18. 02. 2020 19:15 , článok bol aktualizovaný 19. 02. 2020 09:16 | POPRAD/TV Markíza

Záujem o exotické mená pre deti neutícha. Matrikári sa už nestačia čudovať

Sandokana strieda napríklad Kemal.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Mená ako z telenovely. Záujem Slovákov dať svojim deťom exotické meno neutícha. Matrikári sa nestačia čudovať s akými nápadmi prichádzajú rodičia. Z čias Sandokana sme sa posunuli k Sulejmanom a Jožka, či Janka strieda Kemal.

Na matrikách sa už stretli s kadečím. Hitparáda krstných mien nemá konca a jedno exotické meno strieda druhé. Niektoré naše domácnosti už skutočne pripomínajú turecké či juhoamerické telenovely.

„Z tých ženských Adelaide, Lilian, Amy a Lorena, to boli také netradičné a netradičné chlapčenské - Bryan a Eliot, André," hovorí prednostka kežmarského mestského úradu Jela Bednárová.

Kežmarskej matrike konkuruje popradská. Aj tam do rodných listov zapísali mená od výmyslu sveta. „Armin, Bryan, Miron, Remus, či Nathaniel. Z dievčenských je to napríklad Ariana, Amy, Lucy a Samantha," vymenovala hovorkyňa mesta Poprad Jarka Hlaváčová.

Isté pravidlá pri výbere mien ale platia. Podľa Bednárovej meno v prvom rade podľa zákona nesmie byť ani hanlivé, ani nijako inak zosmiešňujúce, ak ho nevieme rozlúštiť, že prípadne je nejaké to ázijské, máme s tým problém, tak v tom prípade žiadame potvrdenia zastupiteľských úradov.

„Tradičné slovenské mená už veľmi málo používajú rodičia. Z chlapčenských a možno Tomáš, Matúš, Matej a dievčenské - Anna, Zuzana, Barbora," konštatovala popradská matrikárka Jana Holodová.

Každá doba má svoje hity

Ak si myslíte, že zvláštne mená sú trendom súčasnosti, asi sa budete čudovať, čo stvárali naši predkovia. „Zo ženských mien je pre mňa veľmi zaujímavé meno Kunigunda. Bolo to meno princeznej, ktorá bola dcérou Belu IV., uhorského kráľa a okrem toho, že sa stala svätou a je známa ako svätá Kinga, toto meno Kunigunda dnes nájdeme napríklad v okolí Starej Ľubovne," spresnila etnologička Múzea v Kežmarku Marta Kučerová.

Etnologička priznáva, že každá doba má svoje hity. „Napríklad z minulosti poznáme mená ako Winnetou, existuje človek, ktorý sa volá Winnetou Cicko, alebo potom Šeherezáda, Onur, Omar. Keď napríklad letela Angelika, tak bolo populárne meno Angelika a blondínky. Keď letel Sandokan, tak to bol Sandokan, predtým to bol ten Winnetou," zdôraznila.

Bednárová hovorí, že meno je vždy na výbere rodičov, ako sa rozhodnú, s čím sa do života pošlú, s akým menom to svoje dieťa.

Meno seriálového hrdinu ale môže byť časom jeho nositeľovi na oštaru. „Títo rodičia im robia veľmi zlú službu do budúcnosti, pretože im sa to možno v danej chvíli páči, ale to dieťa s tým bude žiť celý život a ono vlastne nenesie zodpovednosť bohužiaľ za to, ako sa volá a jedinou jeho šancou je zmeniť si v budúcnosti meno," poznamenala Kučerová.

Rodičia Sulejmana spod Tatier sú s výberom spokojní a vybrali už aj skratku. Vraj ho volajú Sulík. No a tým, čo by si radi uťahovali odkazujú toto. „Neodporúčam nikomu sa ako robiť žarty," dodal pán Polhoš.

Ktovie ako bude vyzerať Slovensko o 100 rokov, možno sa ľudia budú smiať z mien ako Jožo či Jano a keď pôjde po ulici Ľudmila či Hanka, budú si klopať po čele. Darmo, aj mená podliehajú móde.

Pozrite si reportáž Jána Tribulu

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?