17. 06. 2020 08:56 , článok bol aktualizovaný 17. 06. 2020 16:40 | PEZINOK/kk, TASR

Marian Kočner vypovedal pred súdom: Vraždu som si neobjednal, Kuciak ma neohrozoval

Vypovedať by chcela aj Alena Zsuzsová.

Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Marian Kočner na pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Foto: TASR

Pred Špecializovaným trestným súdom pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Marian Kočner sa rozhodol prehovoriť a pred senátom vypovedal. Vyhlásil, že vraždu si neobjednal a že odsúdený Miroslav Marček si vo svojej výpovedi vymýšľal. Spochybňoval aj Zoltána Andruskóa a Petra Tótha.

Rozoberal aj Kuciakove články. Podľa Kočnera ho novinár neohrozoval a nevenoval mu veľkú pozornosť. Tvrdil teda, že nemal motív na vraždu.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová zahrnula do dokazovania nové dôkazy vrátane správ telekomunikačných operátorov, bánk a evidenčných kariet vozidiel obžalovaných.

Na margo záznamov telekomunikačných operátorov uviedla Sabová, že nimi chce dopĺňať svedeckú výpoveď kriminalistu z oblasti IT Dušana Mikulaja. Ten vypovedal na súde viackrát, naposledy práve k pohybu telefónov obžalovaných, ktorý vyskladal zo správ operátorov. Vtedy uviedol, že na viacero otázok obžalovaného Kočnera môže odpovedať najmä telekomunikačný operátor.

Ku správam z bánk a evidenčným kartám vozidiel obžalovaných uviedla Sabová, že ich súd vyžiadal za účelom overenia majetkových pomerov obžalovaných.

Súd vykonal aj vecné dôkazy. Prokurátor Juraj Novocký ukázal pred súdom kukly, putá, puzdro na zbraň, bundu, peniaze a mobil.

Súd sa oboznámil aj s vecami, ktoré našli u Aleny Zsuzsovej. Našli u nej 23-tisíc eur. Zsuzsová povedala, že peniaze jej dal koncom roka 2017 Kočner s tým, že keď sa stane niečo jej alebo jemu, aby jej dcéra mala z čoho žiť. Zsuzsová tvrdí, že polícia jej vzala osem telefónov a v zápisnici je ich len šesť.

V jednom telefóne našli policajti vraj len dva kontakty: jej a kontakt na úrad vlády.

Kočner, Zsuzsová a aj Tomáš Szabó stále odmietajú vinu. Zvyšní obžalovaní už poznajú svoje tresty. Zoltána Andurskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy a Miroslav Marček, ktorý sa k streľbe priznal, dostal 23 rokov.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ONLINE:

16.38 - Pojednávanie je prerušené do 19. júna. ONLINE sme ukončili.

16.37 - Kočner odmietol odpovedať na otázky advokátov rodičov obetí. Súd tak ukončil jeho výsluch.

16.22 - "Pán Kuciak ma vôbec nijako neohrozoval," vyhlásil Kočner.

15.59 - Kočner rozoberá články Jána Kuciaka. Snaží sa dokázať, že nebol Kuciakovou témou číslo jeden. Číselne vypočítava, koľko percent obsahu v jednotlivých článkoch je venovaných práve jemu. Kočner vyvodzuje záver, že Kuciak sa mu nevenoval do takej miery, aby ho Kočner nenávidel.

15.54 - Kočner vyhlásil, že Tóth sa nabúral do vládnej siete Govnet. Niekoľko dní po útoku sa vraj informácia potvrdila.

Tiež hovorí, že Tóth si vymazal mobil pred tým, než ho odovzdal polícii a deň pred tým si vložil na účet vysokú sumu peňazí.

15.43 - Kočner poukazuje napríklad na to, že Tóth najprv tvrdil, že s Kočnerom sa o Kuciakovi nerozprávali, no rozoberali iných novinárov. Neskôr zase vyhlásil, že o Kuciakovi sa rozprávali denno-denne.

15.40 - Kočnerovi sa nepozdávajú ani výpovede Petra Tótha.

15.16 - Obžalovaný Kočner spochybňuje druhého odsúdeného Zoltána Andruskóa. Podľa Kočnera Andruskó vedel, že ho polícia sleduje a zadrží.

15.01 - Kočner poukazuje na rozpory v Marčekovej výpovedi. Napríklad, Marček nespoznal fotografie zo sledovania Jána Kuciaka, no pri skutku ho dokázal spoznať. Podľa Kočnera si Marček ani Zoltán Andruskó nepamätali presnú sumu, ktorá sa mala doplatiť po uskutočnení vraždy. To podľa Kočnera nesedí.

14.52 - Kočner odmietol vinu. Vyhlásil, že vraždu Jána Kuciaka si neobjednal. Spochybňuje výpoveď Miroslava Marčeka, ktorého súd odsúdil za zastrelenie dvojice v ich dome vo februári 2018.

14.50 - Marian Kočner vypovedá k prípadu. Predsedníčka senátu Ružena Sabová ho upozornila, že ak nebude rozprávať k veci, preruší jeho spontánnu výpoveď.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce

Už ste čítali?