13. 01. 2020 19:00 | LEVICE/TV Markíza

Vyčíňanie osadníkov v Kozárovciach rieši už aj úrad vlády

Tínedžeri hodili na auto, v ktorom boli dôchodcovia, tehlu.

Osada v Kozárovciach
Osada v Kozárovciach Foto: TV Markíza

Po tom, čo výrastkovia z osady hodili do okoloidúceho auta tehlu a len zázrakom nezranili dôchodcov, ktorí sa v aute viezli, situácie v obci riešil splnomocnenec vlády pre rómske komunity.

Manželia na staršom aute prechádzali po ceste vedľa osady niečo po polnoci. Všimli si, že pri ceste stoja dvaja chlapci a potom prišla rana.

Na najbližšej benzínovej stanici pod svetlom pochopili, že im do auta hodili kus tehly. Rozbité sklo mali aj vo vlasoch. Sú radi, že žijú.

Po odvysielaní našej reportáže prišiel situácie riešiť do obce splnomocnenec vlády pre rómske komunity.

Spoločne sa dohodli na niekoľkých krokoch, ktoré by mali riešiť problematickú situáciu s osadníkmi. Jedným je namontovanie bezpečnostných kamier. To je nápad obce, hoci starosta aj poslanci vedia, že je to len dočasné riešenie.

Situáciu by mohol riešiť aj obecný asistent. Má to byť predĺžená ruka starostu alebo obecného zastupiteľstva priamo v tej komunite.

Obec však môže požiadať aj o zriadenie pozície takzvaného referenta pre prácu s rómskou komunitou z radov polície, inak povedané - policajného pridelenca, ktorý by mal na starosti problematickú osadu.

O policajného pridelenca oficiálne požiadajú vedenie policajného zboru ešte tento týždeň. Rómovia z osady nevystrájali po prvý raz. Kamene do okoloidúcich áut hádžu pravidelne, a to vždy najmä po silvestrovskej noci.

 


VIAC Z Domáce

Už ste čítali?