa Szabóa sa už o tento prípad viac nezaujímal. Kočnera vraj poznal len z médií a Zsuzsovú videl len párkrát, keď pracoval ako policajt v Komárne.

Marček sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Mali ho prepadnúť v jeho dome, aby mu ukradli 70-tisíc eur. Marček popísal, že Molnára prinútul ľahnúť si na zem a po otázke, či ešte niekto v dome, ho strelil. Potom mu strelil aj druhú ranu. Peniaze nakoniec podľa Marčeka nenašli. Szabó tvrdil, že ani s touto vraždou nemá nič spoločné a s Molnárom mal dobré vzťahy.

Zsuzsová uviedla, že Kočner je jej blízky priateľ. Keď si overil, že nie je zlatokopka, stal sa krstným otcom jej dcéry. Zsuzsová uviedla, že Kočner si u nej nikdy neobjednal vraždu a nikdy sa nesprával tak, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť.

Kočner sa vo svojej výpovedi vyjadril len k nedovoľovanému ozbrojovaniu a uviedol, že z obžalovaných sa pozná jedine so Zsuzsovou.

Na súde vypovedali aj Viktória Langerová, bývalá partnerka Petra Molnára a jeho sestra Silvia.

 

Takto sa vyvíjalo pojednávanie minútu po minúte

19.45 - ONLINE SME UKONČILI

19.43 - Vypočujte si vyjadrenie Daniela Lipšica a prokurátora po pojednávaní:

 

19.40 - Zlaticu Kušnírovú prekvapil Miroslav Marček. Pozrite si, čo povedala po pojednávaní:


Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Pondelok 13. januára 2020

19.19 - Hlavné pojednávanie je na dnes prerušené.

19.16 - Znalec Eduard Jenčo odmietol vypracovať znalecký posudok aplikácie Threemy na žiadosť Mariana Kočnera. Kvasnica hovorí, že Jenčo mal prístup k spisu a vraj sa dožadoval digitálnych stôp.

19.11 - Senát povolil, aby sa ďalšie pojednávania konali bez Marčekovej prítomnosti.

19.06 - Marček žiada, aby pojednávanie v januári a februári pokračovalo bez jeho prítomnosti. Nechce byť vypočutý ani k okolnostiam ďalšiemu trvania väzby.

18.58 - Výsluch Molnárovej je ukončený.

18.26 - Molnárová hovorí, že pracovala u svojho brata a pracoval tam aj Marček a Szabó. Kočnera ani Zsuzsovú nepozná.

18.24 - Silvia Molnárová vypovedá v maďarčine. Jej výpoveď prekladá tlmočníčka.

18.09 - Výsluch Langerovej je ukončený. Pokračuje sa výsluchom Silvie Molnárovej po krátkej prestávke.

18.05 - Prokurátor Turan sa pýta Langerovej na jej vzťah s Molnárom, aké mal on vzťahy s Marčekom a Szabóom, či kde si ukrýval peniaze.

17.42 - Langerová hovorí, že Kočnera ani Zsuzsovú nepozná. Pozná Tomáša Szabóa, lebo chodili na rovnakú základnú školu. Pozná aj Marčeka.

17.30 - Súd pristúpil k výsluchu Viktórii Langerovej, bývalej partnerky Petra Molnára.

17.27 - Výsluch Kočnera je ukončený.

17.22 - Kočner povedal, že z obžalovaných pozná len Zsuzsovú. Kočner sa vyjadruje k priznaniu viny za nedovolené ozbrojovanie. Našli sa u neho náboje a Kočner tvrdí, že pochádzajú ešte z vojenskej služby a zabudol na ne. K obžalobe z vraždy sa nebude vyjadrovať a nebude odpovedať ani na otázky.

17.18 - Výsluch Zsuzsovej je ukončený. Pokračuje sa výsluchom Kočnera.

17.13 - Zsuzsová vypovedá, že nikdy si u nej Kočner neobjednal vraždu a nikdy sa nesprával tak, že by chcel niekomu fyzicky ublížiť.

17.09 - Kočner prispieval finančne na Zsuzsovej dcéru. Jej to bolo vraj nepríjemné a chcela, aby jej dal prácu. Kočner jej vraj vedel nájsť prácu až v Báči. Vraj jej sľúbil, že keď sa zbaví dlhov, vymyslí podnikateľský plán, tak jej ho pomôže zrealizovať. Pre Kočnera vraj tlmočila do taliančiny a maďarčiny, hľadala mu nehnuteľnosti a pomáhala mu zbierať podpisy na politickú stranu Cieľ.

17.07 - Zsuzsová tvrdí, že o Kuciakovi počula prvýkrát, keď dal na Kočnera trestné oznámenie za vyhrážanie. O Kušnírovej sa vraj dozvedela až po vražde.

17.04 - Zsuzsová hovorí, že nebude odpovedať na otázky, pretože žiadala vypovedať až po výpovedi Andruskóa, čo jej súd nepovolil. Zsuzsová v plnej miere odmieta vinu, ktorú jej pripisuje obžalobu. Hovorí, že si nikdy u Andruskóa neobjednala vraždu. Objednala si u neho len pizzu, čistenie bazéna a prerábku izby jej mamy. Andruskóove slová sú podľa nej klamstvom.

17.02 - Vypovedá Alena Zsuzsová. Hovorí, že Kočner je jej dobrý priateľ a krstný otec jej dcéry. Kočnera spoznala v roku 2012. Ich vzťah bol o nezáväznom flirtovaní. Potom si vraj Kočner potvrdil, že nie je žiadna zlatokopka. V roku 2014 jej ponúkol, že sa stane krstným otcom jej dcéry.

16.51 - Lipšic považuje Marčekovu výpoveď za dôveryhodnú a on bol prvý, kto povedal, že bol strelec, čo nakoniec potvrdili ďalšie dôkazy. Lipšic sa domnieva, že keby si mal vymyšľať, nebude si ešte priťažovať tým, že sa prizná k streľbe.

16.50 - Výsluch Szabóa je ukončený.

16.48 - K Szabóovej výpovedi sa vyjadruje Daniel Lipšic. Považuje ju za nedôveryhodnú. Kvasnica považuje jeho výpoveď za účelovú.

16.46 - Szabó vyhlásil, že nebude odpovedať na otázky.

16.29 - Marček počas Szabóovej výpovede krúti hlavou.

16.27 - Szabó tvrdí, že s Petrom Molnárom nemal žiaden problém a ponúkol mu prácu šoféra. Dodáva, že nemá nič spoločné ani s jeho vraždou.

Miroslav Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka.
Miroslav Marček sa priznal k vražde Jána Kuciaka. Foto: TASR
 

16.25 - "S vraždou nemám nič spoločné, neviem, prečo si to na mňa Marček vymyslel. V poslednej dobe sme už spolu nechodili ani cvičiť, už sme spolu veľmi dobre nevychádzali. Keď si kúpil nové auto, stal sa z neho nervák, nedodržiaval rýchlosť. Myslím si, že už dlhšiu dobu mal so mnou problémy, ale nechcel mi to povedať do očí," hovorí Szabó.

16.23 - Szabó sa neskôr Andruskóa pýtal, či vie niečo o "tom novinárovi". Andruskó mu povedal, nech sa o to nezaujíma, lebo sú v tom mocnejší ľudia a zle dopadne. Szabó dodáva, že sa potom už viac nezaujímal.

16.19 - Večer 21.2. išli Marček so Szabóm do domu vo Veľkej Mači. Szabó vyhodil Marčeka a čakal na jeho telefonát. Po hodine sa mu ozval a vyzdvihol Marčeka. On mu povedal, že do domu ani nešiel, pretože videl dve mŕtve telá- muža a ženu. Szabó to chcel najprv ohlásiť na polícii, ale nakoniec išli spolu k Andruskóovi. Oznámili mu, že v dome ležia dvaja mŕtvi.

16.15 - Szabó tvrdí, že vždy, keď prišli na obhliadku Kuciakovho domu, Marček mu povedal, aby ho vysadil z auta, išiel sa povoziť a vrátil sa o tridsať minúť. Szabó tvrdí, že nevie, čo tam Marček robil polhodinu. Po pár obhliadkach Marčekovi povedal, že tam už odmieta chodiť a je mu jedno, či ho zbije. Hovorí, že poslednýkrát boli vo Veľkej Mači 21. februára 2018, teda v deň vraždy. Opäť ho vraj oslovil Marček a prehovoril, aby tam išli. Marček sa mal opýtať, či vezme so sebou aj baseballovú palicu. Szabó ju vraj nevzal. Marček vraj tvrdil, že Kuciak je bývalý boxerista.

16.12 - Szabóova výpoveď znie, že skôr Marček bol ten, kto vedel o objednávke viac a tlačil Szbaóa do jej vykonia. Vraj mu povedal, že už bol pozrieť dom Jána Kuciaka a lákal ho, aby sa tam išli pozrieť spolu. Marček, naopak, vypovedal, že do väčšiny skutkov ho nepriamo tlačil Szabó.

16.08 - Szabó hovorí, že koncom roka 2017 sa ho Andruskó spýtal, či nepozná niekoho, kto by na objednávku "prefackal" nejakú osobu. Szabó to najprv odmietol, nakoniec oslovil bratranca Marčeka, ktorý mal v tom čase dlhy voči zdravotnej poisťovni. Spolu sa stretli s Andruskóom. Ten im povedal, že majú zbiť jedného mladého novinára a majú ho zbiť za 1500 eur s tým, že 500 eur si nechá Andruskó. Na ďalší deň im už Andruskó poskytol osobné údaje o Jánovi Kuciakovi.

16.00 - Szabó hovorí, že niektoré veci zo spisu sú nepravdivé. Napríklad, podľa spisu prišli počas zatknutia do domu Szabóa aj so služobnými psami, ktoré u neho doma našli náboje. Szabó tvrdí, že to nebolo možné, pretože má doma troch psov, takže by tam služobné psy nemohli pustiť. Prokurátor Vladimír Turan opakuje, že náboje u neho našli. Szabó potvrdil, že náboje doma mal a ostali mu ešte z čias policajnej služby a vraj ich zabudol vrátiť, keď zo zboru odišiel.

15.59 - Szabó hovorí, že s Andruskóm bol kamarát. Kočnera pozná len z médii a Zsuzsovú pozná len z videnia, keďže bol v Komárne policajtom a niekedy ju videl.

15.56 - Vypovedá Tomáš Szabó.

15.53 - Pokračuje pojednávanie. Sudkyňa Sabová pripomína, že na začiatku zakázala zvukový prenos. Niektoré médiá vraj porušili toto uznesenie. Sabová dodáva, že tak maria prácu policajtov, prokurátorov a súdu. Sabová sa pýta novinárov, kto umožnil zvukový prenos. Do médii prenikli zvukové prenosy Marčekovej výpovede.

15.33 - Súd vyhlásil prestávku.

15.33 - Marček dodal, že súhlasí s návrhom poškodených na náhradu škody a urobí všetko, čo bude v jeho silách.

15.27 - Marček vypovedá už dve a pol hodiny. Stále sa ho pýtajú na vraždu Petra Molnára.

15.10 - Po váhaní Marček priznal, že iniciátorom vraždy Petra Molnára bol Szabó. Marček to najprv nechcel priznať, pretože opakuje, že Szabó je jeho rodina. Sudkyňa ho však upozornila, aby odpovedal na otázky. Marček si myslí, že Szabó mohol mať finančné problémy.

14.55 - Prokurátor sa pýta Marčeka na vraždu Petra Molnára. Mali ho zabiť kvôli tomu, že sa dozvedeli, že Molnár má doma asi 70-tisíc eur, ktoré si chceli zobrať. Peniaze nakoniec nenašli.

14.43 - Marčeka vypočúva Lipšic. Hovorí mu za akých okolností mu Andruskó povedal, že Kuciak píše o veciach, o ktorých nemá. Marček hovorí, že nevie, kedy presne mu to Andruskó povedal. Možno v pizzeri, možno v obci Chotín. Kvasnica sa pýta, aké informácie o Kuciakovi dostal od Andruskóa. Marček zopakoval, čo už uviedol.

Kvasnica sa vracia späť k údajnej rusky hovoriacej osobe. Marček však o nej nevie nič. Andruskó ju vraj raz spomenul. Spomína si, že mu Andruskó povedal, že "záhadný Rus" nie je na Slovensku, ale asi v Dubaji.

14.41 - Para sa snaží poukázať na rozpor v Marčekovej výpovedi. Vyberá niektoré jeho vyjadrenia z prípravného konania, počas ktorého vypovedal pred vyšetrovateľom. Niektoré veci sa líšia od tých, ktoré hovoril dnes pred súdom.

14.35 - Marček hovorí, že čakal, kým pôjde Martina na toaletu a vtedy zastrelí Jána. Lenže, Martina sa vrátila do izby skôr, ako očakával.

14.33 - Marčeka sa teraz pýta Kočnerov právnik Marek Para. Pýta sa ho, ako dlho trvalo, kým Szabó zavrhol nápad Kuciaka uniesť. Marček nevie, kedy sa o tom prvýkrát Szabó s Andruskóm rozprávali, ale myslí si, že to zavrhol veľmi rýchlo.

14.26 - K slovu sa dostala Szabóova obhajkyňa Iveta Kochanská. Pýta sa ho, kedy sa Szabó dozvedel, že Marček zabil aj Martinu Kušnírovú. "Hneď, keď som mu sadol do auta." Na otázku, ako Szabó reagoval, odpovedal: "Povedal, že v poriadku."

Kochanská sa Marčeka pýta, prečo zabil aj Martinu, keď Kuciaka zabil už pri dverách. Marček tvrdí, že keď strelil Kuciaka, Kuciak sa oprel do dverí tak, že ich pootvoril a tam zbadal Martinu. Marček nemal na hlave kuklu, takže odtiaľ nemohol len tak odísť a preto sa rozhodol zabiť aj ju.

14.25 - Neszméry sa Marčeka pýta, či Andruskó nespomínal rusky hovoriacu osobu. Marček pripúšťa, že niekoho spomenul, keď hovorili o navýšený odmeny po vražde.

14.17 - Pýta sa Zsuzsovej právnik Neszméry. Niektoré jeho otázky namieta Lipšic, pretože sa pýta veci, ktoré už Marček povedal. Zároveň Neszméry poukazuje na rozpor medzi jeho dnešnou výpoveďou a výpoveďou v prípravnom konaní.

14.15 - Vestenická sa pýta, ako Andruskó reagoval, keď mu oznámili, že v dome zomreli dvaja ľudia. "Usmial sa a povedal "dobre"," odpovedal Marček. Dodáva, že Andruskó nikdy nespomínal Marčekovi meno Alena Zsuzsová.

14.11 - K slovu sa dostala právnička Zsuzsovej Júlia Vestenická. Pýta sa ho na objednávku vraždy Maroša Žilinku. Marček hovorí, že išlo o zadanie od Andruskóa. Vraj sa Žilinka venoval jeho daňovým veciam.

14.05 - Prokurátor po súhlase súdu predložil Marčekovi váhu, kliešte a bundu. Všetky zaistené dôkazy pozná. Bunda je Szabóova, podľa Marčeka ju nosil často. Kliešte používal na úpravu nábojov.

13.59 - Sudkyňa Sabová sa Marčeka pýta, či na neho niekto tlačil, aby vykonal vraždu. Marček odpovedá vyhýbavo. Tvrdí, že Szabó je jeho rodina a nechce na neho hádzať všetku vinu. "Som dospelý človek. Tiež som sa mohol rozhodnúť to nevykonať," odpovedal Marček.

13.56 - Marček hovorí, že pôvodne išli Kuciaka zavraždiť 19.2. 2018. Keď vošiel do letnej kuchynky, zbadal Martinu. Rozhodol sa preto, že sa vráti a zavolal Szabóa, aby po neho prišiel. Dňa 21.2. na neho už vraj Andruskó tlačil, že je to súrne a vraždu by už mali vykonať. Preto sa nakoniec rozhodli v ten deň do Veľkej Mače vrátiť a zabiť Kuciaka, aj za cenu, že musia zavraždiť jeho snúbenicu Martinu.

13.47 - "Ako Szabó argumentoval Andruskóovi, že nie je možné Kuciaka uniesť?" pýta sa sudkyňa Sabová. "V obci sú kamery, všade sú mobilné telefóny, sú častejšie policajné hliadky na cestách. Uniesť človeka nie je reálne," odpovedá Marček.

13.33 - "Píše niečo, o čom by nemal písať," odpovedal Marček na otázku, či mu niekedy Andruskó povedal, prečo majú Kuciaka zabiť. Viac mu vraj nepovedal.

13.29 - Bývalý spolužiak Szabóa upravil vražednú zbraň na jeho žiadosť. Upravoval ju vyše mesiaca v roku 2018. Vraj sa mu do toho veľmi nechcelo, ale Szabó ho oklamal, že keď to neurobí, nebude schopný vyplatiť dlh. Nepriznal mu, že zbraň má byť použitá na vraždu.

13.21 - "Zhodli sme sa, že informácie o Kuciakovi musel vypracovať policajt alebo bývalý policajt. Nerobil to prvýkrát," uviedol Marček na margo materiálov, ktoré dostali o Kuciakovi.

13.17 - Podľa Marčeka zadal Andruskó vrahom pôvodne požiadavku na únos a následne mali Kuciaka zabiť tak, aby ho nikdy nenašli. Szabó však Andruskóovi vysvetlil, že v dnešnej dobe to už nie je možné. Tak sa nakoniec rozhodli, že Kuciaka nebudú unášať.

Obvinený Miroslav Marček s advokátom Martinom Endrödym.
Obvinený Miroslav Marček s advokátom Martinom Endrödym. Foto: TASR
 

13.12 - Marček hovorí, že so Szabóom vlastnili obchod s výživovými doplnkami. Neskôr sa mu to už nepozdávalo a vyplatili ho. V roku 2015 ho bratranec Szabó zoznámil s Andruskóm. Tvrdí, že ho osobne nikdy neoslovil s požiadavkou na vraždy. Vždy tak urobil cez Szabóa.

13.11 - Marček hovorí, že Zsuzsovú nepozná a Kočnera pozná len z médií.

13.09 - Na ďalší deň sa znova stretli s Andruskóom, ktorý im odovzdal peniaze, dokopy takmer 40- tisíc eur.

13.07 - Marček opisuje vraždu. Zlatica Kušnírová sa neubránila slzám. Upokojuje ju aj Roman Kvasnica. Marček vypovedá, že zaklopal na dvere a otvoril mu Kuciak. Strelil ho do hrude. Potom sa tam objavila Martina Kušnírová, ktorá vbehla do kuchyne. Išiel za ňou a trafil aj ju. Pri odchode ešte raz strelil do Kuciaka a zavrel za sebou dvere. Keď zašiel za roh ulice, zavolal Szabóovi, aby sa po neho vrátil autom. Išli do Kolárova, kde sa zbavili zbrane. Ostalo z nej len puzdro a zásobník. Ostal im ešte samopal a išli za Andruskóm. Oznámili mu, že v dome zomreli dve osoby.

13.05 - Marček popisuje, ako mu Andruskó zadal požiadavku na likvidáciu prokurátora Maroša Žilinku. To sa im nakoniec nepodarilo. Koncom roka 2017 dostal Szabó od Andruskóa požiadavku na vraždu Jána Kuciaka. Szabó sa obrátil na Marčeka. Andruskó im odovzdal osobné informácie o Kuciakovi, vrátane bydliska, čísla ešpézetky jeho auta a časov, kedy ráno odchádza do práce a vracia sa do práce. Marček hovorí, že so Szabóom vykonali obhliadky jeho domu.

13.02 - Marček začína tým, že sa ospravedlňuje poškodeným. Hovorí, že nič sa nevyrovná tomu, čo im spáchali a to, že videl ich bolesť ho prinútila, že sa prizná a bude vypovedať.

13.01 - Marčeka vypočúva prokurátor Vladimír Turan. Vyzýva Marčeka, aby vlastnými slovami opísal skutok.

12.58 - Senát vylúčil z pojednávacej miestnosti Zsuzsovú, Szabóa a Kočnera. Idú vypočúvať Marčeka. Keďže už nie je povolené natáčať ani fotiť, pri odchode zo súdnej siene si Zsuzsová neskrývala tvár, naopak, dívala sa na všetky strany.

Marek Para - obhajca Mariana Kočnera.
Marek Para - obhajca Mariana Kočnera. Foto: TASR
 

12.55 - Pokračuje hlavné pojednávanie.

Počas prestávky poskytli novinárom vyjadrenia Jozef Kuciak, Daniel Lipšic a Roman Kvasnica.

 

12.15 - Pojednávanie v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice ide podľa právneho zástupcu rodiny Kuciakovcov Daniela Lipšica predpokladov. Očakával, že obžalovaný Miroslav Marček prizná vinu.

Otec zavraždeného novinára Ján Kuciak očakával, že zmení svoj názor obžalovaný Tomáš Szabó. „Marček sa priznal, ostatní zapierajú. O to dlhšie to bude trvať," povedal so smútkom.

 

11.55 - Súd vyhlásil prestávku do 12.50.

11.48 - Senát vypočuje Marčeka, Szabóa, Zsuzsovú a Kočnera v tomto poradí. Majú právo nevypovedať. Marček, Szabó aj Zsuzsová chcú vypovedať. Zsuzsová však chce vypovedať až po výpovedi Zoltána Andruskóa. Tiež namietla prítomnosť Daniela Lipšica a médií. Lipšic je podľa nej zaujatý a nemal by byť prítomný počas jej výsluchu.

Daniel Lipšic, advokát rodiny Kuciakovej.
Daniel Lipšic, advokát rodiny Kuciakovej. Foto: TASR
 

11.44 - Senát prijal Marčekove aj Kočnerove priznania k vine.

11.35 - Prokurátor navrhuje, aby súd prijal priznania o vine oboch obžalovaných a nevykonával dokazovanie.

11.31 - Sabová konštatuje, že Kočner sa priznal k vine za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami. Kladie mu rovnaké otázky ako Marčekovi.

11.25 - Sabová konštatuje, že Marček na všetky otázky sudkyne odpovedal kladne, týkajú sa napríklad toho, či sa priznal k vine dobrovoľne. Vyzvala prokurátora, aby zaujal stanovisko.

11.24 - Sudkyňa Sabová konštatuje, že Marček vyhlásil, že je vinný zo spáchania všetkých skutkov uvedených v obžalobe, ktoré sa mu kladú za vinu.

11.19 - Zsuzsová vinu odmieta, Szabó sa odmietol vyjadriť. Kočner priznal vinu z obžaloby za nedovolené ozbrojovanie. Marček sa priznal k vražde Kuciaka, Molnára aj k nedovolenému ozbrojovaniu.

11.18 - Obžalovaní sa radia so svojimi právnikmi, aké vyhlásenie dajú. Sudkyňa Sabová im pripomína, že sú obžalovaní z obzvlášť závažného trestného činu.

Štefan Neszméry - advokát obžalovanej Aleny Zsuzsovej.
Štefan Neszméry - advokát obžalovanej Aleny Zsuzsovej. Foto: TASR
 

11.07 - Sudkyňa Sabová poučuje obžalovaných, že sa môžu vyjadriť k obžalobe a môžu svedkom klásť otázky. Hovorí, že môžu stále priznať vinu a oľutovať čin. Senát to bude brať do úvahy pri rozhodovaní o výške trestu.

Obžalovaní sa zrejme chystajú prvýkrát prehovoriť na verejnosti.

11.01 - Pokračuje hlavné pojednávanie. Kvasnica hovorí, že Kočner vlastní zmenky v hodnote 12 miliónov eur voči spoločnosti Penta Funding. Má ísť o 24 zmeniek. Navrhuje, aby súd tieto cenné papiere zaistil a aby zakázal vyplácať peniaze z týchto zmeniek. Zmenky predložila Privatbanka na CD nosičoch.

10. 43 - Advokátovi obžalovanej Aleny Zsuzsovej Štefanovi Neszmérymu najviac prekážajú najmä rozpory vo výpovediach Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa, ako aj rozpory v znaleckých posudkoch. Počas prvej prestávky vyhlásil, že jeho klientka má problém s kontaktmi s rodinou a vraj nedostávala ani listy.

 

10.41 - Súd vyhlásil prestávku.

10.37 - Aj sestra Petra Molnára Silvia si od Marčeka a Szabóa požiadala o náhradu škody v hodnote 60-tisíc eur. Viktória Langerová, Molnárova bývalá partnerka si náhradu škody neuplatnila.

10.32 - Roman Kvasnica, zástupca Zlatice Kušnírovej oznamuje, že aj ona žiada od obžalovaných jeden milión eur ako náhradu škody. Kuciakovci aj Kušnírová tiež žiadajú preplatiť náklady na pohreb.

10.27 - K slovu sa dostal Daniel Lipšic. Hovorí, že ohavná vražda vyvolala veľký záujem nie len na Slovensku, ale aj vo svete. Je preto podľa neho pochopiteľné, že sa o trestné konanie zaujímajú aj novinári. Dodáva, že mu príde absurdné, že jeden z obžalovaných mal počas vyšetrovania informácie priamo z polície. "Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah vo svojom živote. O vzťah so svojimi deťmi," hovorí Lipšic, ktorý zastupuje Kuciakovcov. Žiadajú jeden milión eur ako náhradu škody.

10.19 - Aj Marek Para odmietol obžalobu. Hovorí, že je nedôvodná a skutkové vety sú nedostatočné. Podľa Paru bolo Kočnerovo právo na spravodlivý súdny proces porušené tým, že Andruskóa vyčlenili na samostatný proces.

10.14 - Ani Tomáš Szabó sa necíti vinný. Obžaloba vraj nedokazuje, že spáchal skutok, tak ako ho opísal prokurátor. Uviedla jeho právna zástupkyňa Ivana Kochanská.

10.10 - "Skutok sa stal. Avšak, do dnešného dňa nebolo preukázané, kto ho spáchal. Celá obžaloba je postavená na výpovedi dnes už svedka Zoltána Andruskóa. Boli porušené základné zásady trestného poriadku, najmä čo sa týka prezumpcie neviny," povedal Štefan Neszméry, Zsuzsovej právnik.

10.01 - K obžalobe sa vyjadruje Zsuzsovej advokátka Júlia Vestenická. Obžalobu považuje za nezákonný a svojvoľný úkon. Podľa jej právnej zástupkyne bola obžaloba podaná pod silným tlakom verejnosti a médií. Chýbajú tam právne úsudky prokurátora a ide len o nekritické prebratie tvrdení vyšetrovateľa. Časti obžaloby, ktoré sú postavené na výpovedi svedka Andruskóa sú podľa nej nedôveryhodné, pretože svoje výpovede menil opakovane s cieľom zobchodovať svoj trest.

"Je to štvavá mediálna kampaň," uviedla Vestenická.

9.57 - Kočner, Szabó a Marček sú obžalovaní aj z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

9.54 - Prokurátor číta obžalobu za vraždu podnikateľa Petra Molnára. Aj z jeho vraždy sú obžalovaní Szabó a Marček. Podľa obžaloby vrahovia prinútili Molnára ľahnúť si na zem, opýtali sa ho, či je ešte niekto v dome. Keď povedal nie, strelili ho a usmrtili. Pri týchto slovách sa sestra zavraždeného podnikateľa rozplakala.

9.43 - Prokurátor opisuje čin: Koncom roka 2017 si Marian Kočner u Aleny Zsuzsovej objednal vraždu Jána Kuciaka. Najprv ho mali uniesť a potom zavraždiť. Kočner Zsuzsovej poskytol Kuciakove osobné údaje. Zsuzsová následne všetky informácie a objednávku vraždy posunula Zoltánovi Andruskóovi. Na základe tejto požiadavky oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí boli na obhliadke Kuciakovho domu 7.,10.,15. a 16. februára 2018. Dňa 19.2. 2018 Marček vošiel do domu a dvoma výstrelmi zavraždil Kuciaka. Potom zbadal Martinu Kušnírovú a jednou strelou zavraždil aj ju.

Dňa 26.2. po medializácii vraždy žiadali Szabó a Marček vyššiu finančnú odmenu. Tie vybavila Zsuzsová od Kočnera. Cez Andruskóa im odovzdala nezistenú sumu v 500-eurových bankovkách.

Obvinený Miroslav Marček.
Obvinený Miroslav Marček. Foto: TASR
 

9.35 - Prokurátor číta obžalobu.

9.34 - Prokurátor Juraj Novocký aj všetci štyria obžalovaní uviedli, že nechcú uzavrieť dohodu o vine a treste.

9.32 - Sudkyňa Sabová poučuje obžalovaných, že môžu uzavrieť dohodu o vine a treste. Ak tak urobia, môžu si znížiť trest o jeden stupeň. Za obzvlášť závažný trestný čin je sadzba najmenej 25 rokov a vyššie.

9.15 - Prítomná je aj Natália Trubanová. Je náhradnou obhajkyňou Mariana Kočnera. Kočnera bude obhajovať, ak jeho právnika Mareka Paru potrestná advokátska komora.

Natália Trubanová- náhradná obhajkyňa obvineného Mariana Kočnera.
Natália Trubanová- náhradná obhajkyňa obvineného Mariana Kočnera. Foto: TASR
 

9.03 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Oznámila, že nedovoľuje zvukový prenos počas pojednávania.

Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej.
Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

08.55 - Do súdnej siene prišli všetci obžalovaní.

 

08.46 - Obhajca Aleny Zsuzsovej a rodičov Jána Kuciaka sa vyjadrili o začínajúcom sa procese.

Obhajca Aleny Zsusovej Štefan Neszméry považuje za predčasné vyjadrovať sa k akýmkoľvek krokom. Jeho klientka naďalej popiera vinu a neurobí vyhlásenie "priznania sa".

 

Zástupca rodiny Kuciakovcov - Daniel Lipšic je presvedčený, že ak sa Miroslav Marček vo výpovedí prizná, jeho svedecká výpoveď bude mať vplyv na celý proces.

08.30 - Na pojednávanie prišli aj rodičia zavraždených. Zlatica Kušnírová sa pred začiatkom procesu nechcela vyjadrovať. Otec zavraždeného Jána Kuciaka neverí, že niekto sa dnes k skutku prizná.

 

08.17 - Akreditovaní novinári do posledného miesta zaplnili miestnosť, v ktorej čakajú na začiatok pojednávania. Potom ich pustia do hlavnej pojednávacej miestnosti.

Novinárska miestnosť v prípade pojednávania v kauze Kuciak.
Novinárska miestnosť v prípade pojednávania v kauze Kuciak. Foto: TVNOVINY.sk
 

8.04 - Do Pezinku priviezli spis v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

08.00 - O hodinu sa začína proces v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Situáciu spred budovy Justičnej akadémie priblížil v živom vstupe v Teleráne Michal Hečko, ktorý bude proces sledovať vonku. V pojednávacej miestnosti je reportérka Zuzana Ferenčáková a redaktorka tvnoviny.sk Katarína Kiššová.

 

07.44 - Do budovy Justičnej akadémie v Pezinku začali púšťať na pojednávanie novinárov a televízne štáby. Musia však prejsť prísnou bezpečnostnou kontrolou.

07.30 - Na mieste je aj reportérka Televíznych novín Zuzana Ferenčáková, ktorá nám poskytla aktuálne informácie, čo sa deje v Pezinku.

 

07.11 - Desiatky novinárov čakajú na vstup do budovy Justičnej akadémie, prišli aj zahraničné štáby.

06.45 - Na Špecializovaný trestný súd postupne priviezli všetkých štyroch obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

06.00 - Začína sa megaproces: Čo všetko sa bude diať a ako budú sudcovia postupovať? Proces budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. Viac si pozrite v našej reportáži.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?