19. 05. 2020 09:04 , článok bol aktualizovaný 19. 05. 2020 19:14 | PEZINOK/BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Súd si vypočul, čo si písal Kočner so Zsuzsovou pred aj po vražde Jána a Martiny

Peter Tóth poslal Kočnerovi Kuciakovu adresu, obžalovaný to pred súdom poprel.

Alena Zsuzsová a Marian Kočner.
Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Foto: koláž TV Markíza/TASR

Pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára.

Pred súdom sa čítali správy medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou od konca januára 2018 až po koniec februára, kedy došlo k vražde Jána a Martiny.

Na pojednávaní boli z obžalovaných prítomní Kočner a Zsuzsová a vyjadrovali sa k jednotlivým prečítaným správam. Tvrdili, že si nikdy nepísali o vražde, ale o plánovanej Kočnerovej politickej strane Cieľ. Kvôli nedostatočnému počtu podpisov, stranu nakoniec ministerstvo vnútra nezaregistrovalo.

Podľa obžalovaných bola práve toto ústredná téma ich konverzácií. Podľa obžaloby a právnikov rodičov obetí sú správy dôkazom, že vraždu plánovali a Zsuzsová ju vybavovala.

Prokurátor prečítal aj správy medzi Kočnerom a Petrom Tóthom. V jednej zo správ poslal Tóth Kočnerovi Kuciakovu adresu. Kočner túto správu poprel a povedal, že nikdy ju nedostal.

Kočner, Zsuzsová a Tomáš Szabó vinu popierajú. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

Pojednávanie bude pokračovať 1.júna. Vypovedať bude expert na počítačovú kriminalitu Dušan Mikulaj.

Pozrite si reportáž Michala Hečka.

 

Všetko podstatné, čo odznelo na včerajšom pojednávaní, sa dočítate TU.

ONLINE:

16.51 - ONLINE sme ukončili.

16.41 - Kočnerov advokát Marek Para bilancuje dnešný deň. Hovorí, že prečítané správy nedokazujú vinu jeho klientovi. Spochybňuje aj autenticitu celej komunikácie z Threemy. Hovorí, že sa budú pýtať, koľko prihlásení do Kočnerovej Threemy bolo zaznamenaných.

16.28 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová prerušuje hlavné pojednávanie. Pokračovať sa bude 1.júna, kedy bude pokračovať aj výsluch znalca Dušana Mikulaja.

15.59 - Lipšic vysvetľuje, že správy potvrdzujú aj to, že Zsuzsová sa s Kočnerom stretla osobne v Báči. Podľa Andruskóovej výpovede si pár dní po vražde pýtali Marček a Szabó viac peňazí, pretože vražda vyvolala veľký spoločenský ohlas. Zsuzsová a Kočner vysvetľujú, že sa osobne stretli len preto, aby prediskutovali týždenný pobyt Zsuzsovej dcéry a jej spolužiačky v lyžiarskom stredisku. Kočner mal zabezpečiť, že sa o nich bude starať hotelový personál.

15.41 - Po prestávke pokračuje čítanie správ. Lipšic prečítal správu, ktorú poslala Zsuzsová Kočnerovi. Píše v nej:

„Počuj, niečo mi napadlo. Ohľadom toho, čo si včera dal rybičkám. Nemyslíš, že tomu, kto to krmivo robil to potom dôjde? Nebojíš sa, že za to potom bude aj niečo chcieť? A možno dokonca ani nie len raz?“ Kočner tvrdí, že sa bavili o Pavlovi Ruskovi a jeho záväzkoch. Pred tým sa vraj naozaj bavili aj o rybičkáh v akváriu a smiali sa, že Ruska tie rybičky zjedia.

15.20 - Dvojica si písala aj o tom, či má sledovacie komando pokračovať v sledovaní "Lipsteina" a "Križiaka". Sú to prezývky pre Lipšica a Milana Krajniaka.

15.16 - Kočner si s Tóthom písal aj 26. februára, keď sa verejnosť dozvedela o vražde. „Bratm, to, co sa stalo, islo mimo nas, dufam," napísal Tóth Kočnerovi. Ten ho ubezpečoval, že určite s tým nemajú nič spoločné a že podľa jeho informácií sa Kuciak "je*al do nejakej veľkej ruskej veci."

14.52 - V ďalších správach dostal Kočner Kuciakove osobné údaje. Kočner popiera aj túto správu.

14.50 - Prokurátor číta správy medzi Kočnerom a Petrom Tóthom, ktorý mal v Kočnerovom mobile prezývku Peter Agent alebo Woland. Podľa správ si Kočner pýtal od Tótha kópiu pasu nejakej osoby. Kočner reaguje, že takáto konverzácia nikdy neprebehla a nikdy nezháňal žiadnu kópiu pasu.

14.35 - Zsuzsová sa naváža do Lipšica. "Keď si vypisoval so mnou, nebol taký múdry," vyhlásila. Podľa Zsuzsovej Lipšic klame a zavádza. Sudkyňa Sabová ju upozornila, aby sa o procesných stranách nevyjadrovala hanlivo.

14.15 - Kočner Zsuzsovej písal, keď sa vrátil z výsluchu. Povedal, že "čapice" obdivovali jeho Bentley a pokecali si. Čapicami myslel Kočner policajtov. Zsuzsová sa ďalej rozhorčovala nad médiami, ktoré označovali Kočnera ako toho, s kým mal Kuciak konflikty. Zsuzsová ho nabádala, aby podal na novinárov trestné oznámenia.

14.00 - Kočner si so Zsuzsovou písali aj o tom, ako ho predvolal vyšetrovateľ na výsluch. Zsuzsová sa rozčuľovala, že médiá na neho hádžu vinu. Kočner pred súdom povedal, že Jaroslav Haščák spôsoboval Zsuzsovej problémy. Viac nekonkretizoval.

13.48 - Sudkyňa Sabová prerušila Kočnera a upozornila ho, aby sa vyjadroval stručnejšie a k veci. Zsuzsová si pýtala slovo, ale Sabová jej ho neudelila. Prokurátor pokračuje v čítaní správ.

13.45 - Po prestávke pokračuje hlavné pojednávanie. Kočner kritizuje rozhodnutie súdu, že Andruskó bol vyčlenený na samostatné konanie, pretože ho nemôže konfrontovať.

12.39 - Súd vyhlásil obedňajšiu prestávku.

12.37 - Kvasnica hovorí, že podľa Andruskóa sa so Zsuzsovou stretol 22. februára. Vtedy jej oznámil dve zlé správy: Ján Kuciak nebol unesený a zavraždená bola aj jeho snúbenica Martina. Následne Kočnerovi napísala správu: „A je to fpi*i."

12.29 - Zsuzsová po vražde písala Kočnerovi, že jeden zub jej už naozaj vypadol. Podľa obžaloby tým Kočnerovi oznámila, že došlo k vražde. Podľa Zsuzsovej to nesedí, lebo v ten deň nekomunikovala s Andruskóm, takže o vražde sa nemala ako dozvedieť.

12.19 - Kvasnica poukazuje aj to, že Kočner upozornil Zsuzsovú, aby nepísala príliš veľa detailov. Kočner reaguje, že opäť išlo o jeho politickú stranu. Vraj to už nechcel toľko riešiť.

11.55 - Kočner hovorí. že emotikon smrtky a číslo 50 znamenali, že vyhodil 50-tisíc eur na politickú stranu, ktorú mu nezaregistrovali. Podľa Daniela Lipšica táto interpretácia nedáva zmysel. Nikde v konverzácii sa nespomína politická strana ani zber podpisov.

11.50 - 50-tisíc bola odmena, ktorú podľa obžaloby zaplatil Kočner za Kuciakovu vraždu.

11.48 - Večer si znova písali o zuboch a vymenili si aj správy, o ktorých sme už informovali.

Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy.
Kočner a Zszusová si písali aj v deň vraždy. Foto: TVNOVINY.sk
 

11.34 - Prokurátor číta správy, ktoré si vymenili v deň vraždy 21. februára. Zsuzsová napísala, že mala zlý sen o zuboch. Podľa Zsuzsovej to znamenalo, že niekto zomrie. Obžalovaná vysvetľuje, že naozaj rozoberali jej sen a že si v ten deň čítala aj snár.

11.25 - Večer 20. februára písala Zsuzsová Kočnerovi, že ju už nebaví, že sa niektoré veci vlečú a dlho trvajú a musí ich ísť riešiť. Podľa Kočnera sa vtedy rozprávali o neúspešnom zbere podpisov pod jeho politickú stranu.

Kvasnica však upozorňuje, že strana Cieľ bola ministerstvom vnútra odmietnutá 8. februára, takže nemohla po tomto dátume zbierať podpisy.

11.00 - Zsuzsová s Kočnerom si často písali o počasí a snehu. Podľa obžaloby to bol ich krycí jazyk, ktorým sa rozprávali o vražde. Zsuzsová hovorí, že sa naozaj rozprávali o počasí a že neznáša sneh, z ktorého má strach a traumu z autonehody.

"Nemá to nič spoločné s vraždou. To je absurdné," vyhlásila Zsuzsová.

10.46 - Pred vraždou bola Zsuzsová nervózna a písala Kočnerovi, že niekedy treba na ľudí kričať a podajú najlepší výkon. Podľa Kvasnicu to sedí s výpoveďou Zoltána Andruskóa, ktorý tvrdil, že na neho Zsuzsová tlačila a hnevala sa, že sa vražda stále odkladala.

10.36 - Dvojica si písala aj 18. februára, teda tesne pred vraždou. "Toto keď vyjde tak to bude vrchol môjho umenia. Myslím vrchol doteraz !!!!!! S tým USB sa asi nepodarilo nič ..." napísal Kočner Zsuzsovej. Podľa obžaloby si písali o vražde.

10.26 - Kočner tesne pred vraždou napísal Zsuzsovej: „Politická kariéra závisí aj od toho či som vy*ebal von oknom 50 litrov alebo nie." Podľa Romana Kvasnicu je to narážka na sumu, koľko mal Kočner zaplatiť za vraždu Jána Kuciaka. Ak by nebol zavraždený, Kočner mohol byť stíhaný za ekonomickú trestnú činnosť a ohrozilo by to jeho politickú kariéru. Kočner založil politickú stranu Cieľ. Nebola však zaregistrovaná na ministerstve vnútra.

10.06 - Päť dní pred vraždou bol Kočner veľmi nervózny. Zsuzsovej písal "prečo to tak dlho trvá". Zsuzsová hovorí, že sa rozprávali o jej dcére a billboardoch, ktoré mali vyvesiť v trenčianskom kraji. Jej dcéra robila reklamu značke luxusných šiat. Celá kampaň, s ktorou Kočner finančne Zsuzsovej pomáhal, meškala. Na to vraj Kočner narážal v správach.

9.50 - Prokurátor číta správy z februára 2018. Zsuzsová sa Kočnera pýtala, či "rieši interiéry na USB kľúči." Zsuzsová sa k tomu vyjadruje a hovorí, že pre Kočnera vyberala reality a kancelárske priestory.

9.49 - K správam sa vyjadril aj Kočner. Hovorí, že s jeho mobilom bolo manipulované a aj do Threemy boli doplnené správy.

9.42 - Zsuzsová vysvetľuje časť svojej komunikácie. S Kočnerom sa vraj bavila o prerábke izby svojej dcéry. Veta o tom, či všetci rozumejú, čo majú robiť bola vraj o maliaroch a robotníkoch, ktorí rekonštruovali izbu.

"Ja si myslím, že som túto komunikáciu vysvetlila. Nemám problém doručiť súdu dôkazy o prerábke," vyhlásila Zsuzsová.

9.34 - K správam sa vyjadruje Zsuzsová. Hovorí, že v jej zaistenom mobile sa nenašli žiadne správy z Threemy a že Kočnerove správy boli získané neoprávnene, pretože jeho mobil odovzdal Peter Tóth polícii. Hovorí tiež, že správy, ktoré sa prečítali sú vytrhnuté z kontextu.

9.32 - Prokurátor číta správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou. Kočner napísal: „Tak nám pekne nasnežilo." Bolo to v januári 2018. Navzájom sa upokojovali, že všetko ide podľa plánu.

9.27 - Sudkyňa Sabová vyzvala prokurátora Vladimíra Turana, aby vykonal dôkaz a aby nezasiahol do osobnostných práv tretích osôb.

9.15 - Súd bude čítať Kočnerove správy so Zsuzsovou a Petrom Tóthom.

9.10 - Daniel Lipšic predkladá fotografie, ktoré majú dokazovať, že novinárka Jana Teleki je vo svojej práci ovplyvnená obhajobou obžalovaných.

9.09 - Alena Zsuzsová požiadala senát o slovo. Hovorí, že chce vypovedať a chce odpovedať na všetky otázky, ale chce, aby jej to bolo umožnené pred skončením dokazovania. "Mám na to právo," vyhlásila.

9.08 - Predsedníčka senátu Ruženy Sabová otvára hlavné pojednávanie.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?