31. 01. 2020 10:15 , článok bol aktualizovaný 31. 01. 2020 20:17 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

Vražda právnika Valka: Jaroslav Klinka dostal po dohode osem rokov

Pôvodný návrh znel sedem rokov a dva mesiace, sudca však požadoval viac.

Klinkovi po dohode pripisujú len lúpež, ako vraha totiž označil svojho komplica Jozefa Radiča.
Klinkovi po dohode pripisujú len lúpež, ako vraha totiž označil svojho komplica Jozefa Radiča. Foto: TV Markíza

Okresný súd v Pezinku rozhodol o dohode o vine a treste, na ktorej sa prokurátor dohodol s obžalovaným Jaroslavom Klinkom. Týkať sa má vraždy advokáta Ernesta Valka, ktorého zabili pri lúpeži v jeho vile v obci Limbach. Klinku napokon súd odsúdil na osem rokov. Rozsudok je právoplatný, nedá sa proti nemu odvolať. Pôvodná dohoda s prokurátorom pritom znela sedem rokov a dva mesiace.

Klinkovi po dohode pripisujú len lúpež, ako vraha totiž označil svojho komplica Jozefa Radiča, s ktorým sa neskôr, pri inej lúpeži, dostal do konfliktu.

Predsedovi senátu súdu Marekovi Mikulčíkovi sa pôvodoná dohoda nepáčila, označil ju za nespravodlivú a navrhol najmenej osem rokov. Po prestávke sa teda procesné strany dohodli na novej dohode, s výškou trestu osem rokov vo väzení so stredným stupňom strázenia. 

Obžalovaný Klinka prehovoril aj k smerom k Jane Valkovej: "Je mi to úprimne ľúto, mrzí ma to, neviem to zvrátiť. Ďakujem, že ste ma vypočuli." 

Obhajca Daniel Lipšic i prokurátor pri dohode argumentovali tým, že nebyť Klinku a jeho spolupráce, zločin by neobjasnili. Tvrdia tiež, že Klinkovu verziu potvrdili aj znalecké posudky.

Splnomocnenec dcéry zavráždeného advokáta, s ktorou rozhovor sme vám priniesli vo štvrtok, povedal, že nesúhlasia s akoukoľvek dohodou o vine treste. Žiadali, aby Klinku súdili spoločne s Radičom. Závery znalcov podľa nich nie sú také jednoznačné ako tvrdí obhajoba a prokurátor. Dcéra Jana vidí v Klinkovej výpovedi množstvo nezrovnalostí a myslí si, že od začiatku klame.

Dcéra i manželka po vynesení rozsudku len neveriacky krútili hlavami.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?