18. 05. 2020 08:53 , článok bol aktualizovaný 18. 05. 2020 19:26 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Kauza Kuciak: Súd bude čítať správy z Threemy a vypočuje si aj nahrávku Kočner - Trnka

Alena Zsuzsová vyhlásila, že chce vypovedať.

Dobroslav Trnka a Marian Kočner.
Dobroslav Trnka a Marian Kočner. Foto: TASR/TVNOVINY.sk

Megaproces v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračoval štrnástym dňom. Na súd prišiel aj Kočnerov mladší brat Ivan. Bratia sa na súde stretli prvýkrát po rokoch. Príbuzní obžalovaných majú právo nevypovedať a Ivan Kočner toto právo využil. Napriek tomu Ivan Kočner pred vyšetrovateľom vypovedal v prípravnom konaní. Jeho výpoveď prečítal súd na pojednávaní.

Ivan Kočner vo výpovedi uviedol, že Marian na rodinnej oslave povedal, že by bolo treba odstrániť jedného, dvoch novinárov a "potom bude pokoj". Súd čítal aj rozhovor v Denníku N, v ktorom Ivan opisoval detstvo a svoj vzťah so starším bratom. Marian sa vraj rád chválil kontaktmi na vplyvných ľudí.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová viackrát rázne upozorňovala Kočnera, ktorý sa snažil vyvracať jednotlivé odpovede Ivana Kočnera na otázky v rozhovore Denníka N. Sabová mu vysvetlila, že súd nebude posudzovať pravdivosť jeho tvrdení v mediálnych výstupoch a svojimi komentármi len zbytočne naťahuje čas.

Spoluobžalovaná Alena Zsuzsová požiadala senát o možnosť vypovedať. Bude tak môcť urobiť až potom, čo súd vykoná všetky dôkazy.

Na ďalšom pojednávaní (19.5.) bude súd čítať komunikáciu z aplikácie Threema. Súd si vypočuje aj nahrávku medzi Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Reportáž spracoval Michal Hečko.

 

TIP: Kto je Dobroslav Trnka? Jeho pravú tvár a kontakty odhalilo až Kočnerovo video.

Kočner, Zsuzsová a Tomáš Szabó vinu z vraždy odmietajú. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

ONLINE:

16.18 - ONLINE sme ukončili.

16.07 - Prokurátor Vladimír Turan hovorí novinárom, že nechce komentovať taktiku obhajoby a ich snahu spochybniť Threemu. Dodáva však, že o Threeme už rozhodol iný senát Špecializovaného trestného súdu a o jej legálnosti nepochybuje.

15.57 - Súd prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať bude zajtra (19.5.).

15.54 - Szabó požiadal senát, aby sa hlavné pojednávanie zajtra (19.5.)  konalo v jeho neprítomnosti.

15.51 - Marek Para hovorí, že má správu zo Švajčiarska, že naposledy bolo zaznamenané prihlásenie do Kočnerovej Threemy v júli 2019, čo má byť dôkaz, že s aplikáciou bolo manipulované.

15.43 - Po prestávke, počas ktorej sa senát radil, pokračuje pojednávanie. Senát prijal Lipšicov návrh a vypočuje si nahrávku, na ktorej je rozhovor medzi Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Aj Lipšic navrhol čítať vybrané časti komunikácie z Threemy, ktoré sa môžu týkať objednávky vraždy.

15.13 - Kočner hovorí, že podľa neho bola komunikácia z Threemy získaná nezákonne a bolo s ňou manipulované. Sudkyňa ho napomína, že hovorí nepravdy.

15.01 - Kušnírovej advokát Roman Kvasnica navrhuje, aby sa čítala aj komunikácia medzi Kočnerom a Zsuzsovou z dní 5. a 9. februára 2018, teda tesne pred vraždou Jána a Martiny.

14.57 - Sabová avizuje, že zajtra plánuje súd čítať komunikáciu z aplikácie Threema.

14.48 - Sabová číta majetky ostatných obžalovaných Szabóa a Zsuzsovej.

14.37 - Sudkyňa číta ďalšie listiny, vrátane detailov Kočnerovho majetku. Sú medzi nimi aj zmenky Penty, ktoré Kočner vlastní. Celková hodnota zmeniek v prospech Kočnera je viac ako 11 miliónov eur.

14.09 - Výsluch Mikulaja sa skončil a pokračovať bude 1. júna. Súd pokračuje čítaním listinných dôkazov.

13.41 - Pred senát si už sadol znalec Dušan Mikulaj. Mikulaj pracuje v Policajnom zbore na odbore počítačovej kriminality. Sudkyňa Sabová číta, čo všetko žiadali vyšetrovatelia od mobilných operátorov. Žiadali najmä lokalizačné údaje.

13.40 - Zsuzsová chce vypovedať, ale sudkyňa Sabová ju poúča, že obžalovaní môžu vypovedať až po vykonaní všetkých dôkazov.

13.37 - Slovo si vypýtala Alena Zsuzsová. Vyjadruje sa k znaleckému posudku Vitekovej. Hovorí, že žiadna zo stôp nepatrila obžalovanému Marčekovi. Zsuzsová opisuje, čo Viteková zistila v posudku a hovorí, že to vyvracia Marčekovu výpoveď.

13.36 - Po prestávke pokračuje pojednávanie.

12.25 - Pojednávanie bude pokračovať po obedňajšej prestávke, ktorá je vyhlásená do 13:30.

12.15 - Advokát Neszméry číta ďalší znalecký posudok trasologických stôp.

11.50 - Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry číta znalecký posudok znalkyne Vitekovej. Posudok sa týka vecí, ktoré boli zaistené u Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. Viteková skúmala trasologické stopy topánok oboch mužov. Skúmala stopy z ich topánok a porovnávali ich so stopami, ktoré boli zaistené na mieste trestných činov. Viteková v posudku nepotvrdila, ani nevyvrátila, že na mieste činu sa našli stopy topánok Tomáša Szbabóa.

11.45 - Po prestávke pokračuje pojednávanie. Na žiadosť advokáta Aleny Zsuzsovej súd vypočuje znalkyňu Janu Vitekovú z odboru trasológie.

11.30 - Sudkyňa prerušuje Kočnerov prednes a vyhlásila prestávku. Hovorí, že je jej povinnosťou zabezpečiť, aby súdny proces nebol zbytočne naťahovaný.

11.27 - Kočner stále rozoberá článok z Denníka N a snaží sa vyvrátiť viaceré Ivanove tvrdenia. Sudkyňa opakuje, že súd nebude prihliadať na vyjadrenia v článku.

11.25 - Sabová druhýkrát upozorňuje Kočnera, aby sa vyjadroval k veci jasne, stručne a výstižne. Kočner detailne opisuje rodinnú dovolenku z detstva.

11.23 - Sudkyňa Sabová upozornila Kočnera, že súd nebude posudzovať obsah novinového článku a nebude overovať pravdivosť tvrdení z rozhovoru. Kočner však napriek tomu chce vyvracať niektoré vyjadrenia Ivana Kočnera. Podľa Mariana je to dôležité, pretože tým ukazuje, že jeho brat Ivan klame.

11.19 - Kočner sa vyjadruje k spomínanej oslave, kde mal bratovi povedať, že treba odstrániť jedného novinára. Podľa Kočnera je nezmyselné, aby takéto niečo povedal bratovi, s ktorým sa roky nevidel a neschádzal.

11.15 - K prečítaným dôkazom sa vyjadruje Marian Kočner. "Ja som človek, ktorý hovorí overiteľné fakty. Môj brat je umelec. Keď ja poviem 5, tak to znamená 5. Môj brat povie niečo medzi 2 a 7," vyhlásil Marian Kočner.

10.57 - Ivan sa s Marianom naposledy stretol na oslave jeho 50. narodenín v golfovom areáli v Báči.

10.53 - Ivan v rozhovore povedal aj to, že Mariana strelil do nohy mafián Ján Takáč. Mali vraj nedorozumenia ohľadom Technopolu.

10.51 - Ivan Kočner v článku opisuje detstvo a vzťah s bratom Marianom. Marian je starší o osem rokov. Vyrastali v Ružomberku a po tom, čo Marian nastúpil na vysokú školu do Bratislavy, stretávali sa už menej.

Kočnerov brat Ivan.
Kočnerov brat Ivan. Foto: TASR
 

10.44 - Právnik Para číta spomínaný článok z Denníka N.

10.36 - Ivan tiež spomínal rodinnú oslavu, na ktorej sa s Marianom bavili o novinároch a žurnalistike. Marian mu vtedy vraj povedal, že jedného novinára "treba dať dole a bude pokoj." Ivan reagoval, že takto sa veci nemôžu riešiť a ďalej už túto tému nerozoberali.

Marian vraj často hovoril o vplyvných ľuďoch, s ktorými sa pozná. Spomenul prezývku Maznák. Ide o bývalého podpredsedu parlamentu Martina Glváča. Podľa Ivana sa Marian do istej miery len chválil. Nevie však, do akej miery mal naozaj dosah na vplyvných ľudí.

10.33 - Ivan vyšetrovateľovi povedal, že časom boli jeho stretnutia s bratom sporadické. Marian podľa neho rodinu nevyhľadával a ani oni nevyhľadávali jeho spoločnosť, ale rozhádaní neboli.

10.32 - Ivan Kočner odchádza z pojednávacej miestnosti. Sudkyňa číta Kočnerovu výpoveď z prípravného konania.

 

10.30 - Po porade senátu sa súd rozhodol, že novinový článok zahrnie do dokazovania.

10.23 - Marian Kočner hovorí, že jeho brat Ivan je nedôveryhodný svedok. Článok z Denníka N chce prečítať preto, aby poukázal na jeho nepravdivé tvrdenia.

10.16 - Kočnerov právnik Para navrhuje, aby bola výpoveď Ivana Kočnera prečítaná a zároveň, aby bol prečítaný aj článok Denníka N, v ktorom sa Ivan Kočner vyjadruje o svojom bratovi Marianovi. Ide o rozhovor s Ivanom Kočnerom, v ktorom hovorí, že po medializovaní vraždy Jána a Martiny mu napadlo, že za vraždou môže byť jeho brat.

10.14 - Ivan Kočner bol vypočutý v prípravnom konaní v máji 2019. V prípravnom konaní pred vyšetrovateľom vypovedal a jeho výpoveď môže byť pred súdom prečítaná.

10.11 - Pred súd predstúpil Ivan Kočner. Kočner vyhlásil, že sa rozhodol nevypovedať. Ako brat obžalovaného má na to právo.

10.09 - Súd sa teraz nebude zaoberať námietkou, ktorú vzniesol Para a pokračuje v dokazovaní. Sudkyňa Sabová poúča svedkov Kočnera a Mikulaja o ich právach a povinnostiach.

10.04 - Kušnírovej advokát Kvasnica hovorí, že bola len otázka času, kedy sa obhajoba dostane k procesným námietkam.

10.02 - Para navrhol opätovné vypočutie expertov Europolu. Prokurátor Novocký ocenil jeho úsilie, ale nesúhlasí s námietkou.

9.42 - Kočnerov obhajca Marek Para navrhuje, aby bol v súvislosti s komunikáciou z aplikácie Threema pribratý znalec a urobil znalecký posudok. Para hovorí, že podľa rozhodnutia Ústavného súdu dáta zo smartfónu sú považované za počítačové dáta. Vyžadujú si preto iný postup pri extrahovaní ako dáta z bežného mobilu, z ktorého sa dá len telefonovať sms-kovať.

9.26 - Sudkyňa poučila obžalovaných o ich právach. Alena Zsuzsová vyhlásila, že chce vypovedať.

9.20 - Sudkyňa Sabová opäť upozorňuje médiá, ktoré informujú o pojednávaní. Spomína portál Eurorespekt.sk, ktorý podľa Sabovej narúša nezávislosť súdu. Sabová povolila redaktorke tohto portálu Jane Teleki vstup na pojednávania v kauze vraždy Jána a Martiny. Prokurátor Juraj Novocký oznámil, že o článkoch vie a prokuratúra už vo veci koná.

9.16 - Prišiel aj expert na počítačovú kriminalitu Dušan Mikulaj.

9.07 - Na pojednávanie prišli všetci traja obžalovaní.

9.02 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára dnešné pojednávanie.

Rodičia zavraždenej dvojice.
Rodičia zavraždenej dvojice. Foto: TASR
 

8.57 - Do budovy súdu v Pezinku prišiel Kočnerov brat Ivan. Nevyjadril sa, či bude vypovedať. Sú tu aj rodičia zavraždenej dvojice. Povedali, že s Ivanom Kočnerom sa poznajú a podľa Zlatici Kušnírovej to bude mať dnes ťažké.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?