15. 01. 2020 07:30 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2020 19:59 | BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Tóth je presvedčený, že Kočner so Zsuzsovou zosnoval vraždu Jána Kuciaka

Kočnerov kamarát Dučák hovorí o "bestsellere, ktorý píše Tóth."

Marian Kočner prichádza do pojednávacej miestnosti v Pezinku.
Marian Kočner prichádza do pojednávacej miestnosti v Pezinku. Foto: TASR

Bývalý siskár a Kočnerova pravá ruka Peter Tóth vypovedal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vyčerpávajúcich osem hodín, ak rátame prestávky, tak takmer desať. Uviedol, že sa s Kočnerom pozná 25 rokov a boli dobrými priateľmi. Dnes je už presvedčený, že so Zsuzsovou zosnoval vraždu Jána Kuciaka.

Priebeh dnešného dňa na súde si pozrite v našom spravodajskom bloku:

 

Tesne predtým, než sa posadil pred senát, podišiel k rodičom zavraždenej dvojice a ospravedlnil sa im. Povedal im tiež, že keby vedel, kam sledovanie novinárov vedie, nikdy by nespolupracoval s Kočnerom.

Následne sa posadil pred senát a spustil vyčerpávajúcu výpoveď. Podrobne opísal, ako riadil komando, ktoré sledovalo novinárov. Informácie a fotky mali slúžiť pre portál Na pranieri, na ktorom chcel Kočner kompromitovať novinárov. Problém však nastal, keď na Jána Kuciaka nedokázali nájsť nič, čo by mu mohlo uškodiť.

Sledovačky mal podľa Tótha financovať aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Sledovanie ich stálo dokopy 70 až 80-tisíc eur. Vytýčili si však takmer dvojnásobný rozpočet - až 140-tisíc eur.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 15. januára 2020

Čo všetko bolo súčasťou sledovacích materiálov? O novinároch zisťovali, kde bývajú, s kým sa stretávajú, kedy chodia domov, atď. Podarilo sa im napríklad zachytiť novinára, ktorý sa vracia domov opitý.

Tóthovi pomáhal so sledovaním Miroslav Kriak. Ten mal takisto vypovedať pred súdom. Jeho výpoveď sa však posunula na budúci týždeň.

Paparazzovanie trvalo od apríla 2017. Na jeseň toho roku prišla objednávka na Jána Kuciaka. "Ten chlapec žije ako mních," povedal Kriak Tóthovi po trojdňovom sledovaní Kuciaka. Tóth si túto vetu presne zapamätal.

Zo sledovania vyšlo, že sedí desať hodín v práci, potom nasadne na vlak a ide domov, kde pustí miešačku a pracuje. Nič iné sledovacie komando nezistilo.

Keď došlo vo februári 2018 k vražde, Tóth sa okamžite pýtal Kočnera, či s tým majú niečo spoločné. Kočner ho ubezpečil, že určite nie a Tóth mu veril.

Zlom nastal, keď zadržali Alenu Zsuzsovú a Kočner Tóthovi povedal, že nikoho z Komárna nepozná. Vedel totiž, že ženu z Komárna pozná.

Vtedy zistil, že Kočner klame. Tóth sa tak rozhodol spolupracovať s políciou. Odovzdal im Kočnerov mobil a USB kľúče s výsledkami sledovania novinárov.

Tóth súdu povedal aj to, ako mu Kočner posielal motáky z väzby, v ktorých mu dával presné inštrukcie. Mal napríklad zistiť, v akom štádiu je jeho žiadosť od ústavného sudcu Mojmíra Mamojku, ktorý mu mal vraj pomôcť na slobodu.

Dučák: Tóth píše bestseller a my sme jeho hlavné postavy

Pred senát predstúpil okolo 18.30 h aj Jozef Dučák, dlhoročný kamarát Mariana Kočnera. Ten sa v kauze vraždy prihlásil vyšetrovateľovi sám, keď auto, ktoré požičal Kočnerovi, uvidel na fotke, ako stojí pred domom Aleny Zsuzsovej, keď ju zadržali.

Dučák sa vtedy zľakol, a tak si dohodol stretnutie s Petrom Tóthom. Ten mu povedal, že ide vypovedať, a tak sa rozhodol spraviť aj Dučák. Zo začiatku sa totiž obával, že Kočner by mohol byť zapletený do vraždy. Teraz tomu však neverí. O Tóthovi hovorí ako o spisovateľovi, ktorý píše svoj bestseller a „my sme jeho hlavné postavy."

Čo všetko na súde odznelo, si prečítajte v celodennom ONLINE spravodajstve.

19.58 - ONLINE SME UKONČILI

19.57 - Predsedkyňa senátu Ružena Sabová prerušila hlavné pojednávanie do 20. januára.

19.55 - Napriek tomu, že Dučák vo výpovedi naznačil, že je Kočnerov kamarát a nemyslí si, že stojí za vraždou Jána a Martiny, pri odchode z pojednávacej miestnosti sa naňho ani náznakom nepozrel, ani sa ho nepokúsil pozdraviť. Keď okolo neho prechádzal, skryl bradu do kabáta, nasadil si čiapku a pozeral sa do zeme.

Podobne ho ignoroval aj Kočner.

19.53 - Svedok Jozef Dučák ukončil svoju výpoveď.

19.42 - Kvasnica sa pýtal na podrobnosti okolo financovania a preberania spomínaného mercedesu. Dučák na väčšinu otázok promptne odpovedal.

19.27 - Lipšic sa teraz pýta na kauzu Technopol. Dučák priznal, že sa pri tejto kaze radil aj s Kočnerom. Vraj preto, lebo bol práve "po ruke". Na ďalšie otázky v súvislosti s Technopolom odmietol odpovedať, keďže vo veci prebieha vyšetrovanie.

19.25 - Lipšic sa Dučáka pýta, či mal spoločné obchodné aktivity s Kočnerom. Dučák priznal podnikanie v pezinskej skládke. Dučák však od toho upustil ako prvý, Kočner o niečo neskôr.

Toto podnikanie dopadlo pre Dučáka bez zárobku.

19.19 - Dučák považuje Mariana Kočnera za priateľa. Keď bol na slobode, stretávali sa asi raz za týždeň alebo dva, podľa toho, ako mal Kočner čas.

19.16 - Tóth bol po zadržaní Kočnera pre Dučáka "big šéf". Čakal na jeho pokyny.

Jeho terajšiu činnosť označil za "promo nového bestselleru, ktorý ešte len píše a my sme jeho hlavné postavy."

19.07 - Po výsluchu u Juhása sa Dučákovi ozvala novinárka z Plus sedem dní. Bolo to iba pár hodín po výsluchu, a tak Dučáka prekvapilo, ako vedela, čo vypovedal.

Marián Kočner sa po tejto vete v pojednávacej miestnosti začal uškŕňať.

19.06 - Dučák priznal, že Ján Kuciak mu v minulosti volal. Dučák mu telefón zložil, zarazil novinárove otázky o Technopole, do ktorého dôchodca Dučák vstúpil v roku 2016.

19.03 - Jozef Dučák po rozhovore s Tóthom podľahol panike, že by Marian Kočner mohol byť za vraždou Jána Kuciaka. Neskôr sa upokojil a pochopil, že "to tak nemohlo byť." Tlačovky označil za manipulatívne a podobne aj mediálne výstupy.

19.01 - Sudkyňa Sabová sa Dučáka spýtala, či mu Kočner požičiaval peniaze. Odpovedal záporne, poprel akýkoľvek "finančný vzťah." Na otázku vecných darov zareagoval pozitívne. Spomenul, ako k 65. narodeninám dostal od Kočnera špeciálnu fľašu vodky.

18.57 - Prokurátor sa pýta Dučáka na detaily okolo výroby relácie Na pranieri. Dučák nevie nič bližšie povedať. Hovorí, že je "občan B kategórie", ktorý nebol pri takýchto veciach. Označuje sa za obyčajného dôchodcu, ktorý nechodí ani na dovolenky.

Na druhej strane, Jozef Dučák je obvinený v kauze Technopol.

18.47 - Okrem auta ešte Dučáka so Zsuzsovou spája tajomná krabica.

Dučák dostal krabicu do úschovy od Mariana Kočnera. Bola previazaná stuhou a uložená v taške. Vyzerala ako od notebooku, ale Dučák do nej nepozeral, nevie, čo v nej bolo. Vozil ju v aute.

V čase, keď bol Kočner vo väzbe, dostal Dučák od Tótha pokyn, aby krabicu odovzdal žene v golfovom rezorte v Báči. Dal mu presný čas stretnutia.

Stretnutie trvalo asi iba tri minúty, no všimol si, že žena je na spomínanom mercedese. Pomyslel si, že asi patrila k štábu.

18.40 - Dučák v príbehu o aute pokračuje.

Tvrdil, že toto auto zrazu uvidel v Novom Čase pred domom, kde zadržali Zsuzsovú. Chcel zistiť, o čo ide, no Kočner bol už vo väzbe. Zavolal si preto Tótha, aby mu vysvetlil viac. Dučák bol pobúrený a zľakol sa, do čoho sa mohol namočiť. Samému mu totiž údajne záležalo na tom, aby sa vražda Kuciaka vyšetrila.

Neskôr mal s autom ďalšie problémy, keďže ho nevedel nájsť a ani vrátiť majiteľovi, ktorý na Dučáka medzičasom podal trestné oznámenie.

18.37 - Jozef Dučák zohral v prípade úlohu prostredníctvom bieleho Mercedesu, o ktorom hovoril aj Peter Tóth.

Dučák tvrdí, že Kočner zháňal auto na požičanie, ktoré nemalo mať bratislavské značky. Chcel ho použiť do svojej relácie, ktorú Dučák označil "Na dereši". Dučák mal známeho, od ktorého si požičal biely Mercedes. Bolo písané na firmu KTL.

Pôžička mala stáť 18,5-tisíca eur na pol roka. Majiteľovi mala splatiť akontáciu.

Dučák auto odovzdal jednej žene. Ako zistil, išlo o Zsuzsovú. Myslel si, že sa podieľa na príprave spomínanej relácie.

18.33 - Jozef Dučák priznal, že sa s Kočnerom pozná 33 rokov. Volá ho Maroš a je to jeho priateľ. Ostatné osoby pozná z médií.

18.31 - Dučák zložil prísahu a začína vypovedať.

18.28 - Pred senát súdu predstúpil ďalší svedok, Jozef Dučák. Ide o dlhoročného priateľa Mariana Kočnera. Peter Tóth ho počas dnešnej výpovede niekoľkokrát spomenul.

18.27 - Tóthova výpoveď sa skončila. Vypovedal dokopy asi osem hodín, keď nerátame prestávky.

18.25 - Kočner opäť napáda Tóthove slová o vzťahovom diagrame. Tóth vo výpovedi uviedol, že na ňom bola ako bydlisko uvedená obec Štiavnik pri Bytči. Vzťahový diagram, ktorý je v spise a ktorý pred chvíľou ukázal Daniel Lipšic, obsahuje obec Veľká Mača. Kočner teda tvrdí, že vzťahový diagram, o ktorom hovorí Tóth, nemohol existovať.

18.20 - Advokát Roman Kvasnica si myslí, že Tóth nevedel, že je súčasťou prípravy vraždy novinára a jeho snúbenice.

Ako motív terajšieho konania svedka je snaha dištancovať sa od toho, kam sa dostal. Jeho výpoveď považuje za dôveryhodnú a pravdivú.

18.19 - Daniel Lipšic označil Tóthovu výpoveď za vierohodnú.

18.16 - Daniel Lipšic ukázal Kočnerovi, že existuje vzťahový diagram Jána Kuciaka.

18.14 - "Kto klame raz, klame dvakrát. Kto klame dvakrát, je nedôveryhodný. Pán svedok dnes klamal viackrát," ukončil Kočner.

18.12 - Kočner prirovnal Tóthovu výpoveď k predvolebnej agitácii.

18.11 - Kočner ďalej spochybňuje tvrdenie Petra Tótha o tom, že si spravil screenshot jednej správy od Zsuzsovej, aby mal dôkaz, že prišla. Samotnú správu vymazal.

Podľa Kočnera nedáva logiku, aby Tóth mazal správy, ktoré by boli silnejší dôkaz ako screenshot v čase, keď už vedel, že spolupracuje s vyšetrovateľom.

18.05 - Kočner označil Tótha za klamára aj za to, ako opísal odovzdávanie jedného motáku pánovi Šabíkovi, ktorý mal byť v tom čase na dovolenke.

Kočnerovi tiež nesedia počty motákov, ktoré Tóth uvádza. Argumentuje tým, že toľkokrát sa so svojím advokátom Šabíkom počas väzby nestretol.

18.03 - Kočner tvrdí, že vzťahový diagram na Jána Kuciaka nikto neeviduje a takýto vzťahový diagram preto neexistuje, a preto pán svedok klame.

17.59 - Kočner spochybňuje, že by portál Na prianeri vznikol za účelom likvidácie Jána Kuciaka. Kočner tvrdí, že to by príprava na vraždu musela začať už v roku 2016. Kočner si potom nevie predstaviť, prečo sa začalo so sledovaním Kuciaka až na jeseň 2017.

17.43 - Marek Para rozporuje výpoveď svedka Petra Tótha. Najzávažnejšie podľa neho je, že nie je isté, ako sa dostal k druhému Kočnerovmu mobilu, ktorý odovzdal polícii.

17.40 - Kočner sa ďalej Tótha pýtal, či mal informáciu o tom, že Ján Takáč mal Kočnera streliť do stehna. Tóth povedal, že mu ju povedal v Rakúsku muž s prezývkou "zemák", ktorý patril k skupine takáčovcov.

Či sa táto udalosť naozaj stala, Tóth nevie. Vypovedal o nej na NAKA, no nevie, ako vyšetrovanie pokračuje.

17.37 - Kočner sa spýtal, či o ňom Tóth od roku 2015 zbieral informácie za účelom odstúpenia ďalšej osobe. Tóth odpovedal negatívne. Tvrdí, že cielene o Kočnerovi nič nezbieral, všetko vedel iba z úst Mariana Kočnera.

17.32 - V lete 2018 mal mať Tóth informáciu o tom, že Marian Kočner bude obvinený z vraždy Jána Kuciaka.

17.31 - Peter Tóth mal mať informáciu, že Marian Kočner chce dať zabiť rodinu generálneho prokurátora. Kočner sa Tótha pýta, odkiaľ mal túto informáciu. Tóth presne nepovedal od koho.

17.27 - Kočner kladie sériu otázok Petrovi Tóthovi, ale sudkyňa ich zamieta.

17.21 - Senát súdu sa napokon rozhodol zaradiť do rozsahu dokazovania návrh Mariana Kočnera.

17.15 - Senát sa musí poradiť, či pripustí listinný dôkaz, ktorý navrhuje Marian Kočner. Vyžiadal si na to päťminútovú prestávku.

17.10 - Kočnerov advokát Marek Para počas prestávky povedal, že Tóth sčasti rozširuje svoju výpoveď a sčasti ju mení. Najzávažnejšie podľa neho je, že nie je isté, ako sa dostal k druhému Kočnerovmu mobilu, ktorý odovzdal polícii.

Podľa Paru uviedol inú verziu ako v prípravnom konaní. Para hovorí, že Tóth svoju výpoveď zmenil po tom, čo začali tvrdiť, že Tóth mohol s obsahom Kočnerovho mobilu manipulovať. Tóth vo výpovedi povedal, že Para išiel za ústavným sudcom Mojmírom Mamojkom, ktorý mal vybaviť, aby sa Kočner dostal z väzby. Para to odmietol.

16.59 - Zsuzsovej advokáta Štefana Neszméryho Tóthova výpoveď neprekvapila, pretože ju pozná zo spisu.

“Chceme si počkať na ďalšie výpovede, ktoré odznejú. Nebudem to zatiaľ komentovať. Zsuzsová od začiatku tvrdí, že s Tóthom sa nikdy nestretla a netelefonovali si, iba si písali.” Zároveň potvrdil, že sa Zsuzsová s Dučákom stretla v Báči a prevzala si krabicu. Čo v nej bolo, má dnes povedať samotný Dučák.

16.54 - Prestávka sa skončila. Sudkyňa preložila výsluchy svedkov Kriaka a Mlynarčíka na 22. januára, keďže výpoveď Tótha už trvá veľmi dlho. Dučák bude vypovedať dnes.

16.38 - Reakcie advokátov počas prestávky.

Uverejnil používateľ Televízne noviny TV Markíza Streda 15. januára 2020

 

16.30 - Peter Tóth vypovedá už viac ako šesť hodín. Je na ňom badať únavu, nasleduje 15-minútová prestávka.

16.19 - Štefan Ágh zavolal Petra Tótha na stretnutie po zadržaní Aleny Zsuzsovej. Začal byť v tom čase znepokojený aj on. Na stretnutie prišiel červeným mercedesom CLA.

Toto auto mu požičal Marian Kočner, keď mal Ágh svoje auto pokazené.

V súvislosti s červeným mercedesom CLA bolo potrebné zaplatiť leasing, tak chcel Ágh vedieť, kto bol majiteľom. Keď klikol v navigácii "domov", vyskočila mu adresa v Komárne, čo si Ágh spojil s Alenou Zsuzsovou.

Leasing za toto auto mala doplatiť rodina Mariana Kočnera.

16.10 - Peter Tóth počas svojej výpovede často spomína "kamoša". Kočner takto označoval Norberta Bödöra. Kočnerovi mal v mnohom pomáhať.

16.04 - Na otázku Daniela Lipšica, či má teraz obavu o vlastný život, odpovedal Peter Tóth pozitívne.

Zopakoval pritom, že Marian Kočner je pomstychtivý a že už raz zašiel ďalej, ako si myslel. Peter Tóth priznáva, že do konca života bude žiť s vedomím, že poškodil tomuto človeku a odovzdaním jeho telefónov i ďalším ľuďom.

15.59 - Jozef Dučák sa na stretnutí s Tóthom a Šabíkom rozčuľoval a hovoril, že Kočner "ohrozuje systém." Systémom myslel podľa Tótha ich samých, aj keď Tóth sa necítil byť súčasťou tohto "systému".

Dučák mal údajne od Kočnera dostať inštrukcie, aby zabezpečil biely Mercedes s lepšou výbavou a toto auto malo byť použité ako úplatok pre prokurátora Šantu. Odovzdať ho mali jeho brantrancovi.

Podľa Tótha však auto skončilo u Zsuzsovej. Povedal mu to Dučák, ktorý ju na ňom videl prísť, keď jej do Báču odniesol na Kočnerov pokyn hotovosť 100-tisíc eur.

15.42 - Ďalšia snaha smerovala k Mojmírovi Mamojkovi, bývalému poslancovi za SMER-SD a terajšiemu ústavnému sudcovi.

Mamojka mal Kočnerovi pomôcť cez ústavný súd.

Tóth odovzdal dokumenty Mamojkovi uňho doma a od Kočnera mu odkázal, že ústavnú sťažnosť na ústavný súd už podal. Mamojka odpovedal, že záležitosť vybaví.

Nestalo sa tak. Sénat ústavného súdu podanie neprijal, a preto napísal Kočner známy nahnevaný moták, v ktorom spomínal Mamojku i RF.

15.38 - Peter Tóth hovoril o snahe dostať Kočnera z väzby.

Od Mareka Paru mal dostať dokument, ktorý sa odvolával na to, že Kočner je vo väzbe preto, lebo páchal ekonomickú trestnú činnosť. V tomto prípade však bol iba podozrivý, nie odsúdený, preto, podľa Paru a spomínaného dokumentu, nebolo možné jeho ďalšie stíhanie až do rozhodnutia Európskeho súdu.

Podľa inštrukcií z motáku mal Tóth dokument odovzdať šéfovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi. Tóth tak neurobil, dokument skartoval.

15.29 - Norbert Bödör mal podľa Tótha dobré informácie o stave a priebehu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka. Na osobnom stretnutí mu povedal, že to spravili "truľovia, čo nemajú nič s politikou." 

Bödör očakával, že Robert Fico následne spraví tlačovú besedu, kde bude môcť národu povedať, že udalosti po vražde boli neopodstatnené.

15.25 - Norbert Bödör sa mal u Tótha tiež zaujímať, či by vedel znovu postaviť dokopy sledovací tím. Tentoraz nie za účelom sledovania novinárov, ale politikov. Vrátane viacerých členov strany Smer.

Tóthovi sa myšlienka veľmi nepáčila, ale sľúbil, že sa spýta Kriaka, či by o to mal záujem. Napokon to z toho nič nebolo pre udalosti, ktoré nasledovali.

15.22 - Lipšic sa pýta svedka Tótha na jeho stretnutie s Bödörom.

Stretnúť sa mali až po zadržaní Mariana Kočnera. Stretnutie inicioval Kočner. Chcel vedieť, aké má možnosti prepustenia z väzby. Zistiť mu to mal Bödör cez Kováčika.

15.17 - "Je komplexná povaha. Vie byť veľmi dobrosrdečný, ale aj veľmi hrubý," opisuje osobnosť Mariana Kočnera Peter Tóth.

Kočnera tiež označil za pomstychtivého, no neveril, že až do takej miery, ako sa neskôr ukázalo.

15.13 - Peter Tóth priznáva, že sa v Kočnerovi zmýlil, že týmto činom ho zradil.

15.10 - Daniel Lipšic sa pýta, prečo sa Tóth rozhodol vypovedať.

"Ľudský život je pre mňa posvätnou záležitosťou a najvyššia hodnota. Sám mám tri deti a viem, ako prežívam muky, keď sa mojim deťom niečo zlé stane. Vedel som si predstaviť muky, ktoré prežívajú rodičia Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírovej," odpovedá Tóth.

Ako druhú pohnútku uvádza Tóth zákonné povinnosti.

15.06 - Peter Tóth si myslí, že cieľ projektu Na pranieri bol čiastočne dosiahnutý, nie však v miere, v akej si to Kočner predsavzal. Dôvodom bolo aj to, že ho vzali do väzby.

Ako príklad "čiastočného dosiahnutia cieľa" uviedol Tóth zverejnenie videa opitéhe novinára, ako sa tacká v noci domov a spadne.

15.02 - Sudkyňa Sabová sa pýta na projekt Na pranieri. Tóth vysvetľuje, že Na pranieri fungovalo na sociálnej sieti Facebook ako fanúšikovská stránka. Spravovať ju mal sám Marian Kočner, ale aj osoba, ktorú Tóth poznal ako "tá Maďarka". Tóth si ju neskôr spojil so Zsuzsovou.

"Ona je jediná osoba, ktorá dokáže reagovať, uvažovať a myslieť ako ja," citoval Tóth Kočnera.

14.59 - Hneď ako bola medializovaná vražda Jána Kuciaka, Tóth písal Kočnerovi a neskôr s ním aj volal. Tóth Kočnerovi písal, že "dúfa, že to ide mimo nás." Kočner mu pohoršene odpovedal, že v žiadnom prípade s tým nemajú nič spoločné. Tóth spontánnej reakcii uveril s úľavou.

14.56 - Peter Tóth priznal, že fotografie Jána Kuciaka, ktoré sú vecnými dôkazmi v tomto prípade, neboli spôsobilé na to, aby mohli byť použité v projekte Na pranieri.

14.52 - S výsluchom svedka začali právni zástupcovia Aleny Zsuzsovej.

14.44 - Kočner sa pýta, prečo USB kľúč s fotografiami zo sledovania novinárov neodovzdal hneď pri prvom stretnutí na polícii.

Tóth tvrdí, že ešte nemal skompletizované fotky Jána Kuciaka. Mal tam fotografie iných novinárov, ktoré vyšetrovateľov nezaujímali. Tóth zároveň tvrdí, že všetky materiály predal polícii pri procesných úkonoch.

14.41 - Nasleduje séria otázok k stretnutiu Petra Tótha s Branislavom Zurianom, vtedajším šéfom protizločineckej jednotky NAKA.

Kočnera zaujíma, kedy a koľkokrát sa stretli a či mal naňho telefónne číslo.

14.37 - Kočner sa pýta na detaily ich spoločnej dovolenky. Zaujíma ho, kto ešte okrem ich dvoch a ich manželiek bol na dovolenke. Tóth vyhlásil, že Kočnerov pes Brenda, za čo si vyslúžil napomenutie od sudkyne Sabovej.

14.31 - Kočner sa pýta, kto je "Fero" a "Ivo" spomínaní v motákoch? Tóth tvrdí, že Fera nepoznal, a preto ho ani neriešil. Ivo mal byť kamarát Petra Tótha, ktorý mal podľa motákov "zariadiť prepustenie Mariana Kočnera."

14.30 - Tóth hovorí, ako na Kočnerove motáky odpovedal. Odpovede písal na počítači, lepil ich do obálky a posielal po advokátovi.

14.27 - Peter Tóth odpovedá na otázky Mariana Kočnera a vyká mu pri tom. Aj Kočner mu v otázkach vyká.

14.19 - Peter Tóth dostal od Mareka Paru otázku, ako je možné, že vie, že Miroslav Kriak mal v jednom bode inú výpoveď ako on. Konkrétne v tom, kto, komu a kedy povedal adresu Jána Kuciaka vo Veľkej Mači.

Peter Tóth tvrdí, že sa to dozvedel od vyšetrovateľa, keď ho vyzval, aby tento rozpor medzi svojou a Kriakovou výpoveďou vysvetlil.

14.17 - Peter Tóth vyrátal, že Kočner mal na projekte Na pranieri minúť asi 70 až 80-tisíc eur. Stanovený rozpočet však bol dvojnásobne vyšší, až 140-tisíc eur, pričom polovicu mal platiť Norbert Bödör.

14.15 - Marek Para sa snaží od Tótha zistiť, kedy a ako vymenil svoj osobný telefón. Či tak nespravil v čase krátko predtým, keď sa prihlásil na políciu.

Tóth si presne nepamätá, ale myslí si, že to bolo oveľa skôr.

14.09 - Kočner mal po vražde prísť s požiadavkou sledovať generálneho prokurátora. Tóth s Kriakom túto objednávku odignorovali.

14.07 - Peter Tóth hovorí, ako po vražde prestali so sledovaním novinárov, lebo sa obávali odhalenia, keďže policajný prezident Tibor Gašpar vtedy hovoril o zvýšenej ochrane novinárov.

14.04 - Para sa pýtal na podnik Next Apache. Tóth povedal, že ho spoznal počas sledovania, lebo sa tam často stretávali novinári a politici.

13.59 - Para sa Tótha pýta, aké zadanie dostávali na sledovanie novinárov a či mali nejaké špecifiká. Tóth odpovedal záporne.

13.58 - Marek Para bude teraz začína s výsluchom svedka Petra Tótha.

13.56 - Medzi USB kľúčmi, ktoré boli predložené ako vecné dôkazy, spoznal Peter Tóth aj kľúče, na ktorých mal byť uložený súhrnný materiál zo sledovania.

13.55 - Ako prvý zobral Tóth do ruky telefón "bentley". Trvá na tom, že ho odovzdal vyšetrovateľovi Juhásovi a jemu ho dala manželka Mariana Kočnera.

K druhému telefónu povedal to, že nikdy presne nehovoril, akej farby je. Sám si nebol istý, či čierny alebo strieborný. Nato, že v minulosti mohol povedať, že tento mobil našiel v kancelárii v Technopole Tóth povedal, že ho to mrzí, ale určite ho našiel na gauči v byte Mariana Kočnera tak, ako odznelo dnes.

13.53 - Pokračuje výsluch Petra Tótha, ktorý sa teraz vyjadrí k jednotlivým vecným dôkazom - telefónom a USB kľúčom.

13.49 - Marian Kočner prvýkrát prehovoril. Tvrdí, že Tóth povedal tri rozličné verzie, ako k jednému z telefónov prišiel. Vo výpovedi Tóth povedal, že iPhone bol strieborný, v skutočnosti je čierny.

Kočner tiež spochybnil Tóthovo tvrdenie, že druhý mobil, tzv. "bentley", odovzdal vyšetrovateľovi Juhás.

13.46 - Súd dôkazy napokon prijal.

13.40 - Marek Para, obhajca Mariana Kočnera, napadol postup, ktorým chce prokurátor predložiť vecné dôkazy - Kočnerove iPhony a USB kľúče.

13.33 - Sudkyňa Sabová ukončila prestávku, pojednávanie pokračuje.

Miroslav Kriak (napravo) na pojednávaní v Pezinku.
Miroslav Kriak (napravo) na pojednávaní v Pezinku. Foto: TASR
 

12.58 - Miroslav Kriak, ktorý mal spolu s Tóthom sledovať novinárov, prišiel na pojednávanie. Kým nebude vypovedať pred súdom, nechce nič komentovať ani sa vyjadrovať do médií.

12.49 - Daniel Lipšic počas prestávky komentoval, čo sme zatiaľ mohli počas procesu počuť. Lipšic hovorí, že Tóthova výpoveď zatiaľ sedí s tým, čo povedal vyšetrovateľom v prípravnom konaní, a teda, že objednávateľom vraždy je Marian Kočner. 

Podľa Lipšica nemá Tóth dôvod vymýšľať si, môže sa len snažiť vyjsť z celej kauzy čo najlepšie, ako sa dá. No verí jeho slovám o objednávke vraždy. Lipšic zdôrazňuje, že práve Tóth je ten, kto polícii odovzdal Kočnerov mobil, v ktorom je aj verejnosti známa komunikácia cez aplikáciu Threema. Niektoré rozhovory sú už predmetom iných trestných konaní.

 

Podľa Lipšica je dôležité aj to, ako sa Kočner po svojom zadržaní snažil ešte z väzby vymyslieť alibi, prečo bol začiatkom roka 2018 na južnom Slovensku.

Lipšic očakáva, že Tóthov výsluch bude trvať celý deň a najviac otázok mu bude klásť Kočner.

12.34 - Sudkyňa Sabová vyhlásila prestávku do 13.30 h.

12.31 - Prokurátor žiada, aby identifikoval Dušana Keméniho. Meno, ktoré sa spomínalo v prvom motáku.

Toto meno malo byť podľa Tótha šifrou na kontakt SIS Alino v Kočnerovom telefóne. Neskôr Tóth zistil, že to bola Alena Zsuzsová, načo Tóth prišiel neskôr.

12.29 - Prokurátor žiada Tótha, aby motáky zoradil podľa časovej postupnosti. "To bude problém," odpovedá Tóth. S určitosťou vedel povedať iba to, ktorý bol prvý. Išlo o moták, ktorým dostal Tóth inštrukcie ku Kočnerovmu "bentley" telefónu.

12.28 - Svedok Peter Tóth opäť identifikuje a spoznáva aj ďalšie motáky. Všetky dostal od Andreja Šabíka.

12.23 - Prokurátor čítal ďalšie motáky. Roman Kvasnica tvrdí, že sú písané šifrovanou rečou a niektoré šifry ozrejmuje.

12.21 - Zlatica Kušnírová počas prestávky povedala, že Peter Tóth sa jej na začiatku výpovede ospravedlnil.

 

12.16 - Tóth identifikoval jeden z motákov, ktorý pred chvíľou čítal prokurátor. Presne tak si pamätá, že moták vyzeral, aj keď mu ho priniesol advokát Andrej Šabík od Mariana Kočnera z väzby.

12.15 - Po predložení listinných dôkazov pokračuje výpoveď svedka Tótha.

12.11 - Prokurátor číta Kočnerove motáky z väzby, ktoré už boli medializované.

12.01 - Peter Tóth dostal od prokurátora spis, v ktorom mal rozpoznať fotografie.

Tóth ich následne identifikoval ako fotografie, ktoré boli vyhovotovené počas sledovacej činnosti novinárov. Kočnerovi ich postúpil na USB kľúči. Na fotkách je Ján Kuciak.

Ide zrejme o tie isté fotografie, ktoré Andruskó identifikoval ako snímky, ktoré mu ukázala Zsuzsová.

11.58 - Peter Tóth si spomenul, že keď bol Kočner vo väzbe a mal jeho mobil, Kočner Tóthovi nariadil, aby zavolal Ladislavovi Bašternákovi. Ten mal Kočnerovi dlhovať 200-tisíc eur a Kočner ich chcel vrátiť. Dohodli sa, že vráti aspoň 100-tisíc. Tóth to s Bašternákom dohodol, peniaze poslal Bašternák Kočnerovej dcére.

11.56 - Peter Tóth dostal od prokurátora otázku, prečo išiel po Kočnerovom zadržaní „upratovať" do jeho bytu.

Dôvody boli dva - USB kľúče s nahrávkami sledovania novinárov a nižšie spomínaná šperkovnica.

K nej povedal Peter Tóth jeden príbeh:

Kočner vraj chcel vždy nejaké zariadenie vhodné na špehovanie. Tóth mu najskôr odporučil špeciálne nahrávacie hodinky. Tie sa Kočnerovi napokon neosvedčili a chcel ich vrátiť. Boli však mierne poškodené, a tak ich Tóth odniesol technikovi na opravu. Keď sa po nich vrátil, technik ho upozornil, aby nabudúce vybral SD kartu. Boli tam totiž zaznamenané intímnosti s istou dámou, ktorej meno Tóth nechce prezradiť.

Kočner sa po tomto príbehu pousmial.

11.50 - „V komunikácii so mnou nebol Kočner hrubý," opisuje Tóth. Veril som, že z kauzy Gamatex v roku 1998 sa poučil a pochopil, že aj keď je v práve, nemôže použiť hrubé prostriedky. Spojenie sa so sýkorovcami považoval Tóth za chybu.

11.46 - Kočnerovi malo prekážať, že sa mu Kuciak tak intenzívne venuje vo svojej práci. Kočner veril tomu, že Kuciak musí robiť na niekoho objednávku alebo mať informácie z finančnej správy.

11.40 - „Hovoril o ňom ako o trtkovi a požíval aj vulgárne slová," povedal Tóth o tom, ako vnímal Kočner Jána Kuciaka. Tóth nechcel povedať konkrétny vulgarizmus, no sudkyňu Sabovú zaujímal.

„Vyj**** alebo jeb**** ko*** napríklad," odpovedal Tóth. Rodičia obetí neveriacky krútia hlavou a pozerajú sa smerom na Kočnera. Ten sa snaží bez pohybu pozerať rovno smerom na Tótha, výrazne prehĺta, v ústach má cukrík, tvár sa mu mierne začervenala.

Vyjadrenia Kočnera smerom ku Kuciakovi boli plné nenávisti.

11.35 - Požiadavka sledovať Kuciaka prišla na prelome septembra a októbra 2017. Od zadania do odovzdania výstupov to mohlo byť 14 až 20 dní. Samotné sledovanie malo trvať asi päť dní, tvrdí Tóth.

11.33 - "Bolo mi čudné, že Kočnera nezaujímajú výstupy zo sledovania," povedal Tóth, ktorý časom nabral podozrenie, že Kočner si materiály, ktoré mu Tóth nosil, nepozeral.

11.31 - Peter Tóth spomína na prvé osobné stretnutie s Norbertom Bödörom. Uskutočnilo sa v auguste 2018, keď už bol Kočner vo väzbe.

Bödör mal Tóthovi povedať, že síce sledovanie novinár platil, no nikdy nevidel výstup. Tóth bol prekvapený, keďže dva USB kľúče odovzdal Kočnerovi, pričom jeden bol pre Bödöra. Kočner si napokon oba kusy nechal. Tóth ich, ako už spomínal, vtedy našiel v jeho byte.

11.27 - Ján Kuciak, Monika Tódová, Štefan Hríb či Eugen Korda boli niektoré mená, ktoré mali byť na 28-mennom zozname novinárov, ktorých mali sledovať. Sudkyňa Sabová požiadala Tótha, aby ich vymenoval.

11.24 - Kočner postupne odhaľoval Tóthovi svoje kontakty. Tóth zistil, že Kočnerov hlavný spojenec bol Norbert Bödör, cez ktorého mal mať "ťah" na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

11.22 - Peter Tóth dostal otázku, prečo v roku 2016 zintenzívnil vzťah medzi ním a Kočnerom. Tóth nevie presne, spomína si, len, že sa mu vtedy viac otvoril, možno aj v súvislosti s jeho pripravovaným vstupom do politiky.

Tóth si spomína na čas, keď si zobral hypotéku a sťahoval sa. Kočner mu vtedy vynadal, prečo nič nepovedal, že by mu požičal. Tóth to však nechcel.

"Teba mám rád aj preto, že odo mňa neťaháš peniaze," cituje Tóth Kočnera a dodáva: "Dnes to hovoria Kočnerovi kamaráti naopak.

11.19 - Pozrite si záznam vyjadrenia Daniela Lipšica, ktorý vznikol počas krátkej prestávky:

 

11.14 - Kočner mal pred Tóthom hovoriť aj o vraždení novinárov a politikov.

Tieto reči Tóth nebral úplne vážne. "Cesta od rečí ku skutkom je ďaleká a dlhá. Až oveľa neskôr som zistil, že v tomto prípade to tak nebolo," vypovedal Tóth.

Tóth vtedy Kočnerovi povedal, že zavraždenie novinára by ničomu nepomohlo. Kočner nato povedal, že "keď zabije druhého, hádam ostatní stíchnu a k tomu ešte jedného politika."

O tomto sa rozprávali na spomínanej dovolenke v lete 2017.

11.12 - Tóth pochopil, že Kočner mal motív zabiť Jána Kuciaka, keď si po vražde prečítal jeho články.

Kuciak odhaľoval ekonomickú trestnú činnosť Mariana Kočnera, ktorú ak by vyšetrili a odhalili aj orgány činné v trestnom konaní, Kočner by o všetok svoj luxus prišiel.

11.11 - Prokurátor sa spýtal Petra Tótha na spoločnú dovolenku s Kočnerom.

Tóth bol spolu s manželkou na Kočnerovej jachte v Chorvátsku v lete 2018. Dnes je za to rád. Videl totiž, v akom luxuse žije Kočner.

Tóth tvrdí, že videl množstvo milionárov a miliardárov a Kočner medzi nich nepatrí. No žiadny z nich nežije v takom luxuse ako on.

11.06 - Tóth všetky Kočnerovi veci odovzdal polícii. Bol však dohodnutý s Kočnerovcami, že im ich vráti. Oklamal ich. Povedal, že ho polícia sledovala, zadržala a veci mu zobrala.

11.04 - Tóth opisuje, ako Kočnerova rodina pýtala naspäť spomínané písomnosti v čase, keď už tušili, že Tóth si spojil súvislosti a obrátil sa Kočnerovi chrbtom.

11.00 - S mobilom iPhone 10, ktorý sa k Tóthovi dostal, Tóth nemanipuloval, nepoznal od neho ani heslo.

Pracoval iba s iným telefónom, ktorý nazýval "bentley" a ktorý dostal od manželky, na základe Kočnerovej požiadavky v jednom z motákov.

10.58 - Po opätovnom zadržaní Kočnera sa Tóth stretol v garáži s dćerou Mariana Kočnera. Andrea Kočnerová ho požiadala, či si u neho nemôžu skryť nejaké dokumenty.

Bola medzi nimi aj spomínaná "šperkovnica" a iPhone 10.

10.56 - Keď Kočnera pustili z väzby, Tóth mu veci priniesol. Tóth Kočnerovi vyčítal, že USB kľúče lepšie neskryl.

Kočner však nebol dlho na slobode. Najvyšší súd poslal Mariana opäť do väzby, z ktorej posielal už spomínané "motáky".

10.55 - Peter Tóth navrhol po zadržaní Mariana Kočnera jeho manželke, že by bolo dobré trochu „poupratovať".

Myslel sa tým zbaviť niektorých vecí v jeho dome. Pani Kočnerová bola v tom čase na dovolenke aj s dcérami. Byt sprístupnila Tóthovi upratovačka.

Zobral z neho viacero dokumentov, ktoré sa týkali ekonomických aktivít. Našiel tam tiež dva USB kľúče, na ktorých boli celé výsledky sledovacej práce pre portál Na pranieri. Práve tieto USB kľúče motivovali Tótha „poupratovať".

Z bytu tiež zobral „šperkovnicu", čo malo byť sledovacie videozvukové zariadenie.

Na gauči ešte našiel jeden telefón - iPhone 10. Na tento telefón mal Kočner nakrúcať aj videá pre reláciu Na pranieri.

10.47 - Pojednávanie pokračuje, prestávka sa skončila.

10.28 - Nasleduje prestávka do 10.45 h.

10.27 - Tóth je presvedčený, že Zsuzsová a Kočner zosnovali vraždu novinára Jána Kuciaka.

10.26. - Keď zadržali Zsuzsovú, Tóth skúsil napísať na SIS Alino. Povedal si, že keď do hodiny neodpíše, SIS Alino je v skutočnosti Alena Zsuzsová. Neodpísala už nikdy.

Vtedy tiež pochopil, že Na pranieri bol podvrh.

10.25 - Keď 27. septembra 2018 zadržali Andruskóa, Zsuzsová začala bombardovať Tótha viacerými správami, ktoré boli iné ako dovtedy. Zmenil sa ich tón a typ správ.

Tóth si s ňou vymenil sériu správ o tom, kto by mal byť Kočnerov spoluväzeň.

Tóth vydedukoval, že Zsuzsová zisťuje, či Kočner nezačal vo väzbe spolupracovať s políciou a či nevypovedá v súvislosti s vraždou.

10.19 - Zsuzsová mala Kočnera podľa Tótha na piedestále božstva. Jednoducho ho zbožňovala.

10.18 - Marian Kočner často hovoril Tóthovi o tom, že navštevuje vešticu. Tóth si z neho za to uťahoval, no veril mu.

Priznáva, že dostával od Kočnerovho advokáta z väzby kódované motáky, ktoré mal ďalej posúvať Alene Zsuzsovej. V tom čase však nevedel, o koho ide. Od Kočnerovej manželky iba dostal mobil a od Kočnera mal inštrukcie, komu má posielať. Kontakt sa volal SIS Alino.

10.13 - Keď bola zadržaná Zsuzsová, Marian Kočner volal Tóthovi. Tóth bol prekvapený, že mal Kočner taliansku tlmočníčku, lebo tak o Zsuszsovej vtedy písali médiá.

Kočner mu na to povedal: "Ja nikoho v Komárne nepoznám. Nikdy som tam nebol."

"Vtedy som vedel, že klame," povedal Tóth.

10.10 - Minister Kaliňák poslal Tóthovi cez známeho odkaz, že stranu Cieľ nebudú môcť zaregistrovať, lebo je tam veľmi veľa falošných podpisov.

Väčšina falošných podpisov mala byť z Komárna.

10.08 - Tóth vedel, že Kočner má známu, ktorá láka vplyvných ľudí a politikov.

10.05 - Kočner mal neskôr podľa Tótha nápad, aby podpisy pre vznik strany Cieľ robili poškodení klienti BMG invest. Tento plán úplne nevyšiel, a tak Kočner povedal: "Ja mám jednu takú Maďarku, však vieš, tú."

10.00 - "Ten chlapec žije ako mních," povedal Kriak Tóthovi po trojdňovom sledovaní Kuciaka. Tóth si túto vetu presne zapamätal.

Zo sledovania vyšlo, že sedí 10 hodín v práci, potom nasadne na vlak a ide domov, kde pustí miešačku a pracuje. Nič iné sledovacie komando nezistilo.

09.59 - Tóth veril, že Kočner sa po kauze Gamatex a Markíza zmenil. Veril jeho úmyslom. Na osobných strenutiach bol úprimný a dôveryhodný. Veril, že Kuciak môže byť voči Kočnerovi zaujatý.

9.58 - Kočner mal Tóthovi tvrdiť, že Kuciak je voči nemu zaujatý.

9.56 - Paparazzovanie trvalo od apríla 2017. Na jeseň toho roku prišla objednávka na Jána Kuciaka. Tóth pri tomto mene súdu tvrdí, že jeho produkciu nepoznal, keďže nesledoval žurnalistickú slovenskú scénu.

Dnes Tóth priznáva, že "to bola chyba, keďže po smrti zistil, že Kuciak patril k svetlej výnimke slovenskej žurnalistiky."

9.55 - Tóth tvrdí, že v tom čase stále veril, že Kočnerovi ide o "novinársku prácu", ktorá mu má následne odštartovať politickú dráhu. Veril, že na Na pranieri sa vyskytnú aj analytické texty, ktoré by mohol písať práve Tóth.

Paparazzovanie novinárov malo podľa Tótha slúžiť iba ako odrazový mostík pre Kočnerovu popularitu.

9.53 - Tóth si nepamätá, kto bol prvý novinár, ktorého sledovali. Nevylučuje, že išlo o Štefana Hríba.

9.52 - „Ja som za túto činnosť žiadne peniaze nebral. Ja som túto činnosť nevykonával. Pôsobil som iba ako taký poštový holub," uviedol Tóth.

9.51 - Kočner dával pravidelne každý mesiac peniaze Tóthovi, aby vyplatil jeho sledovací tím.

Ešte predtým mu dal 40-tisíc eur, ktoré spolu vybrali v Tatra banke. Slúžiť mali na zakúpenie kamuflážnej techniky.

9.46 - "Z tohto bude mať niekto problém," pomyslel si Tóth, keď videl lustrácie, ktoré sa mu dostali do ruky. Nebol to však jeho problém. Preto ich nafotil a vyskartoval.

9.45 - Kočner spolu s Tóthom vytvorili zoznam s 28 menami novinárov. Priznáva, že išlo o „ambiciózny plán", keďže ich sledovací tím bol pomerne malý na takúto veľkú prácu.

Tóth vtedy povedal, že by zjednodušilo prácu, ak by poznali ŠPZ novinárov. Nebolo to však nevyhnutné. Dnes to Tóth považuje za chybu.

Kočner po nejakom čase totiž priniesol bielu obálku, v ktorej bolo 28 vzťahových diagramov novinárov.

9.41 - Tóth vo veci „paparazzi tímu" oslovil Miroslava Kriaka, bývalého kolegu. Ten prácu zobral. S Mlynarčíkom ani Škripom sa Tóth nestretal.

9.40 - Kočner mal Tóthovi povedať, že na webe Na pranieri by chcel mať aj bulvárnu časť. Opýtal sa preto Tótha, či by mu nezabezpečil paparazzovanie novinárov.

Tóth povedal, že sám to robiť nemôže, keďže ho novinári poznajú, ale má vraj známeho, ktorý by to možno zobral.

Kočner preto žiadal, aby u tejto osoby Tóth zistil, či by mala záujem a koľko by to stálo.

Kočnera zaujímalo napríklad aj to, s ktorými podnikateľmi alebo politikmi sa novinári stýkajú. Zaujímala ho tiež aj bulvárnejšia stránka. Chceli zastihnúť novinárov v inkriminovaných momentoch, napríklad opitých.

Kočner spomenul, že spolu s ním má o takýto „paparazzi tím" záujem aj Norbert Bödör, ktorý takisto finančne prispeje.

9.36 - V tom istom čase, ako začal Kočner rozprávať o vzniku politickej strany, prišiel aj s myšlienkou vlastnej mediálnej platformy, na ktorej by kritizoval prácu novinárov. A tak neskôr vznikol portál Na pranieri.

Tóth priznáva, že pri tomto projekte „trafil Kočner do jeho názoru." Odôvodnil to tým, že sám má často problém s novinármi a mediálnou manipuláciou.

9.34 - Keďže Tóth odmietol, Kočner sa začal stotožnovať s myšlienkou, že bude lídrom strany, uviedol Tóth vo výpovedi.

Následne hovoril o tom, ako Kočner vymyslel názov strany Cieľ, ktorý sa Tóthovi páčil.

Problém nastal, keď Kočner zistil, že niekto ich už predbehol a zbiera podpisy na založenie strany Cieľ. Situáciu však Kočner naďalej monitoroval, až jedného dňa Tóthovi zavolal, že názov sa uvoľnil, strane sa nepodarilo pozbierať podpisy. Museli preto konať rýchlo.

9.30 - Kočner ponúkol Tóthovi miesto predsedu jeho strany. Tóth to odmietol. Nemal žiadne politické ambície.

Tóth sa chcel venovať rodine a malému podnikaniu, ktoré mal.

9.29 - Od roku 2016 sa začal Kočner s Tóthom stretávať intenzívnejšie.

„Bolo to zaujímavé obdobie. Mali sme v rodine jeden vážny zdravotný problém a Marian Kočner sa o to veľmi zaujímal. Chcel aj pomôcť, no nebolo to v jeho silách. Ani v silách nikoho iného," uviedol Tóth.

V tom istom období začal Kočner hovoriť o ambícii vstúpiť do politiky a založiť politickú stranu.

9.28 - V rokoch 2000 až 2015 Tóth občas pomáhal Kočnerovi písať tlačové správy. Kočner sa vraj Tótha pýtal, čo si myslí o jeho kandidatúre na primátora Bratislavy a prípadnej kampani. V názoroch na túto tému sa nezhodli.

9.27 - Následne Tóth hovorí o stretnutiach s Marianom Kočnerom v rokoch 2000 až 2015. Ich vzťah bol v tom čase priateľský, no stýkali sa skôr sporadicky. Nepracovali spolu na ničom. Často si len vymieňali informácie a názory.

Nemali vraj spolu ani spoločenské aktivity. Ako výnimku Tóth spomína iba dve oslavy Kočnerových narodenín - 40. a 50.

9.23 - Peter Tóth vysvetľuje, ako cez Kočnera spoznal viacerých členov skupiny sýkorovcov. Kočner si totiž u nich objednával ochranu. Marian Kočner počúva a píše si poznámky.

9.21 - K vzťahu obžalovaným povedal, že Szabóa ani Marčeka nepoznal, Zsuzsovú poznal iba ako prezývku v telefóne Mariana Kočnera. Toho pozná osobne od roku 1995.

9.20 - Peter Tóth žiadal o zbavenie mlčanlivosti, vzhľadom na jeho predošlé zamestnanie v SIS. Súd mu nevyhovel. Sám to považuje za škodu.

9.17 - Peter Tóth zložil prísahu, výpoveď sa môže začať.

9.13 - Verejnosť pri výpovedi Petra Tótha nebude vylúčená tak, ako to bolo pri kauze zmenky.

9.09 - Peter Tóth sa počas predstúpenia pred senát zastavil pri Zlatici Kušnírovej a niečo jej pošepkal. Následne povedal niečo aj Jozefovi Kuciakovi. Až potom sa posadil pred súd, za čo ho sudkyňa pokarhala.

Peter Tóth na pojednávaní v Pezinku.
Peter Tóth na pojednávaní v Pezinku. Foto: TVNOVINY.sk
 

9.04 - Na pojednávaní sú prítomní dvaja obžalovaní - Tomáš Szabó a Marian Kočner. Alena Zsuzsová a Miroslav Marček požiadali o pojednávanie v ich neprítomnosti. Prítomní sú aj poškodení, rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

9.01 - Začína sa tretí pojednávací deň.

 

 

Kto je kto

Obžalovaní
Marian Kočner - objednávateľ
Alena Zsuzsová - sprostredkovateľ
Tomáš Szabó - spolupáchateľ
Miroslav Marček - strelec, ktorý zabil Jána Kuciaka

Právni zástupcovia
Daniel Lipšic - právny zástupca rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka
Roman Kvasnica - právny zástupca matky zavraždenej Martiny Kušnírovej
Štefan Neszméry a Júlia Vestenická - advokáti obžalovanej Aleny Zsuzsovej
Marek Para - advokát Mariana Kočnera
Natália Trubanová - náhradná obhajkyňa Mariana Kočnera

Martin Endrödy - advokát Miroslava Marčeka

Ivana Kochanská - advokátka Tomáša Szabóa

Svedkovia
Jozef Dučák - dlhoročný priateľ Mariana Kočnera
Peter Tóth - sledoval novinárov pre Mariana Kočnera
Miroslav Kriak - pracoval pred Petra Tótha
Štefan Mlynarčík - vyšetrovateľ, ktorý mal taktiež pomáhať pri sledovaní novinárov

8.58 - V pojednávacej miestnosti už sedí Peter Tóth.

8.39 - Na pojednávanie prišla Zlatica Kušnírová a Kuciakovci.

Na pojednávanie prišla Zlatica Kušnírová a Kuciakovci.
Na pojednávanie prišla Zlatica Kušnírová a Kuciakovci. Foto: TV Markíza
 

8.35 - Prichádzajú ďalší advokáti obžalovaných, vrátane Mareka Paru. K výpovedi Petra Tótha sa nechce vyjadrovať. Nemá výhrady, aby bola počas jeho výpovede prítomná verejnosť a médiá.

8.21 - Prichádzajú advokáti Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry a Júlia Vestenická.

"Nechcem sa vyjadrovať k výpovedi pána Tótha, lebo s nami toho nemá veľa spoločeného. Nebudeme to komentovať," povedal Neszméry. Zsuzsová na dnešné a budúce pojednávanie nepríde. Dala súhlas na pojednávanie bez jej prítomnosti. Neszméry však avizoval, že budúci týždeň v utorok už prítomná bude.

 

8.14 - Na súd prichádza advokát Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. "Výpoveď svedka Tótha v prípravnom konaní pohla vec zásadne dopredu. Uvidíme, čo povie. Myslím si, že nie je dôvod, aby súd vylúčil verejnosť počas jeho výpovede," povedal Kvasnica.

Kvasnica dúfa, že Tóth bližšie objasní, ako presne mal Kočner získavať informácie o Jánovi Kuciakovi a iných novinároch, ktorých dal sledovať.

8.00 - Redaktor Michal Hečko je už na mieste a v živom vstupe nám porozprával, čo dnes očakávame na pojednávaní v Pezinku.

 

7.00 - Redaktor René Medzihradský pre Teleráno vysvetlil, ako to momentálne vyzerá pred súdom v Pezinku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?