01. 06. 2020 08:00 , článok bol aktualizovaný 01. 06. 2020 17:17 | PEZINOK/Katarína Kiššová

Vražda Kuciaka: Zsuzsovej sa nepáčia médiá a senát, Kočner je podľa psychologičky napraviteľný

Súd si vypočul aj známu nahrávku Kočner - Trnka.

Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračovalo hlavné pojednávanie šestnástym dňom. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa síce zmiernili, no súdu sa môže zúčastniť len obmedzený počet novinárov.

Hneď na úvod pojednávania si vzala slovo obžalovaná Alena Zsuzsová. Skritizovala médiá, obhajcov rodičov obetí a dokonca aj senát Špecializovaného trestného súdu. Senát pod vedením Ruženy Sabovej vraj dovolil advokátovi Danielovi Lipšicovi, aby riadil celý tento proces.

Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry vyhlásil, že jeho klientka mala blízky vzťah s Lipšicom. Ten to nechcel komentovať. Senát Zsuzsovej pripomienky neprijal a sudkyňa Sabová upozornila advokátov, aby nezdržiavali konanie a aby si obžalovaní dávali pozor na urážlivé správanie.

Alena Zsuzsová na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Alena Zsuzsová na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

Pred súdom vypovedala aj znalkyňa Elena Fortis, ktorá vypracovala Kočnerov psychologický posudok.

V ňom napísala, že Kočner má egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi, má zvýšenú potrebu získať ocenenie, obdiv a stať sa stredobodom pozornosti. Znalkyni nepriamo poprel účasť na vražde. Povedal, že na súde ešte nevypovedal a nepovie jej nič, čo ešte nepovedal pred súdom. Povedal jej však, že si vraždu neobjednal a neurobil nič zlé.

Podľa znalkyne novinár ohrozoval Kočnerov majetok a spoločenský status. Tým sa u neho mohla aktivovať agresia. V posudku tiež uvádza, že Kočnerova resocializácia je možná a priaznivá. To znamená, že po odpykaní trestu sa obžalovaný môže napraviť. Pre súd je to dôležitá informácia, pretože aj od nej závisí, či obžalovaný dostane doživotie alebo nižší trest.

Súd si vypočul aj známu nahrávku rozhovoru medzi Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Kočner v ňom vulgárne nadáva Trnkovi potom, čo sa dozvedel, že Trnka má u seba kópiu nahrávky Gorila, ktorou mal vraj vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka. Viac sa o tejto téme dočítate TU.

Pred súdom vypovedal aj expert na počítačovú kriminalitu Dušan Mikulaj. Znalec vyhlásil, že Zsuzsovej a Kočnerov mobil sa k sebe priblížili 22. februára 2018, teda deň po vražde. Podľa vyšetrovania sa mali stretnúť a Kočer mal dať Zsuzsovej peniaze. Kočner to odmieta. Podľa Lipšica Mikulajova analýza potvrdzuje správy z Threemy, podľa ktorých sa obžalovaní dohadovali na stretnutí tesne po vražde.

Pojednávanie bude pokračovať 17. a 19. júna.

Takto vyzeral šestnásty deň pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

 

Na predchádzajúcom pojednávaní sa pred súdom čítali správy z Kočnerovej Threemy.

Čítajte tiež: Rodičia Jána Kuciaka sa dostali k novým informáciám. Týkajú sa Roberta Krajmera.

Jozef a Jana Kuciakovci na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Jozef a Jana Kuciakovci na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR
 

Z vraždy Jána a Martny sú obžalovaní Kočner, Zsuzsová a Tomáš Szabó. Tí vinu popierajú. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?