09. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Turistické trasy na Slovensku, pozreli sme sa na ich náročnosť

Našli sme aj turistické trasy pre rodičov s deťmi.

Kriváň.
Kriváň. Foto: shutterstoc.com/Roman Vanur

Tento rok väčšina Slovákov plánuje stráviť dovolenku na Slovensku. Okrem návštevy hradov, zámkov, jaskýň a ZOO Slováci plánujú zdolať aj naše hory. Na Slovensku však máme celú sieť trás, dokopy až 14-tisíc kilometrov označených turistických chodníkov. Práve preto nie je jednoduché rozhodnúť sa, ktoré sú pre vás vhodné.

Pozreli sme sa na viaceré trasy a rozdelili sme ich do štyroch skupín. Prvú skupinu tvoria úplne jednoduché trasy vhodné aj na vychádzku s malými deťmi, následne budú ľahké, stredne ťažké a ťažké trasy.

Pre rodičov s aktívnymi deťmi

Ak máte doma aktívne deti, ktoré milujú prírodu, určite by ste sa s nimi mali vybrať na jednoduchšiu turistiku. Jednou z nich je aj náučný chodník Kvetnica. V tejto oblasti sa nachádza hneď niekoľko nenáročných okruhov s krásnymi výhľadmi na Vysoké Tatry. Cesty lemujú potôčiky, rôznorodá flóra a stretnúť môžete aj muflóny a srnky. Ak si naplánuje trasu z Čertovice do Demänovskej doliny cez Ďumbier a Chopok, môžete si objednať izbu na jednu noc a oddýchnuť si na chate.

Ďumbier.
Ďumbier. Foto: shutterstock.com/Kayo
 

Rovnako vhodný je aj Náučný chodník Pavčia Lehota. Ide o nenáročnú turistiku vhodnú aj pre deti. Náučný chodník má jedenásť sprievodných tabúľ. Nachádzajú sa tu viaceré atrakcie, napríklad vyhliadková veža či drevený artikulárny kostol. Cestou môžete v diaľke uvidieť pasúce ovečky, ale aj prechádzajúce sa jelene.

Ľahké turistické trasy

Medzi jednoduchšie turistické trasy patrí Prírodná rezervácia Devínska Kobyla. Nachádza sa v Malých Karpatoch a dĺžka prejdenia sa odhaduje na približne päť hodín. Náročnosť trasy je naozaj nízka, takže je ideálna na začiatok vášho výletu. V lokalite žijú viaceré chránené a ohrozené druhy zvierat. Stretnúť môžete aj kamzíky. Cestou uvidíte vodopády, krásne doliny, prejdete serpentíny, ale aj reťazové úseky.

Ďalšie trasy vhodné pre nenáročných turistov a aj pre rodiny s deťmi sú Machy. Je to veľmi pekná nenáročná túra s krásnym výhľadom. Trasa trvá približne tri hodiny, pripočítať by ste si však k tomu mali čas na oddych. Machy sú v nadmorskej výške 1 202 m. n. m. a z ich vrcholu vás bude čakať výhľad na Zuberec.

Tomášovský výhľad.
Tomášovský výhľad. Foto: shutterstoc.com/Radu Cadar
 

Kvačianska a Prosiecka dolina je v oblasti Chočských vrchov. Ide o nenáročnú, ale dlhšiu túru s krásnym výhľadom a tiesňavami. Je to najkrajšia turistická trasa v Chočských vrchoch. Predpokladaná dĺžka trasy je šesť hodín. Cestou uvidíte doliny, potok, ale aj drevené vodné mlyny. Pre väčšiu bezpečnosť sú na niektorých úsekoch oceľové rebríky a upevnená reťaz.

Medzi naozaj unikátne výhľady patrí ten zo skaly na Tomášovskom výhľade. Približne hodinová túra sa nachádza v Slovenskom raji a je asi tri a pol kilometra dlhá. Výstup hore zvládnu hravo aj deti a seniori.

Stredne ťažké turistické trasy

Ak sa vyberiete na stredne náročné turistické cesty, mali by ste už zvážiť svoje fyzické schopnosti. V niektorých prípadoch si viete pomôcť lanovkami alebo si úsek rozdeliť na viacero častí s prestávkami. Ide totižto o dlhšie trasy, ktoré sú vhodné pre zdatnejších turistov.

V Malých Karpatoch by ste si určite nemali nechať ujsť trasu na vrch Záruby. Ak si vyberiete trasu popri hradu Ostrý Kameň a jaskyni Driny, čakajú vás aj krásne kultúrne zážitky. Trasa je dlhá približne 24 kilometrov a vyhradiť by ste si na ňu mali niečo vyše šesť hodín iba na prejdenie.

Súľovské skaly.
Súľovské skaly. Foto: shutterstoc.com/Miroslava Durcatova
 

Stredne náročná túra so zaujímavými scenériami vás čaká aj na Roháčskych plesách. Cestou vás čaká prechádzka okolo Ťatliakového jazera, bývalá Ťatliakova chata a krásne serpentíny vedúce do Spálenej doliny. Trasa by mala trvať do šesť hodín.

Priam rozprávková cesta vedie na Súľovké skaly. Trasa trvá približne osem hodín a jej dĺžka je vyše 16 kilometrov. Skaly majú veľa otvorov, ktoré tvoria okná a brány. Turistické cesty sú vedené hlbokými tiesňavami, roklinami a dolinami.

Ťažké turistické trasy

Vedú na hrebene, štíty a sedlá. Vhodné sú pre skúsených vysokohorských turistov. Spravidla sú na nich úseky v náročnom teréne, kde sú miesta zabezpečené reťazami a používanie rúk pre udržiavanie rovnováhy je nevyhnutnosťou.

Jedna z naozaj náročných túr s vysokým prevýšením je trasa na Plačlivé. Patri medzi najnáročnejšie na Slovensku, avšak výhľad z nej naozaj stojí za to. Veľmi podobná je aj trasa na Bielovodskú a Javorovú dolinu. Cestou sa vám okrem majestátnych hôr naskytne pohľad aj na vodopády.

Roháč - panoramatický výhľad.
Roháč - panoramatický výhľad. Foto: shutterstoc.com/TTstudio
 

Medzi symbol Slovenska určite patrí Kriváň. Túra naň je považovaná za naozaj náročnú, celodennú turistiku s namáhavými výstupmi aj zostupmi. Kriváň sa však pokladá za jeden z najkrajších vrchov našich hôr. Za náročnú turistickú trasu sa označuje aj výstup na Ostrý Roháč. Cesta by mala trvať takmer deväť hodín. V niektorých úsekoch je bezpečnejšie zaistiť sa reťazami. Panoramatický výhľad z jeho vrcholu sa považuje za jeden z najkrajších.

Inšpiráciu na turistiku môžete nájsť aj v tomto videu:

Zdroj: YouTube - Hike teh World 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?