28. 02. 2020 13:48 , článok bol aktualizovaný 28. 02. 2020 14:45 | BRATISLAVA/TASR

Krajská prokuratúra stiahla obžalobu na poslanca Grendela

Bude musieť opätovne preskúmať vierohodnosť jednotlivých svedkov aj v kontexte so zabezpečenými dôkazmi.

Gábor Grendel.
Gábor Grendel. Foto: TASR

Krajská prokuratúra Bratislava vzala späť obžalobu na poslanca Gábora Grendela podanú za spáchanie zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Prokuratúra bude musieť opätovne preskúmať vierohodnosť jednotlivých svedkov aj v kontexte so zabezpečenými dôkazmi. O rozhodnutí informoval jej prokurátor a hovorca Matej Izakovič.

Okresný súd Bratislava I teraz vydá v zmysle Trestného poriadku uznesenie, ktorým zoberie na vedomie späťvzatie podanej obžaloby," vysvetlil hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. Po podaní obžaloby zo strany krajskej prokuratúry bola totižto vec už 13. februára náhodným výberom pridelená zákonnému sudcovi.

Zo strany vedenia Krajskej prokuratúry Bratislava došlo ku späťvzatiu obžaloby podľa neho po tom, ako si preštudovali spisový materiál. Z neho vyplynulo, že bude potrebné „opätovne preskúmať vierohodnosť jednotlivých svedkov, a to aj v kontexte s už zabezpečenými listinnými dôkazmi, prípadne aj s ďalšími, dodatočne zabezpečenými dôkazmi."

„Napriek tejto skutočnosti nie je možné vylúčiť aj také skutkové a právne zistenia, ktoré budú opätovne viesť k podaniu obžaloby na obvineného Gábora Grendela," zhrnula prokuratúra.

V roku 2016 bola na návrh obžalovaného Mariana K. predvolaná na policajný výsluch bývalá novinárka Martina Ruttkayová. Tá podľa Grendela. informovala vyšetrovateľa o tom, že jej poslanec dodal policajné dokumenty o bankových prevodoch Mariana Kočnera.

Z jeho komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva, že Ruttkayová mala s Kočnerom komunikovať a zháňať od neho svoju svedeckú výpoveď. Exsiskárovi Petrovi Tóthovi mal Kočner zase napísať o obavách, že Ruttkayová povie polícii, že bola na výpoveď proti Grendelovi nahovorená. Autenticitu komunikácie potvrdil neprávoplatným rozsudkom Špecializovaný trestný súd.

Kočnera senát ŠTS vo štvrtok (27. 2.) neprávoplatne odsúdil za falšovanie zmeniek na 19-ročný trest odňatia slobody. Obžalovaný je aj z vraždy novinára Jána Kuciaka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?