14. 01. 2020 07:30 , článok bol aktualizovaný 14. 01. 2020 19:11 | BRATISLAVA/Michal Lukačovič

Druhý deň procesu priniesol výpoveď kľúčového svedka i konfrontáciu Zsuzsovej s Kušnírovou

Pojednávanie sme sledovali aj v utorok minútu po minúte.

Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku.
Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo v utorok hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára.

 

Predpoludnie sa nieslo v duchu emotívnych výpovedí pozostalých obetí vraždy. Ako prvá vypovedala matka Martiny Kušnírovej, Zlatica.

„Prečo si dovolili siahnuť na život našich detí? Kto im dal právo to pre ich špinavé peniaze urobiť?" začala a otočila sa na obžalovaných, za čo ju sudkyňa napomenula.

Na tieto slová však zareagovala Alena Zsuzsová, ktorá sa pani Kušnírovej spýtala, aký má dôkaz o tom, že ona zabila jej dcéru, keď to na začiatku výsluchu povedala.

Kušnírová odpovedala, že verí spisu a dodala: "Keby to tak nebolo, asi by ste nesedeli tu, ale pri svojej dcére a ja pri svojej v Mači."

Martina bola odmalička rebelka, no veľmi šikovná a samostatná. Ich vzťah bol bezproblémový. Pomáhali si a puto medzi nimi zosilnelo po smrti manžela, opisovala pozostalá vzťah dcéry s matkou.

„Dodnes čakám a pozerám von oknom, či nepríde a či nezavolá," uzatvorila zronená matka a pojednávacia sieň stíchla. Slzy sa tisli do očí aj otcovi Jána Kuciaka, Jozefovi.

Na výpoveď Kušnírovej na záver ešte raz zareagovala Alena Zsuzsová: „Pri všetkej úcte k bolesti pani Kušnírovej, ja ju chápem ako matku, ktorá prišla o svoje dieťa. Je evidentné, že to, že som obžalovaná, považuje pani Kušnírová za dôkaz, že som vinná."

Poobede sa pred senát súdu postavil Zoltán Andruskó. Do súdnej siene prišiel v sprievode ozbrojencov, nepriestrelnej veste, spútaný a s kuklou na hlave. Tú mu po príchode dali dole. Takto naobliekaný sedel v miestnosti a vypovedal s krátkou prestávkou asi štyri a pol hodiny.

Jeho výpoveď sa zhodovala s tým, čo už uviedol v minulosti. Obžalovaní v nej však našli niekoľko rozporov, ktorým sa budú venovať v ďalšej fáze pojednávania.

Ako sa vyvíjal druhý pojednávací deň, si pozrite minútu po minúte v našom ONLINE:

19.10 - Daniel Lipšic považuje dnešný deň za "dobrý".

 

19.01 - Marek Para sa vyjadruje po utorkovom pojednávaní.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Utorok 14. januára 2020

18.50 - Pojednávanie sa pre dnešný deň skončilo. Pokračuje v stredu.

18.49 - Súd vyhovel žiadosti Aleny Zsuzsovej, aby sa pojednávalo v jej neprítomnosti na už vytýčených pojednávaniach.

18.44 - Alena Zsuzsová žiada, aby sa v januári a februári pojednávalo v jej neprítomnosti.

18.35 - Sudkyňa číta výpoveď Márie Kuciakovej, sestry Jána Kuciaka. Tá na pojednávanie neprišla, keďže len nedávno porodila. Výpoveď, ktorú sudkyňa Ružena Sabová číta, vznikla 24. januára 2019.

18.33 - Končí sa výpoveď svedka Zoltána Andruskóa.

18.30 - Daniel Lipšic si myslí, že výpoveď svedka je dôveryhodná a Zoltán Andruskó nemal motiváciu klamať o účasti Aleny Zsuzsovej či Mariana Kočnera na vražde.

18.28 - Marian Kočner i Alena Zsuzsová sa zhodujú na tom, že Andruskó dopĺňa výpoveď podľa toho, ako sa mu hodí.

18.27 - Alena Zsuzsová zareagovala na viacero rozporov a klamstiev vo výpovedi Zoltána Andruskóa.

Jedným z jeho klamstiev malo byť, že Zsuzsovú viezol do Bratislavy pre Porsche Cayenne, ktoré dostala od Mariana Kočnera. Zsuzsová tvrdí, že jej ho Kočner sám doviezol do Komárna.

18.18 - Obhajca Mariana Kočnera Marek Para poukázal na rozpor medzi výpoveďou Zoltána Andruskoá na hlavnom pojednávaní a vo výpovedi z dňa 11. 9. 2019. Vtedy tvrdil, že fotky, ktoré sa dostali k vykonávateľom vraždy, mal vyhotoviť on sám. Na dnešnom pojednávaní povedal, že ich fotila Alena Zsuzsová.

Andruskó na to reagoval slovami, že podľa neho nie je dôležité, kto z nich dvoch to konkrétne vyfotil, ale že fotky vznikli a vykonávatelia ich dostali. Rozpor zdôvodnil môžnou únavou.

18.10 - Sudkyňa Sabová napomenula Alenu Zsuzsovú, aby sa vyvarovala neverbálnym prejavom, ktoré smeruje Andruskóovi.

18.08 - Kočner sa spýtal Andruskóa, čo vie od Zsuzsovej ku kauze zmenky. Andruskó priznal, že sa o zmenkách bavili, ale bližšie odmietol odpovedať.

18.02 - Prokurátor predkladá nový vecný dôkaz, fotografie zo sledovania, ktoré sú priložené v znaleckom posudku. Chce ich ukázať Andruskóovi.

17.52 - Roman Kvasnica sa pýtal Andruskóa, či v mesiacoch január-február 2018 pozoroval na Zsuzsovej nejaké zdravotné problémy. Odpovedal negatívne.

17.42 - Andruskó povedal, že Zsuzsová mu mala ukázať kreditnú kartu s denným limitom 30-tisíc eur, ktorú mala dostať od Kočnera. Chodila pravidelne na luxusné dovolenky do Dubaja či na Maldivy," odpovedá na otázky Romana Kvasnicu.

17.30 - Slovo dostali zástupcovia poškodených. Ako prvý sa pýta Daniel Lipšic. Ten sa opýtal na sumy, za ktoré mali byť spáchané vraždy.

Andruskó odpovedal, že za likvidáciu prokurátora Žilinku mala byť odmena 70-tisíc a za samotného Lipšica 200-tisíc.

17.18 - "Povedali ste, že som vedel, čo je Kočner zač'," odcitoval Kočner Andruskóa a spýtal sa ho, čo tým myslel.

Andruskó si spomenul na vraždu Lászlóa Basternáka a na to, že za to, podľa jeho slov, "zázračne" nebola odsúdená Zsuzsová.

17.16 - Kočner tiež Andruskóa požiadal, aby obšírnejšie opísal, čo vie o jeho vzťahoch s politikmi. Andruskó odpovedal, že presne nevie. Len vie, že sa s nimi poznal a že ho v prípade problémov mohli kryť.

17.14 - Slovo si zobral Marian Kočner. Andruskóa sa pýtal, ako rozpoznal jeho hlas v telefóne, keďže to pri výpovedi spomenul a ako vedel, že si píše cez Zsuzsovej telefón práve s ním.

Andruskó odpovedal, že hlas poznal z médií.

17.07 - Andurskó niekoľkokrát v súdnej sieni zopakoval, že z celého prípadu "mu bolo zle", že on "nerobí takéto veci" a o peniaze za vraždy sa veľmi nezaujímal. Zarobiť na trestných činoch nechcel, robil ich skôr zo strachu. Na políciu nešiel, lebo jej nedôveroval aj preto, že v prípade bol zapletený Kočner, ktorý mal blízko ku Gašparovi či Ficovi.

17.00 - Kočnerov advokát Marek Para sa pýta Andruskóa na reláciu Na Pranieri, ale aj na to, čo spravil so sumou 20-tisíc eur.

K 20 tisícom Andruskó povedal, že ich po splátkach odovzdal istému pánovi, ktorý mu mal pomôcť s celou udalosťou (objednávka vraždy prokurátora Žilinku). Dokopy mu vraj možno zaplatil aj viac, ako tých 20-tisíc.

16.45  - Andurskó si myslí, že Zsuzsová bola "jednoznačne zamilovaná do pána Kočnera."

16.32 - Advokátka Júlia Vestenická sa Andruskóa spýtala na vzťah medzi ním a Zsuzsovou.

"Mal som rešpekt, nikdy som jej nepovedal nie. Čo chcela, to som spravil, ako taký šašo," priznáva Andruskó.

Na otázku, či vedel Andruskó niečo o vzťahoch Zsuzsovej s inými mužmi, odpovedal, že vedel o tom, že poznala Borisa Kollára, od ktorého mala dostať starší džíp značky Mercedes.

Vzťah s Kočnerom mal byť oveľa vrúcnejší. "Až do poslednej chvíle ho nazývala 'drahý', po maďarasky drágam," povedal Andruskó.

16.29 - Za Zsuzsovú bude otázky klásť právny zástupca.

16.25 - Szabó položil Andruskóovi sériu rýchlych faktckých otázok ako "Bolo svetlo alebo tma, keď sme ti mali hovoriť o Molnárovi?", "S akým autom sme mali byť vo Veľkej Mači?", "Požičal si mi niekedy peniaze?" atď. Na všetky otázky Andruskó promptne a krátko odpovedal.

16.21 - Z obžalovaných pristúpil ako prvý k výsluchu svedka Tomáš Szabó.

"Konečne sa mi pozeráš aj do očí, ty klamár jeden," začal Tomáš Szabó.

16.20 - Pojednávanie bude pokračovať po krátkej prestávke, obžalovaní i Andruskó sú naspäť v pojednávacej miestnosti.

Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry komentuje Andruskóovu výpoveď, v ktorej povedel, že ona si u Andruskóa objednala vraždu Jána Kuciaka.

 

15.56 - Sudkyňa vyhlásila 20-minútovú prestávku.

15.55 - Andruskó ešte menoval vplyvných ľudí, s ktorými sa mala Zsuzsová s Kočnerom poznať. Spomenula Fica, Glváča, Kaliňáka či "strapatého" (prezývka Jána Počiatka, pozn. red.). Zsuzsová pri tejto časti neveriacky krútila hlavou a usmievala sa.

15.53 - Andruskó opísal, ako zoznámil Tomáša Szabóa so svojím kamarátom Lászlóm Krecsikom. Krecsik mal finančné problémy, no mal k dispozícii zbraň na predaj. Andruskó si na to spomenul a povedal o tom Szabóovi. Ten mal neskôr zbraň od Krecsika kúpiť.

15.44 - Szabó bol podľa Andruskóa prekvapený, že peniaze za vraždu dostal už na druhý deň.

Zsuzsová mala Andruskóovi predpoludním povedať, že sa najskôr stretne s Kočnerom v Báči. Následne mu mala priniesť peniaze. On ich išiel rovno odovzdať Szabóovi.

15.39 - Podnikateľ Andruskó tiež priznal, že vybavil dva telefóny na utajenú komunikáciu. Aj so SIM kartou vyšli Andruskóa na asi 50 až 70 eur za kus.

Boli to staršie modely tlačidlových telefónov. Jeden z nich mal maďarskú SIM kartu.

15.35 - Andruskó opísal čierny kabát, do ktorého bolo všité vnútorné vrecko na ukrytie zbrane. Strelec ho mal mať na sebe. Po vražde mal Andruskó tento kabát spáliť.

Odovzdali mu ho vraj spolu s taškou, v ktorej mala byť zbraň, údajne "samopal".

Andruskó sa však do tašky nikdy nepozrel. Odložil si ju na povalu a po pár týždňoch im ju vrátil.

15.25 - Andruskó hovorí, ako Zsuzsová chránila Kočnera. Varovala Andruskóa, aby vražda nebola spájaná s menom kontroverzného podnikateľa. Hoci priamo nepovedala, že objednávka prišla od neho, Andruskóovi to bolo jasné. Zsuszová mu totiž hovorila o Kuciakových článkoch, ktoré mali Kočnera hnevať.

Po Andruskóovi chcela, aby v prípade otázok povedal, že vraždu si objednal nejaký Rus.

15.24 - Požiadavka bola, aby Kuciak zmizol a nenašli ho, potvrdil Marčekove slová aj Andruskó. Prečo sa tak nestalo, Andruskó nevedel. Povedali mu iba, "že sa to tak nedalo."

15.20 - Hneď ako obdržal objednávku od Zsuzsovej, išiel za Tomášom Szabóom do Kolárova. Následne Andruskó opísal, ako boli prvýkrát spolu všetci traja (s Marčekom a Szabóm) vo Veľkej Mači, kde si obzreli dom.

15.14 - Svedok prešiel k opisu objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Andruskó si presne pamätá, ako mu Zsuzsová v jeho aute pred jej domom cez USB kľúč a laptop ukazovala fotky Kuciaka, jeho domu a ďalší sledovací materiál. Zachytený na nich bol Kuciakov denný režim.

15.10 - S Kočnerom sa Andruskó nikdy osobne nestretol, na tom si dávala Zsuzsová záležať.

15.08 - Prokurátor sa pýta na Andruskóove podnikanie. Svedok hovorí o firmách, v ktorých pôsobil a tvrdí, že bol on skôr ten, čo niekomu požičiaval ako naopak.

V období pred vraždou sa však dostával do osobného bankrotu.

Tretíkrát zopakoval, že Zsuzsovej zaplatil nové prsia.

Ďalej si spomenul, že Kočnerovi cez Zsuzsovú pomohol prepísať firmu, ktorá stavala komplex Bonaparte. Pomáhať mal pri "nejakých" podvodných transakciách. Zjednodušene, mal robiť bieleho koňa.

Sľúbená mu bola odmena 200 tisíc eur, ktorú doteraz nedostal.

14.53 - Zoltán Andruskó hovorí, že s Petrom Molnárom mal obchodný vzťah. Tento vzťah trval aj po vražde, keďže firmu prevzala vdova.

Ďalej opisuje, ako si od Molnára požičal 15-tisíc eur a ako ich následne splácal. Do vraždy Molnára stihol splatiť asi sedemtisíc, po jeho smrti platiť prestal, peniaze od neho nikto nepýtal.

14.48 - Po otázke od prokurátora sa Andruskó vrátil k objednávke vraždy prokurátora Žilinku. Pripomenul požiadavku, že vražda má byť vykonaná zo zahraničia a dodal, že "ideálne by mohol byť v aute so Žilinkom aj Lipšic".

Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku.
Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

14.39 - Andruskó druhýkrát zopakoval, že aj on dával peniaze Zuszsovej. Mal jej vraj zaplatiť umelé prsia a byť s ňou aj na klinike v Banskej Bystrici. Následne sa mu chválila, že spoznala Borisa Kollára.

14.35 - Keďže vražda vzbudila v krajine rozruch, Marček a Szabó pýtali od Andruskóa ďalšie peniaze. Ten ich od Zsuzsovej aj dostal a zabalené odovzdal ďalej. Koľko tam bolo presne, nevie, ale odhadol to na desať až 20-tisíc, viac nie.

14.33 - Andruskó spomína, ako mu Zsuzsová vyplatila odmenu za vraždu. Dostal 50-tisíc v 500-eurových bankovkách a k tomu odpustený 20-tisícový dlh (zálohu za nevykonanú vraždu Žilinku). Nechal si z toho 10 tisíc a aj to vraj len preto, lebo mu 10-tisíc ukradli z auta, tak "aby nebol v mínuse". Zvyšných 40-tisíc odovzdal Szabóovi.

14.30 - Andruskó pravidelne opakuje, že sa Zsuzsovej bál. Chápe Jána Kuciaka, že išiel na políciu podať trestné oznámenie. Aj on sám by išiel, ale vyhrážali sa mu, že by to ani nestihol.

14.29. - Vraždu napokon objednal u Szabóa. Zsuzsovej mal dať po vykonaní vedieť sms správou, do ktorej napíše, že dostal defekt.

14.24 - Andruskó si chcel 20-tisícový dlh splatiť. Zsuzsová mu však mala povedať, že ten dlh už medzičasom narástol a je státisícový, ale že mu dá ľahšiu úlohu ako naposledy. Žiadala livkidáciu novinára Jána Kuciaka, ktorého Andruskó v tom čase vraj nepoznal.

14.23 - Alena Zsuzsová vraj Andruskóa stále "naháňala", aby vybavil vraždu prokurátora Žilinku. Túto objednávku mal aj raz pred Szabóom spomenúť, no nič sa nedialo. Zsuzsovej povedal, že to rieši, ale v skutočnosti objednávku zrušil.

14.22 - Počas výpovede Zoltána Andruskóa si Alena Zszsová zakrýva tvár a hľadí do zeme.

14.18 - Tomáš Szabó a Miroslav Marček sa mali Zoltánov Andruskóvi nepriamo priznať, že zavraždili Petra Molnára. Andruskó si spomína na deň a spôsob, ako mu to oznámili.

14.14 - Andruskó hovorí senátu, ako mu Zsuzsová odovzdala 20-tisíc eur a chcela od neho, aby vybavil likvidáciu prokurátora Maroša Žilinku. Odporučila mu zohnať niekoho v zahraničí.

14.12 - Andruskó opisuje, ako Zsuzsová a spol. falšovali podpisy, ktorými chceli zaregistrovať politickú stranu Mariana Kočnera. Sám niekoľko hárkov podpisoval.

Osobné údaje na ne získali od sociálne slabších ľudí tak, že im rozdali balíčky, často s potravinami po záruke. 

14.11 - Andruskó tvrdí, že Zsuzsovej často požíčiaval peniaze. Mal s ňou kamarátsky vzťah, no zároveň sa bál jej kontaktov, keďže videl, čoho je schopná.

Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku.
Zoltán Andruskó na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

14.10 - Alena Zsuzsová chladnokrvne pred očami Zoltána Andruskóa objednala vraždu Lászlóa Basternáka. Tá sa o pár dní naozaj stala. Andruskó sa vraj zľakol a radšej mlčal.

14.07 - Zoltán Andruskó hovorí, že sa so Zsuzsovou zoznámil pred deviatimi rokmi cez Pokec. Szabóa pozná dlhšie, Marčeka spoznal cez Szabóa. Kočnera osobne nepozná, vie o ňom iba prostredníctvom Zsuzsovej, ktorá sa mu s týmto „známym" viackrát chválila.

14.05 - Zoltán Andruskóo začal tým, že sa ospravedlnil rodičom Martiny a Jána Kuciaka: "Napraviť sa to asi nedá, ale spravím všetko preto, aby som dal veci do poriadku svojou výpoveďou."

14.01 - Vypovedať teda bude Zoltán Andruskó.

Video z jeho príchodu:

 

13.58 - Tento Michal Varga vypočutý nebude. Sudkyňa bude po pojednávaní skúmať, ako došlo k omylu a správny Michal Varga bude predvolaný na iný pojednávací deň.

13.57 - Na pojednávanie bol pozvaný iný Michal Varga. Svedok Michal Varga mal predávať Tomášovi Szabóovi zbraň. Michal Varga, ktorý na pojednávanie prišiel, je realitný maklér, ktorý predával Jánovi Kuciakovi dom.

13.50 - Prestávka sa skončila. Ako prvý po nej bude vypovedať svedok Michal Varga. Zoltán Andruskó už na hlave nemá kuklu, no stále má oblečenú nepriestreľnú vestu.

13.40 - Zoltán Andruskó prichádza vypovedať v kukle a nepriestrelnej veste.

12.42 - Jozef Kuciak ml., brat Jána Kuciaka, sa vyjadril k výsluchom.

 

12.40 - Výpoveď Rigóovej sa skončila, nasleduje obedná prestávka do 13.40 h.

12.35 - Marček mal so synom Martiny Rigóovej priateľský vzťah. Rozumeli si, hrávali spolu počítačové hry a často sa rozprávali po anglicky, keďže obaja tento jazyk ovládali, vypovedala Marčekova partnerka.

12.33 - Pozrite si vyjadrenia Zlatice Kušnírovej a Jozefa Kuciaka, ktoré sme nahrali cez prestávky po tom, čo vypovedali:

 

12.32 - "Neviem, že by mal iných kamarátov ako Zoltán Andruskó a Tomáš Szabó," povedala Rigóová.

12.28 - "Často mi hovoril, že nie je dobrý človek," tvrdí Rigóová o Marčekovi. Keď sa ho  spýtala, čo tým myslel, viac neprezradil. Ona sa viac nechcela pýtať, keďže mala negatívne skúsenosti s vlastným synom, ktorý mal isté psychické problémy.

Marček bol vraj tichý a skromný. Nikdy jej nič nesľuboval, ani pri sebe nikdy nemal väčší finančný obnos. Nosil oblečené stále tie isté veci. Náklady na život si delili.

12.23 - Zoltán Andruskó bol veľmi dobrý človek, ktorý požičiaval peniaze. Takto ho pred Rigovou opísal Marček. Osobne ho nikdy nestretla.

12.22 - Marček o svojej minulosti Rigóovej prezradil, že pracoval na lodi a že v armáde bol preto, lebo má rád zbrane. Viac sa ho na minulosť nepýtala.

Marček manipuloval so zbraňou aj pred Rigóovou. Malo ísť o zbraň jej expartnera. Chytil ju do rukavíc a poradil jej, aby nikdy nechytala zbraň holými rukami. Následne povedal, aby zbraň okamžite vrátila.

Toto zdôraznil aj neskôr, keď sa poradil s Andruskóom a Szabóom.

Martina Rigová na pojednávaní v Pezinku.
Martina Rigová na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

12.20 - Martina Rigóová povedala, že Mirosav Marček jej mal pomôcť s predošlým partnerom. Ten sa od nej odmietal odsťahovať. Na otázku "ako pomohol?" povedala, že podali na expartnera trestné oznámenie.

12.18 - Miroslav Marček sa k Martine Rigóovej nasťahoval koncom júna 2018. Predtým bývala doma sama. Marček podľa nej pracoval iba ako taxikár. Tomáša Szabóa považoval za brata, často sa s ním stretával a navzájom si pomáhali.

12.16 - Vo vzťahu k zavraždenému Petrovi Molnárovi povedala, že sa poznali a ich deti sa spolu hrávali. Marčeka v čase vraždy nepoznala.

12.15 - K vražde Jána a Martiny nevie povedať nič, ani o nej nič nevedela. Dozvedela sa o ňom až po zadržaní obžalovaných.

12.11 - Vypovedať bude Martina Rigóová, partnerka Miroslava Marčeka.

12.09 - Jozef Kuciak mladší sa niekoľkokrát vyjadroval aj k harmonogramu Jána a k tomu, ako dochádzal do Bratislavy.

Rodičia Jána Kuciaka Jozef a Jana.
Rodičia Jána Kuciaka Jozef a Jana. Foto: TASR
 

12.07 - Jozef mladší spomína ešte aj na vzťah Jána a rodičov. Potvrdzuje, že bol veľmi vrúcny.

12.05 - Daniel Lipšic sa pýta Jozefa Kuciaka mladšieho, ako vnímal výhražný telefonát od Mariana Kočnera.

„My sme z dediny. Keď sme sa dozvedeli, že sa o brata zaujíma niekto z mafiánskych zoznamov, mali sme strach," odpovedal.

12.00 - Jozefovi Kuciakovi mladšiemu sa zo začiatku výpovede hovorilo veľmi ťažko, hlas sa mu triasol.

Vzťah s bratom mal dobrý, často mu chodil pomáhať do Veľkej Mače. Jozef k o rok staršiemu Jánovi vzhliadal ako k vzoru. Boli spolu často v kontakte. Detailný prehľad o jeho práci síce nemal, no vedel, o čom písal, aj to, aké zdroje používal či s kým spolupracoval.

Mariana Kočnera, samozrejme, vnímal v tomto smere tiež. Po známom telefonáte s vyhrážkami sa o Jána bál. Rodičom to najskôr ani nechceli povedať. A hoci Ján Jozefa uisťoval, že sa nebojí, Jozef si myslí, že to tak zrejme úplne nebolo, keďže napokon podal aj trestné oznámenie.

11.50 - Vypovedá brat Jána Kuciaka, Jozef Kuciak mladší.

11.49 - Jana Kuciaková hovorila so synom naposledy v utorok 20. februára, deň pred vraždou. Témou rozhovoru bola svadba. Potom už jej neodpovedal na správy. Kuciakova mama tiež spomínala na 12. október 2017, kedy im na promočnej oslave syn pustil nahrávku telefonátu s Marianom Kočnerom, na ktorom sa mu obžalovaný vyhrážal.

11.45 - Cez prestávku sa vyjadril aj ohbajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry:

"Nevieme sa vyjadriť, či je nárok na náhradu škody vo výške jedného milióna eur primeraný. Ľudský život nie je v slovenskej judikatúre vyčíslený. Bude to na zváženie súdu. Mojej klientky sa dotklo vyjadrenie pani Kušnírovej, že ju označila za vykonávateľa. Ona sa necíti byť vinná a na druhej strane ju chápala ako matku. Aj ona má doma maloleté dieťa, Aj ja by som to určite prežíval. Je to obrovská tragédia, ktorú nevieme vziať naspäť."

11.40 - Výpoveď matky zavraždeného sa bude čítať zo zápisnice z výsluchu z dňa 17. apríla 2019, kedy už bol obvinený aj Marian Kočner. Číta ju prokurátor Juraj Novocký.

11.35 - Prestávka sa skončila, Jana Kuciaková skladá prísahu.

11.30 - Výsluchy komentuje advokát Jánových rodičov Daniel Lipšic.

"Ak príde rodič o dieťa, je to vždy tragédia, ale táto vražda šokovala celú krajinu a celý svet. Prirodzene, že boli tieto výpovede veľmi silné. Obe rodiny deklarovali, že si uplatňujú nárok na náhradu škody nie preto, aby mali financie, ale tieto peniaze chcú darovať na dobročinné účely," vyhlásil cez prestávku Daniel Lipšic.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Utorok 14. januára 2020

Zlatica Kušnírová počas prestávky opisuje svoje pocity z výpovede.

"Bola som v strese, mala som so sebou čo robiť. Chcela som ešte obžalovaným odkázať, že Pán Boh nepríde s palicou na druhý deň, ale keď to budú najmenej čakať. Tiež majú deti, tiež majú rodiny. Majú rozmýšľať tak, ako by to im niekto spravil. Prekvapilo ma, že sa Zsuzsová cíti urazená, že si ju dovoľujem považovať za vinnú. Dôkazy sú. Keby v tom bola nevinne, tak by bola bola doma so svojou dcérou a my s Jankom a Martinkou a možno už aj s vnúčaťom," povedala cez prestávku pani Kušnírová.

"Všimla som si, že sa rozplakala. Ale nemyslím si, že sa rozplakala kvôli nám, ale kvôli svojej dcére. Že jej došlo, že ju neuvidí. Sícu ju dcéra môže chodiť navštevovať, nás už Janko a Martinka nemôžu," povedala na margo plačúcej Zsuzsovej.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Utorok 14. januára 2020

11.15 - Sudkyňa vyhlásila 15-minútovú prestávku.

11.14 - Jozef Kuciak hovoril o detstve svojho syna a následnom dospievaní. Ján chodil po brigádach, naučil sa na nich murárčine či iným zručnostiam, ktoré neskôr zužitkoval pri prerábaní domu vo Veľkej Mači. Iné dievča pred Martinou údajne nemal. S Martinou sa mali brať, svadbu plánovali v máji 2018.

Na prvé dni po vražde si pán Jozef pamätá iba matne. „Zostala len diera v srdci," povedal.

Syna videl poslednýkrát doma v Štiavniku 6. januára. Po sviatkoch išiel Ján do Veľkej Mače a Martina domov na východné Slovensko.

11.00 - Aj Jozef Kuciak začal výpoveď opisom dní krátko pred vraždou. Počas nich neboli s dvojicou v kontakte. Keď sa dozvedeli, že Ján bol zavraždený, pánovi Kuciakovi prišiel na um hneď Marian Kočner. Nedávno sa mal totiž Jánovi vyhrážať.

„So synom som občas mal priateľské hádky. Ja som volil Smer, od kedy nastúpil na politickú scénu. Cítil som sa byť sociálny demokrat a veril som tým blábolom," prehovoril o vzťahu so synom pán Kuciak.

Kočnera poznal z televízie a z rozprávania syna, no úplne jeho vyhrážkam zo zverejneného telefonátu neveril. Ani Ján im údajne neveril. „Niečo podobné sa na Slovensku nemôže stať," mysleli si.

10.52 - Alena Zsuzsová počas výpovede Jozefa Kuciaka neprestáva plakať.

10.47 - Vypovedať teraz bude Jozef Kuciak, otec zavraždeného Jána.

10.45 - Na výpoveď Kušnírovej na záver ešte raz zareagovala Alena Zsuzsová: „Pri všetkej úcte k bolesti pani Kušnírovej, ja ju chápem ako matku, ktorá prišla o svoje dieťa. Je evidentné, že to, že som obžalovaná, považuje pani Kušnírová za dôkaz, že som vinná."

10.40 - „A aké boli vaše pocity bezprostredne po smrti?" spýtal sa Lipšic.

„Stal sa vo Veľkej Mači trestný čin," povedali mi iba toto, tvrdí Kušnírová. Vtedy ešte nevedela, že je Martina mŕtva.

„Hovorím, poďme aj dvestovkou, zaplatím pokutu. Ponáhľali sme sa do Mače. Uverila som tomu, až keď som ju držala v náručí zastrelenú," plače Kušnírová.

„Dodnes čakám a pozerám von oknom, či nepríde a či nezavolá," uzatvára zronená matka a pojednávacia sieň stíchla. Slzy sa tisnú do očí aj otcovi Jána Kuciaka.

Alena Zsuzsová na pojednávaní v Pezinku.
Alena Zsuzsová na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

10.37 -  Daniel Lipšic vyzval Zlaticu Kušnírovú, aby opísala vzťah medzi ňou a dcérou od narodenia až do smrti. Zlatica začala výpoveď so slzami v očiach. Alena Zsuzsová sklonila hlavu.

Martina bola odmalička rebelka, no veľmi šikovná a samostatná. Ich vzťah bol bezproblémový. Pomáhali si a puto medzi nimi zosilnelo po smrti manžela, tvrdí Kušnírová.

„Janko bol taký istý a o to všetko nádherné sme prišli," ukončila plačúca Kušnírová.

10.25 - Alena Zsuzsová prehovorila smerom k Zlatici Kušnírovej, pýta sa jej, aký má dôkaz o tom, že ona zabila jej dcéru, keď to na začiatku výsluchu povedala. Kušnírová odpovedá, že verí spisu a dodáva: "Keby to tak nebolo, asi by ste nesedela tu, ale pri svojej dcére a ja pri svojej v Mači."

10.24 - Do aerálu súdu prišla eskorta sprevádzaná príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže. Zrejme priviezli kľučového svedka Zoltána Andruskóa.

10.23 - Sudkyňa sa pýta pani Kušnírovej na deň 12. októbra 2017 a čo v ten deň hovoril Ján Kuciak o Marianovi Kočnerovi.

V ten deň bola celá rodina v dome vo Veľkej Mači, oslavovali Jánove promócie. Ján im mal pustiť nahrávku, na ktorej sa Kočner novinárovi vyhráža. Zlatica si nie je úplne istá, čo všetko sa dozvedela presne v ten deň, na ktorý sa sudkyňa pýtala.

10.20 - Právni zástupcovia obžalovaných nechcú položiť otázky pani Kušnírovej.

10.18 - Zlatica videla svoju dcéru naposledy 9. februára, keď odišla za Jánom. Bola vtedy zima, a tak jej výskum na východe zastavili. Martina preto chcela pomáhať Jánovi doma vo Veľkej Mači.

10.15 - Kušnírová mala obavy v súvislosti s Jánovou prácou. „Nie sme v Amerike," reagoval novinár. „Mami, nepozeraj toľko kriminálky," smiala sa Martina mame, keď ju aj Jána varovala pred ľuďmi, o ktorých Ján písal.

10.12 - Ján všetko s Martinou konzultoval. Pani Zlatica tvrdí, že vedela o všetkých detailoch, na ktorých Ján pracoval. „Možno vedela aj viac ako jeho kolegovia."

10.08 - Nadšená archeologička - tak opisuje svoju dcéru pani Kušnírová. Pred súdom hovorí o jej práci, o vzťahu k zamestnávateľovi a ku kolegom. O žiadnych problémoch v tomto smere nevie. Martina jej nikdy nespomínala, že by na ňu bol v práci vytváraný nejaký tlak.

10.06 -  Pani Kušnírová spomína na začiatok vzťahu Jána a Martiny. Hovorí o tom, ako a kedy sa zoznámili a ako im to spolu klapalo. Priznáva, že Janka, ako ho volá, mala rada od začiatku. Následne opísala, ako sa Ján a Martina rozhodli pre spoločné bývanie.

10.04 - Keď sa prevalilo, že dvojica bola zavraždená, pani Kušnírová hneď vyhlásila, že išlo o politickú vraždu. Na tomto tvrdení trvá doteraz.

10.03 - Pani Kušnírová opisuje, ako sa pár dní pred smrťou nevedela skontaktovať s Martinou ani Jánom. Keďže sa v osudnú nedeľu spojila s Kuciakovcami, ktorí tiež o synovi nepočuli, zavolala na políciu.

Kušnírovej mal policajt povedať, aby „nestresovala, že mladí sa bežne neozývajú rodičom."

10.00 -  Zlatica chcela začať otázkou smerom k obžalovaným, pozerala sa na Zsuzsovú a Szabóa, no sudkyňa ju napomenula, aby vypovedala smerom k súdu.

„Prečo si dovolili siahnuť na život našich detí? Kto im dal právo to pre ich špinavé peniaze urobiť?" začala otázkou.

9.55 - Zlatica Kušnírova skladá prísahu a čoskoro začne vypovedať.

9.42 - Tomáš Szabó i Alena Zsuzsová sa neustále otáčajú a rozprávajú sa so svojimi právnymi zástupcami. Marian Kočner sedí v pokoji a občas si niečo zapíše.

9.35 - Sudkyňa Ružena Sabová číta bločky, faktúry a iné dokumenty, ktoré dokladujú výšku nákladov na pohreby zavraždenej dvojice i podnikateľa Petra Molnára. Rodiny žiadajú ich preplatenie.

9.25 - Pre nehodu na diaľnici D1 meškal na pojednávanie právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Práve prišiel do pojednávacej miestnosti.

9.20 - Mária Kuciaková, sestra Jána Kuciaka, na súd neprišla, keďže nedávno porodila. Proces bude pokračovať výpoveďami poškodených. Prvá by mala vypovedať Zlatica Kušnírová.

9.13 - Na pojednávanie prišli traja obžalovaní - Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Miroslav Marček prítomný nie je, súd mu neprítomnosť povolil po pondelkovom priznaní viny.

9.08 - Pojednávanie sa začalo

Kto je kto

Obžalovaní
Marian Kočner - údajný objednávateľ
Alena Zsuzsová - údajná sprostredkovateľka
Tomáš Szabó - údajný spolupáchateľ
Miroslav Marček - údajný strelec, ktorý sa priznal, že zabil Jána Kuciaka

Právni zástupcovia
Daniel Lipšic - právny zástupca rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka
Roman Kvasnica - právny zástupca matky zavraždenej Martiny Kušnírovej
Štefan Neszméry a Júlia Vestenická - advokáti Aleny Zsuzsovej
Marek Para - advokát Mariana Kočnera
Natália Trubanová - náhradná advokátka Mariana Kočnera
Martin Endrödy - advokát Miroslava Marčeka
Ivana Kochanská - advokátka Tomáša Szabóa

Svedok
Zoltán Andruskó - dohodol sa na vine a treste, dostal 15 rokov, v kauze ďalej vystupuje ako svedok

Pojednávanie sledujeme minútu po minúte.

9.02 - Obžalovaní prichádzajú do pojednávacej miestnosti

 

8.50 - Advokát obžalovanej Aleny Zsuzsovej, Štefan Neszméry, spochybňuje výpoveď Zoltána Andruskóa. "Od začiatku sa jeho tvrdenia nezakladajú na pravde. Využil právo, ktorý mu zákon umožňuje, a síce, že ako spolupáchateľ spolupracoval s políciou," povedal počas príchodu na pojednávanie.

 

8.48 - Na pojednávanie už prišli aj prokurátori.

8.45 - Právny zástupca rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka, Daniel Lipšic, povedal, že výpoveď Zoltána Andruskóa potvrdzuje aj množstvo objektívnych dôkazov. Zároveň očakáva, že obžalovaní budú výpoveď Andruskóa spochybňovať.

8.44 - Prichádza aj advokát Mariana Kočnera Marek Para. Ten sa k celému procesu nateraz odmietol vyjadriť.

8.34 - Na miesto dorazila advokátka obžalovanej Aleny Zsuzsovej. Skonštatovala, že očakáva, že Zoltán Andruskó sa bude držať svojej verzie.

8.28 - Redaktorka Televíznych novín Zuzana Ferenčáková spresnila poradie, v akom by dnes mali zaznieť výpovede. Prvá by mala pred senát predstúpiť mama Martiny Kušnírovej, Zlatica Kušnírová. Nasledovať by mal Jozef Kuciak, otec Jána Kuciaka. Potom bude vypovedať Janov brat, Jozef Kuciak mladší. Po nich by mala vypovedať partnerka Miroslava Marčeka Martina Rigová a po ňom kľúčový svedok Zoltán Andruskó.

 

8.09 - Na mieste je aj ďalší redaktor Televíznych novín Michal Hečko, ktorý ozrejmil, že dnes by mali vypovedať rodinní príslušníci Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Za kľúčovú označil výpoveď svedka Zoltána Andruskóa. Ten by mal vypovedať v popoludňajších hodinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?