03. 02. 2020 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Papierové rúška idú na dračku aj u nás. Pred vírusmi vás však ochráni iba jeden druh masiek

Sklady hlásia, že majú vypredané.

Rúško na tvár
Rúško na tvár Foto: TASR

Stal sa z nich nedostatkový tovar. Po papierových rúškach idú na dračku aj tie s filtrami. Záujem o ne stúpol o tisícky percent. Pred vírusmi a baktériami nás však dokáže ochrániť iba jeden druh masiek.

Aj keď sa na Slovensku zatiaľ žiaden prípad koronavírusu nepotvrdil a experti hovoria, že nie je dôvod na paniku, vyzerá to tak, že ľudia predsa len majú obavy - ochranné masky nakupujú vo veľkom.

Sklady hlásia, že majú vypredané a tovar dávkujú len v menších množstvách - maximálne 500 kusov. Tie najväčšie dokonca veľké objednávky zastavili.

 

Výpadky hlásili aj lekárne. Najprv bol najväčší dopyt po klasických papierových rúškach. Asi najväčšia koncentrácia ľudí s papierovým rúškom na tvári je momentálne na letiskách.

Klasické papierové trojvrstvové rúško však nie je možné dobre utesniť. Slúži hlavne na to, aby človek, ktorý ho má na tvári, nenakazil druhého.

„Proti kvapôčkovej infekcii poletujúcej bežne vo vzduchu by vás neochránili. Ďalším typom masiek sú masky, ktoré obsahujú filtre a nazývame ich respirátory. Tiež sa líšia podľa toho, aké sú tesné - rozlišujú sa triedami FFP bývajú 1, 2, 3. Proti baktériám a vírusom nás chránia tie, ktoré majú filter FFP3," hovorí Tatiana Geročová, prednostka Univerzitnej lekárne.

Označenie je vždy uvedené na maske. Aj pri tých najspoľahlivejších je dôležité ich správne nasadiť. Mužom sa dokonca odporúča, aby boli oholení.

Výrobcovia garantujú životnosť masky podľa zaplnenia filtra, to si však laik sám neskontroluje.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?