04. 02. 2020 08:39 , článok bol aktualizovaný 04. 02. 2020 17:13 | BRATISLAVA/ Michal Lukačovič, TASR

Deň ôsmy: Zsuzsovej posudok ostáva tajomstvom, Kočnerova náprava je sčasti možná

Súd sa zaoberal duševným zdravím obžalovaných.

Marian Kočner počas pojednávania v Pezinku.
Marian Kočner počas pojednávania v Pezinku. Foto: TASR

Na začiatku utorkového pojednávania zaskočilo novinárov, keď v pojednávacej miestnosti chýbali predlžovačky. Sudkyňa vyčítala médiám online prenosy, ktoré neboli v súlade s nariadením súdu.

V doobedňajších hodinách vypovedali znalci, ktorý vypracovali psychologický a psychiatrický posudok obžalovaných. Advokát Aleny Zsuzsovej ešte včera požiadal o vylúčenie verejnosti, senát tejto žiadosti vyhovel.

Znalci boli v pojednávacej miestnosti približne dve hodiny. Informácie o zdravotnom stave a psychike Aleny Zsuzsovej zostávajú pod rúškom tajomstva. Na informácie, ktoré tam odzneli, platí embargo.

Po obedňajšej prestávke vypovedali súdni lekári, ktorí vykonávali pitvu Jána Kuciaka. Obaja sa zhodli na tom, že sa nedá presne identifikovať, v akom poradí obete vrah zastrelil.

Súd pokračoval čítaním znaleckých posudkov Mariana Kočnera a Tomáša Szabóa. Hovoria o tom, že obaja obžalovaní boli v čase konania schopní páchať trestnú činnosť. Keďže sa Kočner vo väzbe odmietol podrobiť psychiatrickému vyšetreniu, jeho posudok sa opieral iba o jeho výpovede a krátky rozhovor.

Posudok označil Kočnera za priemerne až nadpriemerne inteligentného, cholerického a temperamentného.

Pojednávanie bude pokračovať vo štvrtok 6. februára, na ktorom by mali vypovedať policajti a členovia Europolu. Z tejto časti budú verejnosť a médiá pravdepodobne vylúčené. Navrhol to prokurátor Juraj Novocký, obhajcovia obžalovaných aj zástupcova poškodených s týmto návrhom súhlasia.

Pojednávanie sledovala Zuzana Ferenčáková

 

Pozrite si prehľad predchádzajúcich pojednávaní v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára:
Deň prvý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie
Deň druhý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie2
Deň tretí: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie3
Deň štvrtý: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie4
Deň piaty: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie5
Deň šiesty: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie6
Deň siedmy: bit.ly/tvnoviny_pojednavanie7

ONLINE

16.40 - ONLINE sme ukončili.

16.39 - Prokurátor Juraj Novocký sa vyjadril k tomu, prečo požiadal senát vylúčiť verejnosť z výsluchu policajtov a príslušníkov Europolu. Tí prídu vo štvrtok vysvetľovať, ako sa dostali ku Kočnerovej Threeme.

Podľa Novockého nie je vhodné, aby tieto informácie získali aj osoby, ktoré sú momentálne na slobode a zabezpečovanie dôkazov sa ich teoreticky môže v budúcnosti týkať. Niektoré metódy a techniky, ktoré využíva pri svojej práci Europol, nie sú na Slovensku známe. „Verejnosť by nemala vedieť, ako funguje Europol," povedal Novocký.

Zároveň dodal, že ešte nevie, kedy sa bude čítať Threema. Závisí to od senátu. Pri tomto dokazovaní už nebude prokurátor žiadať vylúčiť verejnosť.

 

16.15 - Súd prerušuje hlavné pojednávanie do štvrtka 6. februára.

16.07 - Obhajcovia obžalovaného Kočnera a Zsuzsovej, obžalovaný Szabó i zástupcovia poškodených s týmto návrhom súhlasia.

16.05 - Prokurátor Juraj Novocký navrhol vylúčiť verejnosť pri výpovedi policajtov a členov Europolu, ktorí majú vypovedať vo štvrtok.

16.03 - Prestávka sa skončila, súd pokračuje v pojednávaní.

15.42 - Sudkyňa Sabová vyhlásila 20-minútovú prestávku.

15.40 - Čítanie posudkov je ukončené.

15.30 - Na súde sa číta ďalší posudok k duševnému stavu Tomáša Szabóa. Vypracovaný bol pre prípad vraždy podnikateľa Petra Molnára. V dôležitých bodoch sa zhoduje s posudkom, ktorý bol čítaný predtým.

Szabóv advokát pri oboch posudkoch vypichol, že resocializoácia jeho klienta nie je vylúčená, čo je kľúčové pri rozhodovaní súdu o výške trestu.

15.20 - Posudok Tomáša Szabóa číta prokurátor Vladimír Turan. Tomáš Szabó netrpí duševnou chorobou ani poruchou. Vzhľadom na svoj duševný stav mohol rozpoznať nebezpečnosť svojho konania pre spoločnosť a vedel svoje správanie ovládať. Jeho rozpoznávacie schopnosti boli v čase vykonania skutku zachované. Szabó nie je závislý na žiadnych omamných látkach. Znalec neodporučil nariadiť ústavnú ani ambulantnú liečbu.

Szabó mal pri posudzovaní zvýšenú tenziu a úzkosť, ktoré súvisia so situáciou, v ktorej sa ocitol.

Podľa posudku nie je vylúčená priaznivá resocializácia obžalovaného.

Tomáš Szabó dal, na rozdiel od Kočnera, súhlas na komplexné skúmanie a zároveň ako jediný sedí v pojednávacej miestnosti.

15.08 - Súd pokračuje čítaním znaleckého posudku k duševnému stavu Tomáša Szabóa.

15.03 - Komplexné klinické psychologické a psychiatrické vyšetrenie Marian Kočner vo väzbe odmietol, a tak niektoré veci nie je možné určiť presne či vôbec. Pri posudku sa opierali iba o Kočnerove výpovede či krátky rozhovor. Resocializácia je podľa neho možná, no limitovaná.

14.53 - Marian Kočner mal, podľa posudku, v čase konania trestného činu možnosť rozpoznať následky svojho konania a nebezpečnosť pre spoločnosť ako aj tomuto konaniu zabrániť. Jeho rozpoznávacie schopnosti boli v čase vykonania skutku zachované. Obžalovaný je, podľa posudku, schopný páchať trestnú činnosť. Nie sú známe žiadne psychiatrické liečenia ani závislosti a nie je ani dôvod nariadiť ústavnú liečbu, nakoľko netrpí žiadnou poruchou.

Posudok označil Kočnera za priemerne až nadpriemerne inteligentného, cholerického a temperamentného.

Posudok čítal prokurátor Vladimír Turan.

14.43 - Na súde sa teraz číta znalecký posudok k duševnému stavu Mariana Kočnera.

14.39 - Po krátkych odpovediach na pár otázok sa skončila aj výpoveď Rastislava Rozborila.

14.36 - Pred súd predstúpil Rastislav Rozboril, navrhla ho, tak ako aj Závodného, obhajoba. Aj jeho posudok už bol v pondelok čítaný na pojednávaní, no Neszméry k nemu má ďalšie otázky. Rovnako ako Závodný, aj Rozboril tvrdí, že sa nedá povedať, či zomrela skôr Martina alebo Ján.

Znalec Rastislav Rozboril.
Znalec Rastislav Rozboril. Foto: TASR
 

14.32 - Procesné strany navrhli, aby sa súdny znalec najskôr oboznámil s výpoveďou Marčeka. Ďalšie otázky zatiaľ nemajú, jeho výpoveď sa tak nateraz skončila.

14.28 - Neszméry číta posudok, ktorým poukazuje na rozpor medzi znaleckým skúmaním a Marčekovou výpoveďou. Obhajca tvrdí, že zranenia, ktoré u Kuciaka našli by nevznikli spôsobom, aký opísal Marček. S posudkom sa nezhoduje ani tvrdenie o "rane istoty", ktorou mal Marček streliť Kuciaka do hlavy. Takéto strelné zranenia pitva nezistila.

14.18 - Ako prvý sa znalca pýta obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry, ktorý vypočutie navrhol. Od Závodného chcel vedieť, či sa dá z pohľadu súdneho lekárstva určiť poradie smrti Jána a Martiny, na čo znalec odpovedal negatívne.

Znalec Ivan Závodný.
Znalec Ivan Závodný. Foto: TASR
 

14.08 - Ako prvý predstúpil pred senát súdu Ivan Závodný.

14.02 - Vypovedať budú dvaja súdni lekári Rastislav Rozboril a Ivan Závodný, ktorí vykonávali pitvu Jána Kuciaka. Rodičia zavraždených už nie sú prítomní na pojednávaní.

14.00 - Súdne pojednávanie po obedňajšej prestávke pokračuje.

13.56 - Do pojednávacej miestnosti po obednej prestávke priviedli Tomáša Szabóa. Ostatní obžalovaní na dnešnom pojednávaní nie sú prítomní.

13.05 - „Ona veľmi dobre vedela, čo robí, za čo to robí a pre koho to robí," povedala Zlatica Kušnírová pri odchode z pojednávania. Rodičia obetí sa na poobedňajšej časti nezúčastnia.

 

13.02 - Daniel Lipšic sa počas prestávky vyjadril k pojednávaniu:

"Výsluchy znalcov netrvali dlho. Znalci vypovedajú niekedy aj celý deň, nie je to nič neobvyklé. Nemôžem povedať, čo vyplynulo z výpovedí. Procesné strany nemôžu informovať verejnosť o týchto výsluchoch. Dozvedeli sme aj niečo nové, ale nemôžem nič prezradiť," povedal Lipšic.

Vo všeobecnosti sú však v trestnom konaní dôležité znalecké posudky od psychológov a psychiatrov, pretože môžu určiť, či je obžalovaný schopný nápravy. Ak nie je, súd mu pravdepodobne udelí doživotný trest.

 

13.00 - Súd vyhlásil prestávku do 13.55 hod.

9.56 - ONLINE PRENOS PRERUŠUJEME

Oznam na dverách do pojednávacej miestnosti.
Oznam na dverách do pojednávacej miestnosti. Foto: TVNOVINY.sk
 

9. 55 - Po návrate budeme aj ďalej prinášať ONLINE prenos minútu po minúte. Budeme sa pri tom vyhýbať hodnotiacim a opisným prvkom. Informácie budú vecné. Fotografie ani zábery počas dňa v pojednávacej miestnosti vyhotovovať nebudeme, použijeme iba tie, ktoré vznikli pred zákazom.

9.49 - Verejnosť a médiá opúšťajú pojednávaciu miestnosť.

9.45 - Verejnosť bude vylúčená z pojednávania počas psychologického a psychiatrického posudku Aleny Zsuzsovej. Obžalovaná si neželala, aby verejnosť bola informovaná o jej zdravotnom stave, senát súdu tejto žiadosti vyhovel.

9.44 - Prestávka sa skončila.

Andrea Heretiková a Anton Heretik.
Andrea Heretiková a Anton Heretik. Foto: TASR
 

9.24 - Súd prerušuje pojednávanie za účelom porady senátu.

9.17 - Senát súdu sa zaoberá žiadosťou o vylúčenie verejnosti počas čítania psychologických posudkov Aleny Zsuzsovej. Jej obhajca Štefan Neszméry sa odvoláva na GDPR. Protistrana navrhuje tomuto návrhu nevyhovieť.

9.11 - Sudkyňa zakázala používanie kamier a fotoaparátov počas celého dňa, vrátane prestávok. Zdôvodnila to právom na prestávku a nerušenie pred médiami.

9.09 - Sudkyňa Sabová číta z ONLINE prenosu portálu Plus Jeden Ďeň. Považuje ho za nedôstojný. Zástupcu média si predvolala a ostatných upozornila, že za takéto prenosy môže zástupcu média vylúčiť z pojednávania či udeliť pokutu.

9.08 - Sudkyňa vyčíta médiám ONLINE prenosy, vraj nie sú v súlade s nariadením súdu.

9.06 - Do pojednávacej miestnosti prišiel senát súdu na čele so sudkyňou Ruženou Sabovou.

8.56 - Novinári zostali zaskočení, v pojednávacej miestnosti nie sú k dispozícii elektrické predlžovačky tak, ako tomu bolo zvykom pri predchádzajúcich pojednávaniach. Dôvod vraj povie sudkyňa.

8.55 - Do pojednávacej miestnosti prichádza obžalovaný. Dnes sa na pojednávaní zúčastní iba Tomáš Szabó.

 

8.40 - Zlatica Kušnírová dúfa, že verejnosť vylúčená nebude. Povedala to pri príchode do budovy Justičnej akadémie.

8.36 - Daniel Lipšic tvrdí, že nie sú dané zákonné dôvody na vylúčenie verejnosti z dnešného pojednávania. Návrh je podľa neho neopodstatnený.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?