29. 04. 2020 08:50 , článok bol aktualizovaný 29. 04. 2020 16:43 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Súd k vražde Jána a Martiny pokračoval 12. dňom: Kočner obvinil z klamstva Andruskóa aj Tótha

Súd vykonal dôkazy nevyhnutné k čítaniu Threemy.

Marian Kočner na pojednávaní.
Marian Kočner na pojednávaní. Foto: TASR

Hlavné pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračovalo dvanástym dňom.

Na súde sa čítali listinné dôkazy, vrátane záveru psychologického posudku odsúdeného Miroslava Marčeka a forenzných digitálnych analýz zaistených mobilov, SIM kariet a USB kľúčov.

Na jednom z USB kľúčov boli súbory pomenované podľa niektorých slovenských novinárov, vrátane zavraždeného Kuciaka. V jeho zložke boli fotografie, ako kráča po ulici, či stojí na autobusovej stanici. Tieto fotky poslúžili sledovaciemu komandu.

Prečítané boli aj znalecké posudky šperkov, ktoré sa našli v aute Kia Rio, ktoré Tóth odovzdal polícii. Hodnota šperkov sa pohybuje okolo 1200 eur. Podľa Kočnera je to dôkaz, že nejde o cenné veci a jeho rodina si ich neschovala k Tóthovi, ale bez vedomia Kočnerovej exmanželky ich Tóth vzal z ich domu.

Posledného pojednávania sa zúčastnil len Kočner. On, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó vinu odmietajú. Zoltán Andruskó a Miroslav Marček vinu priznali. Andruskóa odsúdil súd na 15 rokov a Marčeka na 23.

ONLINE:

16.43 - ONLINE sme ukončili.

16.09 - Sudkyňa Sabová prerušuje hlavné pojednávanie. Pokračovať bude zajtra (30.4.) o 9.00.

16.07 - Podľa Kočnera je nelogické, aby zadržané veci, ktoré nemajú takmer žiadnu hodnotu si dala jeho rodina do úschovy k Petrovi Tóthovi. "Na čo by si schovali bezvýznamné veci. Má to len jednu logiku: Peter Tóth pri kontrole môjho domu, ku ktorej sa priznal po mojom zadržaní zobral všetko, čo sa mu zdalo hodnotné. Peter Tóth zobral z domu všetko, o čom si myslel, že má hodnotu a tieto veci odložil do auta Kia Rio a odovzdal polícii mysliac si, že majú hodnotu," vyhlásil Kočner.

16.00 - Kočner hovorí, že tieto veci patria jeho bývalej manželke a žiada súd, aby jej ich vrátil.

15.59 - Znalec skúmal konkrétne 92 guličiek pripomínajúcich perly, 15 brúsených kameňov a 95 brúsených priesvitných kameňov. Hodnota všetkých týchto vecí podľa znalca neprekračuje sumu 1210 eur.

15.55 - Sudkyňa Sabová udeľuje súhlas, aby sa prečítal posudok, ktorý stanovil finančné hodnoty rôznych zadržaných vecí u Kočnera, vrátane 73 guličiek perál.

15.52 - Kočner navrhuje, aby sa prečítal celý psychologický posudok Miroslava Marčeka a žiada tiež predvolať znalkyňu, ktorá vypracovala posudok Kočnerovi.

15.45 - Prokurátor Turan sa venuje Kuciakovej práci. Číta niektoré časti z jeho článkov o Bašternákovi a Kočnerovi. Kuciak poukázal na ich majetkové prepojenie.

15.42 - Prokurátor citoval zo zdravotnej karty Aleny Zsuzsovej. Medzi obdobím december 2017 až marec 2018 nepožiadala o všeobecnú ani špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Podľa denníka SME tak prokurátor naráža na to, že Zsuzsová nemala v tomto období problémy so zubami, ako písala v Threeme Kočnerovi. Trhanie zubov tak malo symbolizovať vraždu, o ktorej si podľa obžaloby mali písať cez Threemu.

15.36 - Sudkyňa Sabová oznámila, že ďalším listinným dôkazom je správa z Tatrabanky. Dôkaz ale obsahuje bankové tajomstvo a bez vylúčenia verejnosti správu nemôže čítať.

15.24 - Kočner hovorí, že zo spisu nie je jasné, kto vypracoval forenzné analýzy a tiež, čo sa ďalej robilo so skúmanými dátami. Žiada tieto informácie doplniť.

15.23 - Prokurátor číta analýzu Europolu, ktorá skúmala možný pohyb auta vrahov po Veľkej Mači.

14.58 - Experti skúmali aj pamäťové a SIM karty Zoltána Andruskóa a Tomáša Szabóa. Prokurátor musí čítať zápisnice, akým softvérom boli extrahované dáta zo zaistených mobilov. Je to nevyhnutné na to, aby sa mohli extrahované správy čítať a brať ako dôkazy.

14.34 - Prokurátor Turan číta z forenznej správy Europolu, v ktorej sú stopy, ktoré znalci skúmali. Išlo o USB kľúče a dôkazy, ktoré policajtom vydal Peter Tóth. Experti skúmali aj mobil Kočnerovej dcéry Karolíny Kočnerovej.

14.22 - Po krátkej prestávke pojednávanie pokračuje.

13.59 - Sudkyňa Sabová číta psychologický posudok Miroslava Marčeka. Ten sa k vražde priznal a bol odsúdený na 23 rokov. Voči rozhodnutiu sa odvolal prokurátor. O odvolaní bude rozhodovať Najvyšší súd.

13.49 - V súbore "Kuciak" sú Kuciakove fotky zo sledovania. Je tam odfotený, ako kráča po ulici, alebo na autobusovej stanici, sú tam aj fotky jeho domu.

13.47 - Prokurátor číta znalecký posudok k zaistenému USB kľúču. Na kľúči sú súbory pomenované podľa niekoľkých slovenských novinárov, medzi nimi aj po Kuciakovi.

13.42 - Kočner žiada, aby mu poskytli elektronickú prílohu posudku a následne z nej bude čítať, čo považuje za dôležité.

13.35 - Prokurátor číta iba záver posudku. Znalec extrahoval všetky dáta z Kočnerovho mobilu. Získal všetky telefónne čísla a zoznam emailových adries, aj tie, ktoré boli z mobilu vymazané. Rovnako získal aj sms a iné správy.

13.31 - Kočner žiada prečítať kompletný znalecký posudok k zaistenému mobilu. Prokurátor navrhuje prečítať iba záver, Kočner požiadal, aby prečítali celý posudok.

13.11 - Prokurátor Turan berie späť návrh na opätovné vypočutie znalkyne Oľgy Petrusovej, ktorá skúmala kamerové záznamy z Veľkej Mače a posudzovala, či zábery zachytili Marčeka a Szabóa. Znalkyňa to nevylúčila.

13.01 - Kočner dostal slovo a chce sa vyjadriť k dôkazom. Hovorí o strome, ktorý Andruskó označil ako strom, na ktorom si s Marčekom a Szabóom cvičili streľbu. Podľa znalcov však na strome nenašli stopy po nábojoch. Kočner to komentuje, že Andruskó si to vymyslel.

12.58 - Prokurátor číta znalecký posudok k veciam, ktoré zaistili u Mariana Kočnera a v súvislosti s ktorými priznal vinu. Ide o niekoľko nábojov, ktoré našli v Kočnerovom trezore.

12.55 - Prokurátor Turan ide čítať ďalšie znalecké posudky.

12.53 - Pojednávanie pokračuje po obedňajšej prestávke.

12.01 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku do 12.45.

11.59 - Sudkyňa Sabová prečítala výpis z banky, podľa ktorého 16.marca 2018 Zsuzsová vložila na iný účet 3150 eur. Je na ňom aj číslo účtu a podpis klienta, ktorý je nečitateľný.

11.30 - Súd ďalej číta znalecké posudky z oblasti kriminalistickej chémie a toxikológie.

11.27 - Sudkyňa Sabová zahŕňa do dokazovania bankovky, ktoré sa našli u Marčeka. Našli u neho osem 500-eurových bankoviek.

11.15 - Prokurátor Turan číta zápisnice z domovej prehliadky obžalovaných Szabóa, Zsuzsovej a Andruskóa.

10.49 - Po krátkej prestávke pokračuje čítanie listín. Prokurátor číta posudok kamerových záznamov z obce Veľká Mača. Kamery zachytili osoby na ihrisku, cez ktoré sa mal Marček dostať ku Kuciakovmu domu.

10.12 - Turan číta zápisnicu z výsluchu znalcov, ktorí skúmali mobily Kuciaka a Kušnírovej, ktoré našli u nich doma. Analyzovali aj dáta z ich mobilov.

9.50 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu experta z odboru mechanoskopia. Ďalej číta zápisnicu z výsluchu experta, ktorý skúmal biologické stopy na mieste činu, teda v dome zavraždeného Molnára.

9.46 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu experta  z kriminalisticko-expertízneho ústavu, ktorý skúmal zbraň, ktorou bol zavraždený Molnár.

9.39 - Prokurátor číta ďalšie listinné dôkazy súvisiace s vraždou podnikateľa Petra Molnára.

9.27 - Prokurátor Vladimír Turan ide čítať znalecký posudok v odbore elektrotechnika. Úlohou znalca bolo získať všetky potrebné dáta zo zadržaných mobilov. Mal získať napríklad telefónny zoznam aj správy z chatovacích aplikácií.

Jozef Kuciak na pojednávaní.
Jozef Kuciak na pojednávaní. Foto: TASR
 

9.21 - Sudkyňa Sabová sa vyjadruje k uniknutým informáciám z vyšetrovacieho spisu. Denník N zverejnil psychologický posudok  Mariana Kočnera, ktorý ešte nebol na súde čítaný ako dôkaz. Sabová dodala, že informáciu médiu nikto zo senátu neposkytol a bude sa tým ďalej zaoberať.

9.20 - Para tiež žiada informáciu, či je možné podať opravný prostriedok voči rozhodnutiu senátu, ktorý odmietol námietku zaujatosti. Para žiadal na minulom pojednávaní vymeniť senát z dôvodu zaujatosti. Senát sa tým odmietol zaoberať.

9.16 - Kočnerov právnik Marek Para predkladá žiadosť týkajúcu sa výsluchu expertov z Europolu.

9.07 - Zlatica Kušnírová žiada senát, aby sa pojednávania mohla zúčastniť aj jej dôverníčka.

9.06 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie.

9.03 - Z obžalovaných prišiel len Marian Kočner.

8.49 - Na hlavné pojednávanie prišli aj rodičia Jána a Martiny.

Na pojednávanie prišli rodičia Jána a Martiny.
Na pojednávanie prišli rodičia Jána a Martiny. Foto: TV Markíza
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?