30. 04. 2020 08:51 , článok bol aktualizovaný 30. 04. 2020 17:01 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Kočner vinu stále popiera, na súde vyjadril ľútosť nad vraždou Jána a Martiny

Na ďalšie pojednávanie bude predvolaný Ivan Kočner.

Marian Kočner na pojednávaní.
Marian Kočner na pojednávaní. Foto: TASR

Marian Kočner si na dnešnom pojednávaní bral slovo a svoje právo komentovať dôkazy využíval vo veľkom.

Pred Špecializovaným trestným súdom pokračovalo trinástym dňom hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Súd si vypočul známy telefonát medzi Kočnerom a Kuciakom, kde Kočner výhražným tónom hovoril, že bude hľadať špinu na Kuciakových rodičov a súrodencov a že "prestane písať". Kočner sa bránil, že to neboli vyhrážky zabitím, ale varovanie, že vyvráti všetky klamstvá, ktoré Kuciak vo svojich článkoch písal.

Pustila sa aj celá Kočnerova tlačová konferencia, na ktorej mu Kuciak kládol nepríjemné otázky ohľadom podvodov s DPH v kauze Donovaly. Aj na základe Kuciakových článkov polícia začala konať. Podľa obžaloby a obhajcov rodičov sú to dôkazy, že Kuciak svojou prácou ohrozoval beztrestnosť a majetok Kočnera. Ten to odmietol so slovami, že o ňom písali aj iní novinári a iba "idiot by nevedel, čo sa bude diať po smrti novinára."

Súd čítal aj časti Kuciakových článkov, v ktorých sa venoval Kočnerovým obchodom, majetku a ľuďom blízkym z jeho okolia. Všetko to sú podľa obžaloby dôkazy, že na objednávku vraždy novinára mal motív práve Kočner.

Ten záhadne reagoval, že polícia pracovala aj s inou verziou vraždy, ktorú nakoniec po výpovedi Zoltána Andruskóa zavrhli.

Ďalšie pojednávania budú pokračovať v máji a v júni. Súd predvolá Kočnerovho brata Ivana aj znalkyňu, ktorá Kočnerovi vypracovala psychologický posudok.

Mali by sa čítať aj správy z Threemy medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou, Petrom Tóthom a Norbertom Bödörom.

Kočner, Zsuzsová a Tomáš Szabó vinu odmietajú. V kauze však už padli dva tresty. Andruskóa odsúdil súd na 15 rokov a Marčeka na 23. 

Reportáž spracovala Zuzana Frenčáková.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ONLINE:

17.01 - ONLINE sme ukončili.

16.38 - Hlavné pojednávanie je na dnes ukončené.

16.36 - Súd odročuje hlavné pojednávanie. Ďalšie termíny budú: 18.  a 19. mája a  1., 17. a 19. júna. Na najbližšom pojednávaní by mal pred súdom vypovedať Kočnerov brat Ivan. Neskôr by mala vypovedať aj znalkyňa, ktorá vypracovala Kočnerov psychologický posudok.

16.34 - Z prítomných nemá už nikto návrhy na vykonanie ďalších dôkazov.

16.19 - Roman Kvasnica číta správu z Privatbanky, ktorá dokumentuje spomínané zmenky Penta Funding. Kočner to komentuje tým, že nerozumie, na čo je to dobré, ale nemá problém, aby sa čítali jeho majetkové pomery. Kvasnica to číta, pretože Kuciakovci žiadajú od Kočnera náhradu nemajetkovej škody.

15.46 - Prokurátor prečítal podklady k ďalšiemu autu. Kočner mal zaň platiť mesačne dvetisíc eur. Kvasnica k dôkazu povedal, že auto malo slúžiť ako odmena za vraždu Kuciaka. Vo výpovedi to povedal aj Zoltán Andruskó. Kočner reaguje, že sa nikdy netajil tým, že Zsuzsovej a jej dcére pomáhal. Nevidí nič zlé na tom, že jej platil auto.

15.43 - Kočner žiada prokurátora, aby prečítal, koľko splátok si zaplatila Zsuzsová sama. Hovorí, že 14 platieb urobila Zsuzsová a tri Kočner.

15.36 - Prokurátor číta podklady k autu značky Mercedes-Benz, ktorý bol písaný na Editu Zsuzsovú, matku Aleny Zsuzsovej. Z dokumentov k lízingu vyplýva, že splátky za auto platil Kočner alebo sa platili z účtov, ktoré patrili jeho deťom či iným blízkym ľuďom.

15.19 - Sudkyňa Sabová číta výpovede svedkov k vražde Molnára.

15.09 - Prokurátor číta znalecký posudok k zbrani, tlmiču a nábojom použitými pri vražde podnikateľa Petra Molnára.

14.47 - Súd zahrnul do rozsahu dokazovania správy z aplikácie Threema. Ide o správy, ktoré si Kočner písal s Petrom Tóthom, Alenou Zsuzsovou či s Norbertom Bödörom.

14.18 - Sudkyňa Sabová číta psychiatrický a psychologický posudok Miroslava Marčeka. Záverom je, že Marček netrpí duševnou chorobou a v čase konania vraždy dokázal rozoznať dopady svojej činnosti.

14.12 - Prokurátor číta správu od Ministerstva vnútra, v ktorej je zoznam, kto a kedy lustroval Jána Kuciaka. Ide o výpis za obdobie od 1.1. 2017 do 6.4. 2018. Medzi lustrujúcimi bol aj Pavol Vorobjov, ktorý už k veci vypovedal.

14.06 - Sudkyňa Sabová číta ďalšie listinné dôkazy. Prokurátor Turan číta správu Hydrometeorologického ústavu, ktorý súd požiadal o vypracovanie správy o počasí vo Veľkej Mači vo februári 2018.

14.06 - Slovo si vzal Kočner a vyjadruje sa k tlačovej konferencii. Znova zopakoval, že dal novinárom priestor na otázky.

14.04 - Pokračuje hlavné pojednávanie.

13.00 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku do 13.45.

12.53 - K slovu sa dostal Kočner. Hovorí, že chcel vysvetliť dôkazy o svojej pravde, ale novinári o to nemali záujem. "Usvedčil som z klamstva niekoľkých ľudí," vyhlásil Kočner.

12.52 - Roman Kvasnica poukazuje na to, že Kočner povolil na tlačovke každému novinárovi len jednu otázku. Podľa Kvasnicu tak Kočnerovi nešlo o to, aby všetky podozrenia vysvetlil. Kuciak podľa neho kládol veľmi logické otázky. Kočner ho preto radšej zastavil a nedovolil mu ďalej sa pýtať.

12.50 - Lipšic poukazuje aj na spôsob Kočnerovej komunikácie. Pomerne často spomínal slovo "opička". Lipšic narážal na Threemu, kde bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú nazýval opičkou. Kočner správy z Threemy stále spochybňuje a hovorí, že je to podvrh.

12.48 - Videozáznam z tlačovky sa skončil. Vyjadruje sa k nemu Lipšic. Hovorí, že je to dôkaz toho, že Kuciak mal podrobne naštudované podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti Kočnera a svojimi otázkami ho prichytil pri klamstve a dostal ho do úzkych.

12.32 - Kočner počas tlačovej konferencie niekoľkokrát opakoval, že slovenskí novinári klamú a vytvárajú veľmi negatívnu atmosféru v spoločnosti. Kritizoval aj vtedajších opozičných politikov, napríklad Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorí podľa Kočnera vynášajú novinárom neoverené informácie.

11.56 - Na tlačovej konferencii Kočner vysvetľoval kauzu Technopol, o ktorej písal aj Kuciak. Chcel dokázať, že novinári sa mýlia.

11.51 - Súd vyhovel Kočnerovej požiadavke a pustil celú Kočnerovu tlačovku. K dispozícii je aj na Youtube.

11.50 - Para žiada súd, aby premietol celú tlačovú konferenciu Kočnera. Trvá vyše hodiny, ale Kočner to považuje za dôležité, pretože tam vysvetľuje, ako sa novinári mýlia.

11.48 - K dôkazom sa vyjadruje aj Kočnerov advokát Marek Para. Tvrdí, že súd vykonáva dôkazy jednostranne a nie komplexe. Podľa Paru o Kočnerovi písali aj iní novinári, nie len Kuciak a tým sa súd nezaoberá.

11.42 - Súd pokračuje po krátkej prestávke. Ide sa pustiť videozáznam z tlačovej konferencie, na ktorej Kuciak konfrontoval Kočnera.

11.23 - Sudkyňa Sabová napomína Kočnera, aby sa vyjadroval stručnejšie.

11.19 - Opäť sa vyjadruje Kočner. Hovorí, že Kuciakovi sa nevyhrážal zabitím, ale tým, že vysvetlí, že sa vo svojich článkoch mýlil a tým mu zničí kariéru. Je to podľa neho to isté, ako keď neurochirurgovi dokážu, že pochybil pri operáciách. Keď chyby opakuje, nemôže byť naďalej neurochirurgom. Tiež nerozumie, prečo sa novinár obrátil na Generálnu prokuratúru a nie na políciu, ktorá má bežne riešiť tieto prípady. Podľa Kočnera to urobili len preto, aby mali o čom písať.

11.00 - K spomínanému telefonátu sa vyjadril Lipšic. Zdôrazňuje napríklad to, že Kočner povedal Kuciakovi, že sa bude zaujímať o jeho súrodencov. To podľa Lipšica znamená, že Kočner už vtedy zisťoval o Kuciakovi osobné informácie, inak by nemohol vedieť, že má súrodencov, teda minimálne dvoch. Kuciak mal naozaj dvoch súrodencov.

10.47 - Sudkyňa Sabová číta spis, podľa ktorého trestné oznámenie skončilo ako priestupok. Aj priestupkové konanie sa nakoniec zastavilo a Kočner nedostal pokutu. Voči tomuto rozhodnutiu sa v apríli 2018 odvolali Kuciakovi rodičia.

10.34 - Na súde teraz pustili telefonát medzi Kočnerom a Kuciakom.

10.25 - Sudkyňa Sabová číta trestné oznámenie, ktoré Kuciak podal na Kočnera po známom telefonáte.

10.19 - Kočner hovorí, že mu je úprimne ľúto, čo sa stalo Kuciakovi a jeho snúbenici. Hovorí, že by ich "nikdy nedal odpratať zo sveta." "Čo by som tým získal, keby Kuciak prestal písať? Iba úplný idiot by nemohol predpokladať, čo sa z takého niečoho stane," vyhlásil Kočner. Dodal, že polícia podľa neho pracovala aj s inou verziou vraždy, ale potom, čo Andruskó vypovedal "tak, ako mal", túto druhú verziu zamietli.

10.11 - Kočner hovorí o svojom portáli Na pranieri. Kočner na ňom zverejňoval informácie o novinároch, ktorí sa mu venovali. Chcel tam vraj pôvodne vyvracať nepravdy. "Najväčšou hanbou novinára je, že mu dokážete, že nepíše pravdu, že zverejňuje chodbové reči," vyhlásil Kočner.

10.05 - K slovu sa dostal Kočner. Hovorí, že nie je pravda, že by Kuciakove články ohrozovali jeho podnikanie alebo osobu. Hovorí, že kauzu Donovaly nespustil Kuciak, ale týždenník Trend. Kuciak podľa Kočnera písal o mnohých ľuďoch. Titulky mnohých článkov obsahujú Kočnerovo meno, ale nesúvisia s ním, no v titulku sa objavil vraj len preto, aby to bolo pre čitateľov zaujímavé.

"V článkoch Jána Kuciaka sa nachádza veľa nepravdivých informácií," vyhlásil Kočner. Opäť sa sťažuje na slovenských novinárov. Vraj neuverejňujú pravdu. Sudkyňa Sabová ho napomína, aby sa vyjadroval k veci.

9.56 - K článkom sa vyjadruje Lipšic. Hovorí, že sú jedným z dôkazov, že vraždu Kuciaka si objednal Kočner. Niekoré Kuciakove články boli dôležitým zvratom pri vyšetrovaní Kočnerových podvodov. Nebyť Kuciakovej investigatívnej práce, kauza Donovaly by sa ďalej nevyšetrovala a Kočner by nebol obžalovaný za neodvedenie dane a poistného.

"Domnievame sa, že tieto články sú dôležitou súčasťou mozaiky, ktoré dopĺňajú výpovede Petra Tótha či Zoltána Andruskóa," vyhlásil Lipšic s tým, že motivácia Kočnera bola kombinácia pomsty a strachu a to je podľa Lipšica veľmi nebezpečná kombinácia.

9.54 - Prokurátor Vladimír Turan číta na doplnenie ďalšie časti Kuciakovho článku.

9.47 - Sabová číta aj články, ktoré sa venovali známemu telefonátu medzi Kuciakom a Kočnerom, kde sa Kočner novinárovi vyhrážal, že bude hľadať špinu na neho a jeho rodinu. Novinári sa na tento telefonát pýtali aj vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten povedal, že Kočner robí len to, čo slovenskí novinári - hľadá špinu.

9.37 - Sabová číta tie časti článkov, ktoré súvisia s Kočnerom a Kuciak v nich poukazoval na čudné Kočnerove finančné machinácie. Kuciak písal aj o daňových rajoch či vratkách DPH, čím chcel Kočner zbohatnúť aj na úkor štátu. Články sú podľa obžaloby dôkazom, že Kuciak svojou prácou ohrozoval majetok a beztrestnosť Kočnera.

Na súde vypovedali aj Kuciakovi kolegovia. Tí vysvetlili, ako pracoval a čím bol výnimočný spomedzi slovenských novinárov. Viac o tom, čo pred súdom povedali novinári z portálu Aktuality.sk si môžete prečítať TU.

9.24 - Sudkyňa Sabová číta časti Kuciakových článkov o prepojení Ladislava Bašternáka a Kočnera, článok o Technopole, o kauze Glance House, o Jozefovi Dučákovi, ktorý s Kočnerom figuroval aj v kauze Pezinská skládka, ďalej článok o tom, ako sa Kočnerovi ľudia dostali k majetku, o zmenkách televízie Markíza či o neziskovke Maják nádeje.

Kuciak písal desiatky článkov o Kočnerovom podnikaní a pochybnom majetku.

9.23 - Sudkyňa Sabová apeluje na účastníkov konania: "Zvážte, ako sa mediálna prezentácia dotýka nerušeného priebehu procesu," vyhlásila Sabová.

9.21 - Kočner chcel ďalej namietať to, že rodičia obetí vedia o pojednávaní viac ako on. Sudkyňa ho prerušila a už mu neudelila slovo. Súd pokračuje v čítaní dôkazov.

9.15 - Kočner požiadal súd, aby aj stranu obžalovaných informovali deň vopred o dôkazoch, ktoré budú vykonávané. Podľa Kočnera je informovaná len strana poškodených. Sudkyňa Sabová reaguje, že súd nikdy neinformuje poškodených o dôkazoch, ktoré budú vykonané. Ďalej hovorí, že dnes sa budú vykonávať dôkazy, ktoré sa začali včera, teda Kuciakove články. Následne sa vykonávajú dôkazy navrhnuté prokurátorom a Threemu dnes neplánuje čítať.

Vysielať budú aj zvukový záznam z televízie TA3. Ide o tlačovú konferenciu, na ktorej Kuciak konfrontoval Kočnera otázkami ku kauze DPH podvodov na Donovaloch.

9.12 - Advokát Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica navrhuje súdu, aby preveril Kočnerov ďalší majetok. Ide o zmenky, ktoré spoločnosť Penta Funding vystavila Kočnerovi v hodnote 19 miliónov eur.

9.11 - Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic predložil súdu návrh vykonať ďalšie dôkazy. Medzi nimi nahrávku a jej písomný prepis a časť z Threemy.

9.05 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Z obžalovaných prišiel len Marian Kočner. Prítomní sú aj rodičia Jána a Martiny.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?